IPZ - nastawy DPX3

Badania i pomiary urządzeń elektroenergetycznych
Regulamin forum
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem.
"Grupa Elektrycy" Forum "Nie jestem elektrykiem"
Awatar użytkownika
elmontjs
Ekspert
Ekspert

Re: IPZ - nastawy DPX3

0
Post autor: elmontjs »

Wykidajlo pisze: śr sty 24, 2024 8:41 Pamiętajcie jeszcze o współczynniku poprawkowym dot. zwiększonej rezystancji przy nagrzanych żyłach.
Nie twierdzę, że należy, ale można ten współczynnik pominąć. Jego stosowanie sugeruje norma PN-HD60364-6 w części informacyjnej C (nie normatywnej), dodatkowo opatrzone następującym wpisem:
"Jeżeli pomiary są wykonywane w temperaturze pokojowej, przy małych prądach, to postępowanie opisane dalej może być stosowane, ponieważ uwzględnia zwiększenie rezystancji przewodów ze wzrostem temperatury na skutek zwarcia, aby potwierdzić w przypadku układu TN zgodność zmierzonej wartości impedancji pętli zwarciowej z wymaganiami 411.4 w Części 4-41."
Wg powyższego nie zachodzą nawet przesłanki do stosowania współczynnika, zwłaszcza jak pomiar IPZ zostanie wykonany przyrządem silnoprądowym.
Człowiek uczy się całe życie i ...

Post Reklama Szkolenia PROTON+ » dostępny teraz

Zobacz szkolenie PROTON+ Profesjonalne protokołowanie. Szkolenie jest w formie materiału wideo pokazującego praktyczną pracę z programem. Cały materiał to około 3 godziny praktycznych ćwiczeń. zobacz i zapisz się teraz...
ISE.pl/szkolenia
Ekspert
Ekspert
Wykidajlo
Rozmówca
Rozmówca

0
Post autor: Wykidajlo »

@elmontjs - celna uwaga, chociaż wydaje mi się, że załącznik informacyjny to także integralna część normy i jeżeli się do danej normy stosujemy to powinniśmy korzystać z wskazówek tam zawartych, ale czy jest to obligatoryjne to już za to się pokroić nie dam :) .

Co do małych prądów to nie chodzi o rodzaj miernika, tylko raczej o instalację w stanie "jałowym" bez znacznego obciążenia - a przecież pomiary wykonujemy najczęściej właśnie w takich warunkach, gdy przewody są nienagrzane.
Awatar użytkownika
elmontjs
Ekspert
Ekspert

1
Post autor: elmontjs »

Wykidajlo pisze: czw sty 25, 2024 8:14 chociaż wydaje mi się, że załącznik informacyjny to także integralna część normy i jeżeli się do danej normy stosujemy to powinniśmy korzystać z wskazówek tam zawartych
Nie wydaje Ci się, tylko tak jest. Choć to załącznik informacyjny, to uwaga w nim zawarta... cenna, jednak sama treść, którą wcześniej przytoczyłem, jakby tylko sugeruje stosowanie tego współczynnika a nie nakazuje.

Zwróćcie proszę uwagę na wyliczenia projektowe dla takich i podobnych urządzeń, jak to w wątku. Z reguły obliczona IPZ jest tuż pod progiem wartości dopuszczalnej i już na papierze zastosowanie tego współczynnika powodowałoby przesunięcie dopuszczalnej IPZ w zakres wartości niedopuszczalnych.
Wykidajlo pisze: czw sty 25, 2024 8:14 Co do małych prądów to nie chodzi o rodzaj miernika, tylko raczej o instalację w stanie "jałowym" bez znacznego obciążenia
...tutaj bym polemizował, ponieważ, jak się wgłębisz w sens zdania z przytoczonego cytatu, to zobaczysz:
"Jeżeli pomiary są wykonywane w temperaturze pokojowej, przy małych prądach, to postępowanie opisane dalej może być stosowane, ponieważ uwzględnia zwiększenie rezystancji przewodów ze wzrostem temperatury na skutek zwarcia" - nic tu nie ma o temperaturze pracy instalacji w trakcie eksploatacji, natomiast dobrze wiemy, że pomiar IPZ opiera się na sztucznym zwarciu modelowanym na wewnętrznym rezystorze miernika. Zatem porównując prąd pomiaru miernika silnoprądowego do zwykłego MPI ustawionego w funkcji pomiaru pętli z RCD ...robi się zauważalna różnica.
Nie zmienia faktu, że "stan nagrzany" instalacji nie pozostaje bez znaczenia, co słusznie zauważyłeś.
Człowiek uczy się całe życie i ...
Wykidajlo
Rozmówca
Rozmówca

0
Post autor: Wykidajlo »

Dzięki za odpowiedź, rzeczywiście twoje wyjaśnienie ma sens i na pewno przyda mi się w przyszłych bataliach z inspektorami nadzoru :)

@mziautomatyka - jak tam udało Ci się zmierzyć tą impedancję przy użyciu innego miernika?
ODPOWIEDZ