Wyłacznik selektywny

Projektowanie, budowa i eksploatacja urządzeń, maszyn, sieci i instalacji elektroenergetycznych
Regulamin forum
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem.
"Grupa Elektrycy" Forum "Nie jestem elektrykiem"
marekp59
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 123
Rejestracja: czw gru 25, 2003 21:21
Lokalizacja: Poznań

Wyłacznik selektywny

0
Post autor: marekp59 »

Witam Szanowne Grono. Mam pytanko jaka może być przyczyna grzania się wyłącznika nadmiarowo-prądowego selektywnego . W wyniku jego sie grzania wyłączało się zasilanie. Jest to wyłącznik selektywny SLS Cs 25 Hager ( 1-fazowy). Wymiana na nowy nic nie dała nadal się grzeje . Mam pytanie jaka może być przyczyna grzania oraz w jakim celu podłączony jest do niego przewód "N" ? Pozdrawiam

Post Reklama Sklep dla Elektryków » dostępny teraz

Program CADise powstał, aby tworzenie schematów elektrycznych było proste, precyzyjne i nie wymagało wiele czasu. Pobierz wersję demonstracyjną i zobacz jak to działa...
ISE.pl
Ekspert
Ekspert
Rejestracja:sob kwie 03, 1999
Lokalizacja: Kraków
Awatar użytkownika
opornik
Ekspert
Ekspert
Posty: 3474
Rejestracja: śr lip 23, 2003 22:01
Lokalizacja: Tarnów

Re: Wyłacznik selektywny

0
Post autor: opornik »

Jaką masz moc przyłączeniową? Jaką wartość ma zabezpieczenie przed tym wyłącznikiem? Jakimi przewodami (przekrój) jest osznurowana rozdzielnica? Przy włączeniu jakich urządzeń zauważasz to grzanie?
ICE In Case of Emergency, w nagłym wypadku.
Karta Ratownicza
KonradOW
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 256
Rejestracja: pn paź 11, 2021 9:53

Re: Wyłacznik selektywny

0
Post autor: KonradOW »

marekp59 pisze: pn paź 02, 2023 8:13 Mam pytanko jaka może być przyczyna grzania się wyłącznika nadmiarowo-prądowego selektywnego .
Przyczyną jest przepływający prąd. A że wyłącznik jest kwadratowy, to i prąd grzeje go kwadratowo.
Lokalizacja uszkodzeń kabli
Fazowiec
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 365
Rejestracja: czw wrz 29, 2022 17:31

Re: Wyłacznik selektywny

1
Post autor: Fazowiec »

marekp59 pisze: pn paź 02, 2023 8:13 Witam Szanowne Grono. Mam pytanko jaka może być przyczyna grzania się wyłącznika nadmiarowo-prądowego selektywnego . W wyniku jego sie grzania wyłączało się zasilanie. Jest to wyłącznik selektywny SLS Cs 25 Hager ( 1-fazowy). Wymiana na nowy nic nie dała nadal się grzeje . Mam pytanie jaka może być przyczyna grzania oraz w jakim celu podłączony jest do niego przewód "N" ? Pozdrawiam
Najczęściej grzeją się na skutek uszkodzenia, wystarczy że komuś spadł na podłogę z wysoka, "nie lubią" też, gdy przewody do nich wprowadzone są słabo dokręcone ale dwa pod rząd, to podejrzane.
Oczywiście, to o co pytali poprzednicy to podstawa do sprawdzenia.
Te wyłączniki do prawidłowego działania potrzebują napięcia fazowego dlatego wymagane jest podłączenie N.
Do prawidłowego działania jest również wymagane odpowiednie podłączenie, zaciski są odpowiednio opisane wej.-wyj. i nie można ich zamieniać.
domsat
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 825
Rejestracja: wt wrz 02, 2003 20:04
Lokalizacja: Łódź

Re: Wyłacznik selektywny

0
Post autor: domsat »

Temat z innego wątku - Czy to forum zamiera ? Czytając pytanie kol. marekp59 i udzielone mu odpowiedzi możemy sądzić, że nasze forum jest na równi pochyłej, oczywiście w dół.
Wyłącznik nadmiarowoprądowy - sprawny - wyłącza, jeśli wystąpi zwarcie lub przeciążenie. Tu mamy do czynienie z tym drugim przypadkiem. Dodatkowo istotne są warunki chłodzenia.
Co zrobić ? Pomierzyć prąd miernikiem True RMS + temperatura wyłącznika + temperatura otoczenia, oczywiście wyłącznika. No i sprawdzić jakość końcówki żyły podpiętej pod ten wyłącznik.
Pytania o moc przyłączeniową lub wcześniejsze zabezpieczenie itd są nie na miejscu. A podejrzenia o upadek aparatu jednego, to jeszcze rozumiem, ale następnego nowego = :lol:
Zaś pytanie o N doprowadzone do wyłącznika -autorze tematu nie potrafisz skorzystać z Internetu !
Tam jest wiedza o tym aparacie.
ODPOWIEDZ