Zdjęcia szczegółowe rozdzielnicy elektrycznej

Projektowanie, budowa i eksploatacja urządzeń, maszyn, sieci i instalacji elektroenergetycznych
Regulamin forum
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem.
"Grupa Elektrycy" Forum "Nie jestem elektrykiem"
Awatar użytkownika
elmontjs
Ekspert
Ekspert
Posty: 2807
Rejestracja: pn maja 31, 2010 15:36
Lokalizacja: Trzebinia

Re: Zdjęcia szczegółowe rozdzielnicy elektrycznej

0
Post autor: elmontjs »

Trochę to dziwne:
domsat pisze: ndz wrz 24, 2023 18:30 Cała rozdzielnica zabezpieczona jest gG25A
domsat pisze: sob wrz 23, 2023 17:29 Pobór prądu przy pełnej pracy szwalni to ok. 40 A/faza
Ale ok, skoro piszesz, że są dwie rozdzielnie - wierzymy na słowo.

domsat pisze: ndz wrz 24, 2023 18:30 Mnie intryguje co i jak chcesz obliczać. Czy przed wykonaniem rozdzielnicy sprawdzasz w ZE moc zwarciową w danym punkcie zasilania ?
Generalnie moja działalność nie obejmuję instalatorstwa, ale często to muszę weryfikować, zatem nie ja liczę i nie instalator liczy a wciąż powtarzam, że te dane bierzemy z projektu; choćby informacja jak ze zdjęcia daje mi niezbędną wiedzę do weryfikacji aparatów:
Załączniki
schem.JPG
schem.JPG (191.93 KiB) Przejrzano 2159 razy
Człowiek uczy się całe życie i ...

Post Reklama Sklep dla Elektryków » dostępny teraz

Program CADise powstał, aby tworzenie schematów elektrycznych było proste, precyzyjne i nie wymagało wiele czasu. Pobierz wersję demonstracyjną i zobacz jak to działa...
ISE.pl
Ekspert
Ekspert
Rejestracja:sob kwie 03, 1999
Lokalizacja: Kraków
domsat
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 825
Rejestracja: wt wrz 02, 2003 20:04
Lokalizacja: Łódź

Re: Zdjęcia szczegółowe rozdzielnicy elektrycznej

0
Post autor: domsat »

Jednak odesłałeś mnie do projektanta = sam nie wiesz co należy obliczać przy doborze wył. nadprądowych w przypadku stosowania ich w rozdzielnicach zasilanych z sieci miejskiej. A tak mnie krytykowałeś za zastosowanie X Pole Home (6 kA) w rozdzielnicy przemysłowej. Nie zająłeś też stanowiska w kwestii montażu X Clear (też 6 kA) w tej szwalni. Wystarczy wyłącznik w/g PN mieszkaniowej czy musi być w/g PN przenysłowej ? Seria X Clear jest poprzedniczką X Pole Home a ta w/g Ciebie może być używana tylko w obszarze Home tj domowym. Twoje błędne rozumowanie oparte jest na dosłownym odbieraniu określeń dom / przemysł w PN. W jednym z poprzednich moich wypowiedzi przytoczyłem złotą myśl dr. Musiała. Czy zastanowiłeś się nad nią, bo idealnie do niej pasujesz.
Reasumując - w rozdzielnicach w obiektach zasilanych z sieci zawodowej energetyki można stosować wył. nadprądowe 6 kA spełniające PN mieszkaniową i/lub przemysłową i nie musimy nic obliczać. To nie są rozdzielnice zakładowe z szynami itp. Prąd zwarcia 1-faz. w naszym zakresie jest najczęściej nie większy niż 2 kA.
Dział wsparcia technicznego Eaton na moje zapytanie odpowiedział:
"Aparatura z serii HN jest bardzo często instalowana nie tylko w instalacjach domowych. Przykład z realizacji w przepompowni ścieków:


