Czy sztuczna inteligencja może być przydatna dla Elektryków

Tytuł mówi wszystko za siebie. Prosimy jednak zachować umiar :)

Czy sztuczna inteligencja zastąpi Elektryków

Można wybrać tylko 1. opcję

 
 
Pokaż wyniki

Awatar użytkownika
EnergoTools
Administrator forum
Administrator forum
Posty: 980
Rejestracja: sob kwie 03, 1999 14:00
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Czy sztuczna inteligencja może być przydatna dla Elektryków

0
Post autor: EnergoTools »

Pisanie o sztucznej inteligencji jest ostatnio tak modne i kuszące, że zapytaliśmy najbardziej medialne narzędzie AI co sądzi o samym sobie w branży elektrycznej:

Czy ChatGPT może być przydatny dla Elektryka? 
ChatGPT pisze:Należy pamiętać, że sztuczna inteligencja jest tylko narzędziem informatycznym i nie zastępuje w pełni doświadczenia i wiedzy praktycznej Elektryka. Zawsze zaleca się skonsultowanie się z wykwalifikowanym specjalistą, zwłaszcza w przypadku skomplikowanych projektów lub problemów związanych z instalacjami elektrycznymi.
Widać że nie kwapi się aby dawać konkretne rady, ale myślę że jest sporo zagadnień, do których można by wykorzystać to narzędzie.

Na przykład często się zdarza, że projekty składają się tylko z rysunków technicznych. Projektant mógłby wykorzystać AI do opracowania słownego opisu technicznego do projektu.

Zachęcam do podzielenia się swoimi pomysłami.
Jacek Gońka (Admin)
EnergoTools jest operatorem ISE.pl - aby być Elektrykiem oraz Eltarg.PL - rynek elektrotechniki
Więcej informacji o mnie...

Post Reklama Sklep dla Elektryków » dostępny teraz

Program CADise powstał, aby tworzenie schematów elektrycznych było proste, precyzyjne i nie wymagało wiele czasu. Pobierz wersję demonstracyjną i zobacz jak to działa...
ISE.pl
Ekspert
Ekspert
Rejestracja:sob kwie 03, 1999
Lokalizacja: Kraków
Bogdankiz
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 564
Rejestracja: śr lut 18, 2004 22:42
Lokalizacja: Pomorze

Re: Czy sztuczna inteligencja może być przydatna dla Elektryków

0
Post autor: Bogdankiz »

Hi

Sądzę że sztuczna inteligencja pomocna może być przy twardych negocjacjach cenowych.

Od dłuższego czasu zauważyłem że wielu prawdziwych fachowców nie potrafi dobrze sprzedać swojej roboty i odwrotnie są tacy którzy mimo że nie znają się na robocie potrafią zarabiać.
Pozdrawiam Bogdan :)
Awatar użytkownika
BartoszK
Elektryk zadeklarowany
Elektryk zadeklarowany
Posty: 10
Rejestracja: pt mar 15, 2013 8:50

Re: Czy sztuczna inteligencja może być przydatna dla Elektryków

0
Post autor: BartoszK »

Postanowiłem zadać tytułowe pytanie owej sztucznej inteligencji i oto co odpowiedział Chat GPT:
ChatGPT pisze:Tak, sztuczna inteligencja (SI) może być przydatna dla elektryków w wielu aspektach. Oto kilka przykładów, jak SI może wspomagać pracę elektryków:

Diagnostyka i rozwiązywanie problemów: Sztuczna inteligencja może być wykorzystana do analizy danych z instalacji elektrycznych w celu wykrywania usterek, diagnozowania problemów i sugerowania rozwiązań. Algorytmy SI mogą analizować dane z czujników i urządzeń, identyfikować anomalie oraz przewidywać awarie.

Optymalizacja projektów: Sztuczna inteligencja może pomóc w optymalizacji projektów instalacji elektrycznych. Algorytmy SI mogą uwzględniać różne czynniki, takie jak zużycie energii, koszty, wydajność i zrównoważone rozwiązania, aby zaproponować optymalne rozwiązania projektowe.

Automatyzacja procesów: Sztuczna inteligencja może wspomagać automatyzację procesów związanych z instalacjami elektrycznymi. Przykładowo, systemy oparte na SI mogą kontrolować i zarządzać oświetleniem, ogrzewaniem i klimatyzacją, dostosowując się do warunków i preferencji użytkowników.

Prognozowanie zużycia energii: Algorytmy SI mogą analizować dane dotyczące zużycia energii i na ich podstawie prognozować przyszłe wzorce zużycia. Dzięki temu elektrycy mogą lepiej planować i optymalizować dostawę energii, co przyczynia się do efektywniejszego wykorzystania zasobów.

Wprowadzenie sztucznej inteligencji do pracy elektryków może przynieść wiele korzyści, takich jak zwiększenie efektywności, precyzji i optymalizacji działań. Warto jednak pamiętać, że nadzór i doświadczenie fachowców są nadal niezbędne w procesie instalacji i utrzymania instalacji elektrycznych.
Modele językowe typu ChatGPT mogą być przydatne w pisaniu tekstów typu "lanie wody".
Trzeba pamiętać, że jest to TYLKO model językowy. To NIE jest narzędzie inżynierskie.

