Pomiary odbiorcze urządzenia

Badania i pomiary urządzeń elektroenergetycznych
Regulamin forum
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem.
"Grupa Elektrycy" Forum "Nie jestem elektrykiem"
Kacpru92
Czytelnik
Czytelnik
Posty: 2
Rejestracja: wt cze 04, 2019 22:38

Pomiary odbiorcze urządzenia

0
Post autor: Kacpru92 »

Witam
Szanowni Koledzy jestem na etapie odbioru rozbudowy obiektu, gdzie zajmuje się eksploatacją urządzeń i instalacji wchodzących w skład infrastruktury obiektu. Odbierając dokumentacje powykonawczą i poprosiłem wykonawcę o pomiary pomontażowe jednego z zainstalowanych urządzeń. Jest to urządzenie wentylacyjne z zewnętrzną małą rozdzielniczka w której jest sterownik oraz zabezpieczenia topikowe od silników, wentylatorów i nagrzewnicy. Stwierdzono że wymagam zbyt dużo bo producent daje deklaracje zgodności i takich pomiarów nikt nie musi wykonywać dodatkowo. Ja się z tym nie zgadzam ponieważ po dostarczeniu na miejsce urządzenia serwisant przed uruchomieniem centrali musiał dokonać okablowania między tą rozdzielniczką a urządzeniem i powinien zweryfikować chociaż ciągłośc przewodu ochronnego na obudowie, aczkolwiek w mojej opinii jeżeli są zabezpieczenia topikowe IPZ powinna zostac sprawdzona jak również rezytancja izolacji?
Czy w waszej opinii wymagam zbyt dużo?

Post Reklama Szkolenia PROTON+ » dostępny teraz

Zobacz szkolenie PROTON+ Profesjonalne protokołowanie. Szkolenie jest w formie materiału wideo pokazującego praktyczną pracę z programem. Cały materiał to około 3 godziny praktycznych ćwiczeń. zobacz i zapisz się teraz...
ISE.pl/szkolenia
Ekspert
Ekspert
Rejestracja:sob kwie 03, 1999
Lokalizacja: Kraków
Awatar użytkownika
elmontjs
Ekspert
Ekspert
Posty: 2892
Rejestracja: pn maja 31, 2010 15:36
Lokalizacja: Trzebinia

Re: Pomiary odbiorcze urządzenia

0
Post autor: elmontjs »

Kacpru92 pisze: wt maja 30, 2023 9:58 Czy w waszej opinii wymagam zbyt dużo?
Oczywiście, że nie! Wykonawca po montażu ma obowiązek udowodnić, że zainstalowane urządzenie może być bezpiecznie eksploatowane. Producent nie odpowiada za realizację ochrony przeciwporażeniowej przy montażu. Wiec domagaj się protokołu z pomiarów odbiorczych a jeżeli to urządzenie dokładane, to również dokumentacji powykonawczej ze schematem podłączenia, przekrojami przewodów i zabezpieczeniami.
Człowiek uczy się całe życie i ...
Fazowiec
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 379
Rejestracja: czw wrz 29, 2022 17:31

Re: Pomiary odbiorcze urządzenia

0
Post autor: Fazowiec »

Sprawa jest dość prosta.
Jeśli nie zostało to uregulowane/zawarte w DTR/instrukcji urządzenia/maszyny lub w umowie między "wykonawcą, a inwestorem" to:
-jeśli "oprzewodowanie", które wykonał instalator, stanowi część całości urządzenia i zostało dołączone przez producenta, a on je tylko "zastosował", to ma on rację i nie ma on obowiązku prawnego wykonania pomiarów.
Jeśli natomiast to była jego "inwencja własna" i ingerencja w urządzenie, musi wykonać pomiar, jak dla nowej instalacji ale tylko położonego przez siebie "odcinka".
Dokumentacja pomontażowa urządzenia nie musi zawierać pomiarów tego urządzenia wykonanych na miejscu.
Awatar użytkownika
elmontjs
Ekspert
Ekspert
Posty: 2892
Rejestracja: pn maja 31, 2010 15:36
Lokalizacja: Trzebinia

Re: Pomiary odbiorcze urządzenia

0
Post autor: elmontjs »

Fazowiec pisze: wt maja 30, 2023 16:00 -jeśli "oprzewodowanie", które wykonał instalator, stanowi część całości urządzenia i zostało dołączone przez producenta, a on je tylko "zastosował", to ma on rację i nie ma on obowiązku prawnego wykonania pomiarów.
Nie zgodzę się z kolegą, w grę wchodzi również poprawność połączenia urządzenia z instalacją, co powinno być potwierdzone pomiarami, chyba że masz na myśli "przewód zasilający z wtyczką", to już jest inna bajka.
Człowiek uczy się całe życie i ...
Fazowiec
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 379
Rejestracja: czw wrz 29, 2022 17:31