Stanowisko analogicznego działu Legrand:
"... Jeżeli nie ma potrzeby nie stosujemy na siłę aparatów o większej zdolności .."
"Różnica między RX i TX jest kwestią z użytkowaniem akcesoriów pomocniczych i etykietą na aparacie. Wewnątrz mechanizm ten sam. Produkt (chodzi o RX) także nie posiada deklaracji na 10kA także pozostaje do zastosowań na max 6000A."
Sztywne trzymanie się słów jest szkodliwe i wręcz krzywdzące - patrz tu:
Sprzedała lody, paragon położyła na ladzie. Wtedy wkroczyła skarbówka (msn.com)
Te złośliwe głąby z US dosłownie odebrały słowo "wręczyć ". A ja bym ten paragon im "wgębił"
Awatar użytkownika
elmontjs
Ekspert
Ekspert
Posty: 2807
Rejestracja: pn maja 31, 2010 15:36
Lokalizacja: Trzebinia

Re: Zdjęcia szczegółowe rozdzielnicy elektrycznej

0
Post autor: elmontjs »

domsat pisze: ndz wrz 24, 2023 21:19 Jednak odesłałeś mnie do projektanta = sam nie wiesz co należy obliczać przy doborze wył. nadprądowych w przypadku stosowania ich w rozdzielnicach zasilanych z sieci miejskiej
Kolego, to że wiem jak dobrać taki wyłącznik, to jedno a to, że takie moje wyliczenia w świetle projektowym są nic nie warte - to drugie (nie mam uprawnień do projektowania), więc tą działkę zostaw tym, którzy tworzą liczący się dokument, czyli projekt.
domsat pisze: ndz wrz 24, 2023 21:19 A tak mnie krytykowałeś za zastosowanie X Pole Home (6 kA) w rozdzielnicy przemysłowej.
Ciebie krytykuje za to że nie wiesz jak określić prąd zwarciowy upierając się, że 6kA wystarczy bo, zasilanie z sieci miejskiej a tenże prąd określasz na podstawie pomiaru L-PE - czyli działanie po omacku.
Poza tym, czy uważasz, że prąd zwarcia zależy tylko i wyłącznie od impedancji obwodu ??
Podpowiem koledze... 3-4lata temu po pewnym zdarzeniu zostałem poproszony o pomoc w domu prywatnym oddalonym od trafa (kwalifikacja 6kA w ciemno). W zabezpieczeniu przedlicznikowym zastosowane były 3x S301 C25A . Po tym zdarzeniu wyciągnąłem 2 w/w"esy", które były trwale "sklejone". Jak myślisz o jakim zdarzeniu mowa? I kolejne pytanie, czy wartość chronionych urządzeń w domu 1-rodzinnym można porównać z wartością urządzeń np. szwalni ?
Człowiek uczy się całe życie i ...
domsat
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 825
Rejestracja: wt wrz 02, 2003 20:04
Lokalizacja: Łódź

Re: Zdjęcia szczegółowe rozdzielnicy elektrycznej

0
Post autor: domsat »

Kol. elmontjs - kluczysz w odpowiedziach więc jasno formułuję do Ciebie 3 pytania. Odpowiedz konkretnie i nie zasłaniaj się projektami / projektantami.
1. Czy wykonując badanie instalacji w mojej przykładowej szwalni zakwestionujesz zainstalowaną aparaturę w rozdzielnicy, bo uznajesz ją za "domową" a powinna być - w/g Ciebie - "przemysłowa".
Oczywiście w/w uwagę umieszczasz w protokole = badana instalacja nie może być dalej eksploatowana do czasu wymiany aparatury. Zakładam, że projektu nie ma.
2. Uważasz, że ja nie wiem jak oblicza się prąd zwarcia a wykonując pomiary działam po omacku to sam pokaż jak obliczasz ten prąd i do czego służą Ci te wyliczenia.
3. Awaria 3C25 - to ciekawy przypadek, ale opisujesz go trochę niedorzecznie. Zdiagnozowałeś przyczynę awarii ? Może bliskie uderzenie pioruna ją spowodowało. Czy zasilanie było napowietrzne ? Wył. nadprądowe są b. mało odporne na działanie udarów prądowych spowodowanych piorunem. Czy wysłałeś uszkodzony wyłącznik do producenta, bo ja kiedyś tak zrobiłem z RCD i otrzymałem wyjaśnienie. Na czym polegała Twoja pomoc ? Wymieniłeś wyłączniki na takie same czy wstawiłeś inne - jakie ?
Na marginesie dodam, że w mojej okolicy PGE nagminnie wstawia 3C25 "domowe" w ZKP jako zabez. p/L i nie ma tym jakiś problemów.
Fazowiec
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 365
Rejestracja: czw wrz 29, 2022 17:31