Może być pomocny w wyszukiwaniu informacji na jakiś temat, ale analizę i wnioski należy wyciągnąć samemu.

Warto wspomnieć o tzw. halucynacjach tego narzędzia, czyli bzdurach które czasem wypisuje.
Zapytajcie go o listę członków NATO, albo kto śpiewał Piosenkę Księżycową.

Poprosiłem ChatGPT o napisanie wstępu do oferty:
ChatGPT pisze:Z przyjemnością przedstawiamy naszą ofertę na montaż instalacji elektrycznej w Państwa domu jednorodzinnym. Nasza doświadczona i wysoko wykwalifikowana ekipa elektryków zapewni profesjonalną instalację, zgodną z najwyższymi standardami bezpieczeństwa i przepisami. Nasze usługi obejmują projektowanie, montaż oraz podłączenie wszystkich niezbędnych elementów elektrycznych, włącznie z oświetleniem, gniazdkami, rozdzielnicami i zabezpieczeniami. Dbamy o precyzję i estetykę wykonania, aby Państwa dom był nie tylko funkcjonalny, ale także atrakcyjny wizualnie. Zapewniamy konkurencyjne ceny, terminowość oraz profesjonalną obsługę klienta. Skontaktuj się z nami, aby uzyskać szczegółową wycenę i rozpocząć realizację instalacji elektrycznej w Państwa domu.
Cały ten powyższy cytat napisała maszyna, w kilka sekund.
KonradOW
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 213
Rejestracja: pn paź 11, 2021 9:53

Re: Czy sztuczna inteligencja może być przydatna dla Elektryków

0
Post autor: KonradOW »

Co zrobić, jak rośnie napięcie przy fotowoltaNice:
Odpowiedzi w kilka sekund!
[Link jest zablokowany dla Gości. Zaloguj się!]
Odpowiedzi:
4. Zainstaluj stabilizator napięcia: Jeśli za wysokie napięcie w sieci jest problemem, można zainstalować stabilizator napięcia, aby zapewnić stałe i odpowiednie napięcie dla inwertera. Stabilizator napięcia można zamontować na wejściu inwertera lub na jego wyjściu, w zależności od potrzeb.
5. Wybierz inwerter z większym zakresem napięcia pracy: Jeśli powyższe kroki nie pomogą, może być konieczne zainwestowanie w inwerter z większym zakresem dopuszczalnego napięcia wejściowego. Takie urządzenie będzie bardziej odporne na wahania napięcia w sieci.
Lokalizacja uszkodzeń kabli
sq2ihz
Czytelnik
Czytelnik
Posty: 1
Rejestracja: wt sie 26, 2008 19:12
Lokalizacja: Bolszewo

Re: Czy sztuczna inteligencja może być przydatna dla Elektryków

0
Post autor: sq2ihz »

Dzień dobry !
Moja odpowiedź na pytanie jest na NIE. Nie jestem osobą która nie zna się na programowaniu (tylko dla swoich potrzeb) wszelkiego rodzaju "komputerów", wiem że dla "sztucznej inteligencji" należy wprowadzić pewne informacje na podstawie których owa INTELIGENCJA będzie pracować. Co będzie jeżeli dla tej INTELIGENCJI pewne informacje, różne parametry techniczne będą wprowadzane przez osoby (np: takie jak czytam na różnego rodzaju forach internetowych że zastanawiam się czy moi nauczyciele, profesorowie uczyli mnie rzetelnie) które powinny się jeszcze dokształcać. Zdecydowanie jest jeszcze ogólnie zbyt mało wiedzy na ten temat co budzi pewne niepokoje na ten temat. Poza tym społeczeństwo które ostatnio wykazuje coraz więcej oznak pewnej choroby (psychicznej) może wykorzystać sztuczną inteligencję co niecnych celów. Troszkę może pesymistycznie ale na dzień dzisiejszy takie są odczucia. Pozdrawiam Czesław S
Fazowiec
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 332
Rejestracja: czw wrz 29, 2022 17:31

Re: Czy sztuczna inteligencja może być przydatna dla Elektryków

0
Post autor: Fazowiec »

Na dzień dzisiejszy i w najbliższej przyszłości, jedyne co może zastąpić AI w branży elektrycznej i podobnych, to fora internetowe, zwłaszcza w kategorii "amatorzy".
Ludzie zamiast rejestrować się, pisać pytania, czekać na odpowiedź nie wiadomo, jak długo i jeszcze przy okazji dowiadując się, że są tacy i owacy 😉, to po prostu zadadzą pytanie AI i dostaną odpowiedź w kilka sekund.
Dla elektryka z dużą wiedzą i doświadczeniem, będzie tylko kolejnym, równoległym, pomocnym "programem", czy to do obliczeń/znalezienia wzoru czy wykonania/znalezienia schematu itp.
Nie sądzę, aby kiedy kolwiek nauczyła się podawania gotowych rozwiązań dla napotkanych problemów, wykonała on-line np. pomiar IPZ czy Riso itp.
Awatar użytkownika
opornik
Ekspert
Ekspert
Posty: 3455
Rejestracja: śr lip 23, 2003 22:01
Lokalizacja: Tarnów