Re: Pomiary odbiorcze urządzenia

0
Post autor: Fazowiec »

Za przygotowanie instalacji do podłączenia maszyny i jej "bezpieczeństwo użytkowania", odpowiada zakład, bądź ten, komu to zakład zlecił, a nie producent maszyny, ten odpowiada tylko za to co wyprodukował/złożył i za to, aby w razie jakichkolwiek awarii, w prawidłowym sposobie jej użytkowania, nie stwarzała zagrożenia.
W takim przypadku, gdy instalator podłącza maszynę, do przygotowanej instalacji, nawet bez wtyczki, nie ma obowiązku prawnego wykonać pomiarów, jeśli nie ma na to umowy. Oczywiście może, jako element tzw. kultury technicznej i ja zawsze robię ale jeśli ktoś nie chce, to go nie można zmusić.
Oczywiście każdy przypadek może być inny i bez znajomości DTR maszyny, odniesieniu jej do np. normy PN-EN60204 czy PN-EN60947 nie da się jednoznacznie odpowiedzieć.
Awatar użytkownika
elmontjs
Ekspert
Ekspert
Posty: 2892
Rejestracja: pn maja 31, 2010 15:36
Lokalizacja: Trzebinia

Re: Pomiary odbiorcze urządzenia

0
Post autor: elmontjs »

Fazowiec pisze: czw cze 01, 2023 10:50 W takim przypadku, gdy instalator podłącza maszynę, do przygotowanej instalacji, nawet bez wtyczki, nie ma obowiązku prawnego wykonać pomiarów, jeśli nie ma na to umowy. Oczywiście może, jako element tzw. kultury technicznej i ja zawsze robię ale jeśli ktoś nie chce, to go nie można zmusić.
Za bezpieczeństwo użytkowania instalacji i urządzeń (zgodnie z PBi Kodeksem Pracy) odpowiada bezpośrednio zarządca, administrator obiektu i tu masz rację, jeżeli wykonawca podłączenia urządzenia nie ma w zakresie pomiarów, to nie musi ich wykonać, bo może np. zarządca chcieć zlecić to komu innemu. Jednak, jeżeli to nie zostało określone to nie wyobrażam sobie, że wykonawca oddaje inwestorowi podpięte urządzenie z przyzwoleniem na eksploatację bez stosownej dokumentacji odbiorczej a przynajmniej powinien poinformować admina o obowiązku wykonania takich pomiarów - zarządcy najczęściej nie mają takiej wiedzy.
Jeżeli wykonawca przyjął zlecenie kompleksowego podłączenia i uruchomienia (tym samym oddania do ciągłej eksploatacji) danego urządzenia, rozumiem, że swoją pracę powinien potwierdzić niezbędnym protokołem.
Człowiek uczy się całe życie i ...
janbrz
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 237
Rejestracja: śr lip 19, 2006 16:43
Lokalizacja: Płock

Re: Pomiary odbiorcze urządzenia

0
Post autor: janbrz »

Na etapie budowy i rozbudowy musi być projekt.
Jak są wykonywane połączenia między częściami składowymi urządzenia to jest to instalacja ujęta w projekcie lub ma być dołączona do dokumentacji i zaakceptowana przez Nadzór. Zakres sprawdzeń jak dla nowej instalacji. RISO, RCD,SWZ,CC.
Dla urządzenia musi być protokół o gotowości do eksploatacji. Jak to mówił Pan Strażak, ma być podpis czytelny osoby która to stwierdza.
Tyle teorii.
Jak Odbierający nie jest pewien co i jak odebrać to powinien zatrudnić Inspektora.
Wykonawca nie jest aniołem, i mimo wielu certyfikatów czarną robotę robią jego pracownicy,
i ktoś tego musi doglądać.
Strona odbierająca ma tą przewagę, że ma długopis do podpisywania faktur.
janbrz
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 237
Rejestracja: śr lip 19, 2006 16:43
Lokalizacja: Płock

Re: Pomiary odbiorcze urządzenia

0
Post autor: janbrz »

Dz.U. 2002 nr 191 poz. 1596 - Rozporządzenie Ministra Gospodarki z dnia 30 październik 2002 r. w sprawie minimalnych wymagań dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy w zakresie uzytkowania maszyn przez pracowników podczas pracy.

Warto zastanowić się co jest maszyną w świetle rozporządzenia.
Ocenić czy podlegamy pod rozdział 4. Kontrole maszyn.
I jak uzasadnić tezę, że dla nowych "maszyn" nie trzeba nic mierzyć i sprawdzać.
I że nie ma obowiązku ich kontroli okresowych.
ODPOWIEDZ