Re: Zdjęcia szczegółowe rozdzielnicy elektrycznej

0
Post autor: Fazowiec »

Do domsat.
Oczywiście, że nie potrafisz określić prądu zwarcia, zarówno miernikiem, jak i na podstawie obliczeń.
Tak, jak napisał kol. elmontjs, dla Ciebie, zmierzony, jednofazowy prąd zwarcia L-PE, jest maksymalnym jaki może wystąpić w sieci trójfazowej i na podstawie tego, próbujesz uzasadniać prawidłowy dobór aparatury, co jest poniżej, jakiejkolwiek krytyki.
A żeby Tobie udowodnić, że nie masz pojęcia o obliczeniach, proponuję Ci spotkanie na żywo, z relacją na żywo dla forumowiczów i wyliczenie wszystkich rodzajów prądów zwarcia, dla różnych wariantów, bez pomocy internetu, smartfonów, kalkulatorów itp.
Słyszałeś chociaż o dwóch podstawowych wzorach do obliczeń zdolności łączeniowej aparatury, przy prądach zwarciowych ograniczonych, co jest prostszym wariantem?

io =√2xIk"
Io"=io/√2x

Mała litera x to rzecz jasna "chi", niestety klawiatura nie posiada takiego znaku.
Awatar użytkownika
elmontjs
Ekspert
Ekspert
Posty: 2807
Rejestracja: pn maja 31, 2010 15:36
Lokalizacja: Trzebinia

Re: Zdjęcia szczegółowe rozdzielnicy elektrycznej

0
Post autor: elmontjs »

domsat pisze: wt wrz 26, 2023 20:11 1. Czy wykonując badanie instalacji w mojej przykładowej szwalni zakwestionujesz zainstalowaną aparaturę w rozdzielnicy, bo uznajesz ją za "domową" a powinna być - w/g Ciebie - "przemysłowa".
Oczywiście w/w uwagę umieszczasz w protokole = badana instalacja nie może być dalej eksploatowana do czasu wymiany aparatury. Zakładam, że projektu nie ma.
Obiekt z taryfą C oczywiście nie obliguje do aparatów 10kA (chociaż jest zalecany a dlaczego? ... przykład podałem w odpowiedzi na Twoje 3-cie pytanie). Ale odpowiadając na Twoje pytanie w przypadku braku wyliczeń projektowych... jeżeli podejrzewam bliskość transformatora lub potwierdza mi się to pomiarem IPZ (L-PE, L-N) o niskiej wartości w rozdzielnicy zasilającej, ew. dużej wartości składowej urojonej w zawartości impedancji, co też potwierdza bliskość transformatora - zaprzęgam do pomiaru miernik silnoprądowy i dokonuje trzech pomiarów między fazami. Taki miernik daje bardziej miarodajny wynik niż zwykłe MPI - dalszego scenariusza już chyba tłumaczyć nie muszę. I tak uczyniłbym w przypadku przedmiotowej szwalni.
domsat pisze: wt wrz 26, 2023 20:11 2. Uważasz, że ja nie wiem jak oblicza się prąd zwarcia a wykonując pomiary działam po omacku to sam pokaż jak obliczasz ten prąd i do czego służą Ci te wyliczenia.
Internet i poradniki są pełne tej wiedzy i nie czuje się zobowiązany do bycia egzaminowanym przez kolegę w tym temacie. Jeżeli potrzebujesz korepetycji mogę odpłatnie Ci ich udzielić ;)
domsat pisze: wt wrz 26, 2023 20:11 3. Awaria 3C25 - to ciekawy przypadek, ale opisujesz go trochę niedorzecznie. Zdiagnozowałeś przyczynę awarii ? Może bliskie uderzenie pioruna ją spowodowało.
Tak, to właśnie uderzenie pioruna w zasilającą sieć napowietrzną spowodowało te straty. Nie bez powodu opisałem Ci ten przypadek i zapytałem o wartość wyposażenia prywatnego domu i szwalni. Oczywiście to nie reguła , że wyzwalacz 10kA przetrwałby takie przepięcie, ale miałby większe szanse. Prądy przepięć od wyładowań atmosferycznych to też bardzo wąska grupa prądów zwarciowych a przynajmniej mających znaczący wpływ na ich powstanie w instalacji.
Człowiek uczy się całe życie i ...
Fazowiec
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 365
Rejestracja: czw wrz 29, 2022 17:31