Re: Czy sztuczna inteligencja może być przydatna dla Elektryków

0
Post autor: opornik »

Złapałem Bota na Elektrodzie.
Zadałem pytanie
jaka jest rezystancja uziemienia pojedynczego uziomu pionowego prętowego gdzie:

ρr = 26,08 Ωm – rezystywność gruntu na głębokości pogrążania uziomów pionowych (około 4m),
Lr = 6 m – długość uziomu pionowego prętowego,
dr = 20 mm – średnica uziomu pionowego prętowego.
W odpowiedzi napisał
Aby obliczyć rezystancję uziemienia pojedynczego uziomu pionowego prętowego, można użyć wzoru na rezystancję uziomu pionowego:
Ru = (ρr * π * Lr) / (2 * π * dr * Lr)
gdzie:
Ru - rezystancja uziemienia
ρr - rezystywność gruntu na głębokości pogrążania uziomów pionowych (26,08 Ωm)
Lr - długość uziomu pionowego prętowego (6 m)
dr - średnica uziomu pionowego prętowego (20 mm, czyli 0,02 m)
Wstawiając wartości do wzoru, otrzymujemy:
Ru = (26,08 * π * 6) / (2 * π * 0,02 * 6) = (26,08 * π * 6) / (0,04 * π * 6)
π i 6 się skracają, więc:
Ru = 26,08 / 0,04 = 652 Ω
Rezystancja uziemienia pojedynczego uziomu pionowego prętowego wynosi 652 Ω.
A ja mu na to
mnie wyszedł zupełnie inny wynik czyli 4,68Ω co z podanym przez ciebie wynikiem 652Ω stanowi kosmiczną różnicę, korzystałem ze wzoru
Rr=ρr/2πLr[ln(8Lr/dr)-1]

Rr= 26,08/2*3.14*6*[ln(8*6/0.02)-1]
W odpowiedzi napisał
Przepraszam za popełniony błąd. Również zauważyłem, że użyłem niepoprawnego wzoru. Sprawdziłem Twój wzór i jest on poprawny. Obliczenia wyglądają następująco, używając podanych wartości:

Rr = ρr / (2πLr) * [ln(8Lr/dr) - 1]

Rr = 26,08 / (2 * 3,14 * 6) * [ln(8 * 6 / 0,02) - 1]
Rr ≈ 4,68 Ω

Rezystancja uziemienia pojedynczego uziomu pionowego prętowego wynosi 4,68 Ω, zgodnie z obliczeniami, które wykonałeś. Jeszcze raz przepraszam za wcześniejsze niedoprecyzowanie. Twoje obliczenia są poprawne.
I na tym zakończyłem z nim dyskusję ;)
ICE In Case of Emergency, w nagłym wypadku.
Karta Ratownicza
Sylwester
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 925
Rejestracja: czw lip 24, 2003 22:18
Lokalizacja: Milanówek

Re: Czy sztuczna inteligencja może być przydatna dla Elektryków

0
Post autor: Sylwester »

U mnie sztuczna inteligencja załamała SIĘ NA obliczeniu spadku napięcia. No ale ładnie pisze opowiadania na zadany temat.
MarcinP86
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 3
Rejestracja: czw wrz 15, 2022 9:02

Re: Czy sztuczna inteligencja może być przydatna dla Elektryków

0
Post autor: MarcinP86 »

To może ja dodam od siebie 3 grosze. Przydatna może być, ale trzeba po pierwsze zadać bardzo dokładne pytanie, a po drugie w przypadku odpowiedzi sprawdzać źródła, które on podaje.
profus
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 1383
Rejestracja: pt lip 25, 2003 17:18

Re: Czy sztuczna inteligencja może być przydatna dla Elektryków

0
Post autor: profus »

MarcinP86 pisze: wt sie 01, 2023 14:20 To może ja dodam od siebie 3 grosze. Przydatna może być, ale trzeba po pierwsze zadać bardzo dokładne pytanie, a po drugie w przypadku odpowiedzi sprawdzać źródła, które on podaje.
Czyli taki tok postępowania proponujesz:
1. masz problem do rozwiązania,
2. opracowujesz pytanie jakie należy zadać, aby odpowiedź uwzględniała wszelkie niuanse pytania,
3. sprawdzasz pytanie, czy jest kompletne,
4. sprawdzasz pytanie, czy jest zrozumiałe dla bota,
5. zadajesz pytanie,
6. odpowiedź bota sprawdzasz pod względem użytych źródeł,
7. odpowiedź bota sprawdzasz pod względem sensu wypowiedzi i poprawności słownictwa,
8. odpowiedź bota sprawdzasz, czy w ogóle jest poprawna.
9. wpisujesz na końcu: rozwiązano przez bota.

A ja robię tak:
1. mam problem do rozwiązania,
2. rozwiązuję go,
3. mogę się podpisać, bo to ja za rozwiązanie odpowiadam.
ODPOWIEDZ