Przeglądy elektryczne 5 letnie w budynku wielorodzinnym

Badania i pomiary urządzeń elektroenergetycznych
Regulamin forum
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem.
"Grupa Elektrycy" Forum "Nie jestem elektrykiem"
Fazowiec
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 365
Rejestracja: czw wrz 29, 2022 17:31

Re: Przeglądy elektryczne 5 letnie w budynku wielorodzinnym

0
Post autor: Fazowiec »

Nie ma znaczenia ile osób jest w Zarządzie, jeżeli został on formalnie powołany i jest zarządcą obiektu, to on odpowiada za jego stan i wszystkie związane z tym obowiązki.
Jeżeli się uchyla od swoich obowiązków, to się go odwołuje/zmienia, a jeśli z różnych względów jest tzw. pat, to każdy lokator/najemca ma prawo zgłosić skargę, w tym przypadku do Inspektora nadzoru budowlanego.
Oczywiście kwestia jest faktycznego stanu prawnego, bo nie musi być tak, jak piszesz/ktoś Ci przedstawia.
Co do "pomiarowców", dla nich nie ma znaczenia, kto im płaci/zleca, oni odpowiadają za to, co robią, a nie za to, że ktoś czegoś nie chce zrobić.
Przecież nie ma zakazu aby jakiś mieszkaniec zlecił na własny koszt pomiary w swoim lokalu, nie zmienia to faktu, że jeśli dojdzie do porażenia go na klatce schodowej, która jest częścią wspólną, a zarządca nie będzie miał aktualnych badań, to ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania i poszkodowany będzie musiał sądzić się z zarządcą czy bardziej prozaicznie, gdy dojdzie do "upalenia zera" w wlz i popali urządzenie w mieszkaniu, a brak będzie przeglądu, to ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania, mimo, że mieszkanie będzie miało "prywatnie zlecone pomiary".
To tak, jak z wypadkiem samochodowym, gdy sprawca nie ma OC, niby jest UFG czy możliwość naprawy z własnego ubezpieczenia, a potem ubezpieczyciel ściąga sobie ze sprawcy, są nawet wyroki SN w tej sprawie aby taki tok przyjmować no ale życie pokazuje co innego.
I tu jest podobnie dlatego pomiarowacy biorą kasę od każdego kto chce zapłacić, wystawiają dokument i tyle, nie mają obowiązku sprawdzać kto jest zarządcą/właścicielem bloku i domagać się aby to on wystawił mu zlecenie i zapłacił.

Post Reklama Sklep dla Elektryków » dostępny teraz

Program CADise powstał, aby tworzenie schematów elektrycznych było proste, precyzyjne i nie wymagało wiele czasu. Pobierz wersję demonstracyjną i zobacz jak to działa...
ISE.pl
Ekspert
Ekspert
Rejestracja:sob kwie 03, 1999
Lokalizacja: Kraków
Awatar użytkownika
opornik
Ekspert
Ekspert
Posty: 3476
Rejestracja: śr lip 23, 2003 22:01
Lokalizacja: Tarnów

Re: Przeglądy elektryczne 5 letnie w budynku wielorodzinnym

0
Post autor: opornik »

Panowie, kończcie tę bezsensowną dyskusję. Przytoczyłem wyżej zapisy Prawa Budowlanego gdzie jasno zapisane są obowiązki właściciela lub zarządcy obiektu budowlanego. Finanse Wspólnoty nic tu nie mają do rzeczy. Art. 62 PB jest rzeczą świętą czy się komuś podoba, czy nie. Olewanie tego art. to paragrafy z konsekwencjami.
ICE In Case of Emergency, w nagłym wypadku.
Karta Ratownicza
ODPOWIEDZ