Re: Zdjęcia szczegółowe rozdzielnicy elektrycznej

0
Post autor: Fazowiec »

Pomiary to jedno, a obliczenia to drugie.
Żaden z typowych mierników do tego celu, nie wskaże szczytowego prądu zwarcia, jaki może wystąpić w danej sieci.
Obliczenia to podstawa.
Oczywiście, jak większość z nas wie, większość projektów, to "kopiuj-wklej", bez sprawdzania więc różne kwiatki się zdarzają, ale jeśli jest projekt, to przynajmniej odpowiedzialność jest jasna 😉.
Jest jeszcze trzeci aspekt. Często ZE w warunkach przyłączenia dla "dużych odbiorców", zamieszcza zapis aby największą wartość skuteczną
prądu zwarciowego przyjąć 10 kA w punkcie przyłączenia do sieci, nawet jeśli z obliczeń/pomiarów wychodziłoby mniej.
Awatar użytkownika
opornik
Ekspert
Ekspert
Posty: 3474
Rejestracja: śr lip 23, 2003 22:01
Lokalizacja: Tarnów

Re: Zdjęcia szczegółowe rozdzielnicy elektrycznej

0
Post autor: opornik »

Fazowiec pisze: śr wrz 27, 2023 13:43 Jest jeszcze trzeci aspekt. Często ZE w warunkach przyłączenia dla "dużych odbiorców", zamieszcza zapis aby największą wartość skuteczną
prądu zwarciowego przyjąć 10 kA w punkcie przyłączenia do sieci, nawet jeśli z obliczeń/pomiarów wychodziłoby mniej.
Nie koniecznie. Świeżutkie warunki. Jedne dla budynku mieszkalnego drugie dla budynku napraw sprzętu budowlanego.
Załączniki
prąd zwarcia_bud przem.jpg
prąd zwarcia_bud przem.jpg (131.62 KiB) Przejrzano 1971 razy
prąd zwarcia_bud mieszkalny.jpg
prąd zwarcia_bud mieszkalny.jpg (148.89 KiB) Przejrzano 1971 razy
ICE In Case of Emergency, w nagłym wypadku.
Karta Ratownicza
profus
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 1397
Rejestracja: pt lip 25, 2003 17:18

Re: Zdjęcia szczegółowe rozdzielnicy elektrycznej

0
Post autor: profus »

opornik pisze: śr wrz 27, 2023 14:20
Fazowiec pisze: śr wrz 27, 2023 13:43 Jest jeszcze trzeci aspekt. Często ZE w warunkach przyłączenia dla "dużych odbiorców", zamieszcza zapis aby największą wartość skuteczną
prądu zwarciowego przyjąć 10 kA w punkcie przyłączenia do sieci, nawet jeśli z obliczeń/pomiarów wychodziłoby mniej.
Nie koniecznie. Świeżutkie warunki. Jedne dla budynku mieszkalnego drugie dla budynku napraw sprzętu budowlanego.
Ale dla powyższych warunków przyłączenia zastosowane wg standardów Tauron'u złącza kablowo-pomiarowe są wyposażone w rozłączniki bezpiecznikowe o wymaganym prądzie znamionowym zwarciowym umownym ≥ 50 kA. To one będą w punkcie przyłączenia do sieci.
KonradOW
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 257
Rejestracja: pn paź 11, 2021 9:53

Re: Zdjęcia szczegółowe rozdzielnicy elektrycznej

0
Post autor: KonradOW »

Fazowiec pisze: śr wrz 27, 2023 13:43prądu zwarciowego przyjąć 10 kA w punkcie przyłączenia do sieci, nawet jeśli z obliczeń/pomiarów wychodziłoby mniej.
Prawidłowo.
A teraz sobie wyobraź, że za 5 lat stawiasz stację u sąsiada gościa. taką miejską, ogólną, komunalną, dla wszystkich i niego.
No i z obliczeń Ci wychodzi prąd zwarcia 6,5 kA.
Cyk, pisemko proszę się dostosować, wydać pieniądze jeszcze raz na nowiutkie eseczki.
Lokalizacja uszkodzeń kabli
ODPOWIEDZ