Wyłącznik pożarowy do PV - zwierać czy rozwierać

Dyskusje o źródłach wytwarzających energię elektryczną poprzez przetwarzanie energii wiatru, promieniowania słonecznego, geotermalnej, fal, prądów i pływów morskich, spadku rzek oraz energię pozyskiwaną z biomasy, biogazu itp.
Regulamin forum
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem.
"Grupa Elektrycy" Forum "Nie jestem elektrykiem"
Wykidajlo
Rozmówca
Rozmówca

Wyłącznik pożarowy do PV - zwierać czy rozwierać

0
Post autor: Wykidajlo »

Witam wszystkich,

Mam do zaprojektowania instalację PV, w której konieczne będzie zainstalowanie przeciwpożarowego wyłącznika prądu. Rozważam teraz 2 opcje realizacji tej funkcjonalności
PWP PV.jpg
PWP PV.jpg (28.24 KiB) Przejrzano 680 razy
1) zwarcie obwodu DC - czyli dołożenie rozłącznika z napędem powodującego zwarcie bieguna "plus" i "minus" stringu PV przed wejściem do budynku
2) rozwarcie obwodu DC - zainstalowanie szeregowo dwubiegunowego rozłącznika z napędem powodującego przerwanie obwodu stringu PV

Znalazłem taki artykuł na elektro.info
[Link jest zablokowany dla Gości. Zaloguj się!]
Pojedynczy panel PV w przypadku zwarcia jego zacisków generuje energię elektryczną, zapewniając uzyskanie napięcia wyjściowego równego zero przy przepływie prądu w zwarciowego Ics w zamkniętym obwodzie, o wartości zaledwie kilka procent większej od największego prądu generowanego w warunkach pełnego nasłonecznienia.
Opcja zwarcia paneli wydaje się rzeczywiście sensowna, zastanawiam się tylko czy całkowicie zredukuje to napięcie na przewodach DC wchodzących do budynku (w teorii oczywiście tak).

Dodatkowo w opcji 2) są na rynku gotowe rozwiązania do zainstalowania na dachu.

Czy ktoś z forumowiczów mierzył się już z podobnym problemem?

Post Reklama Szkolenia PROTON+ » dostępny teraz

Zobacz szkolenie PROTON+ Profesjonalne protokołowanie. Szkolenie jest w formie materiału wideo pokazującego praktyczną pracę z programem. Cały materiał to około 3 godziny praktycznych ćwiczeń. zobacz i zapisz się teraz...
ISE.pl/szkolenia
Ekspert
Ekspert
MarcinRCD
Rozmówca
Rozmówca

Re: Wyłącznik pożarowy do PV - zwierać czy rozwierać

0
Post autor: MarcinRCD »

Żadna ze znanych mi firm PV nie zwiera łańcuchów. Praktycznie zawsze się stosuje Projoy PEFS, od bodajże 2022 czy 2021 ma zgodność z normami dla rozłączników, więc już nawet najbardziej oczytany rzeczoznawca ppoż. powinien potwierdzić zgodność rozwiązania z wymaganiami przepisów.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
EnergoTools
Administrator forum
Administrator forum
Kontakt:

0
Post autor: EnergoTools »

Witam,
Tak edukacyjne znalazłem jak działa takie rozwiązanie.

Pozdrawiam,
Jacek
Jacek Gońka (Admin)
EnergoTools jest operatorem ISE.pl - aby być Elektrykiem oraz Eltarg.PL - rynek elektrotechniki
Więcej informacji o mnie...
Wykidajlo
Rozmówca
Rozmówca

0

MarcinRCD pisze: wt lut 06, 2024 10:19 Żadna ze znanych mi firm PV nie zwiera łańcuchów. Praktycznie zawsze się stosuje Projoy PEFS, od bodajże 2022 czy 2021 ma zgodność z normami dla rozłączników, więc już nawet najbardziej oczytany rzeczoznawca ppoż. powinien potwierdzić zgodność rozwiązania z wymaganiami przepisów.
A czy miałeś styczność jeżeli chodzi o Projoy (lub inne podobne produkty) w kontekście konieczności posiadania przez PWP certyfikatu stałości właściwości użytkowych oraz jak do tego podchodzą strażacy? Z tego co sprawdzałem, to dalej żaden producent oprócz Cerbexa takiego kwitu nie zrobił. Czy Projoy (lub inny) podpisałby oświadczenie producenta do indywidualnej dokumentacji technicznej?
MarcinRCD
Rozmówca
Rozmówca

0
Post autor: MarcinRCD »

Nigdy z nimi o tym nie rozmawiałem, bo wykonania dotyczyły rozbudowy PWP, a nie nowych obiektów i żaden strażak nie miał obiekcji. Na pewno warto spróbować o to oświadczenie wystąpić. Podobne urządzenie ma w ofercie FoxESS - S-box. W razie niepowodzenia jest jeszcze opcja przeprowadzenia okablowania DC w obudowie ppoż. do falownika znajdującego się w wydzielonym pożarowo pomieszczeniu.
Pozdrawiam
Wykidajlo
Rozmówca
Rozmówca

0

No tak, ale wtedy to falownik będzie de facto pełnił funkcję urządzenia wykonawczego PWP, więc chyba już lepszy ten Projoy czy tam Fox. Porozmawiam z lokalnym rzeczoznawcą jak u nich strażacy do tego podchodzą, bo wydaje mi się to najlepsze rozwiązanie zamiast pakowania 2metrowej szafy Cerbexa.
marcin225
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny

0
Post autor: marcin225 »

Jest jeszcze bardzo popularny w Niemczech FWS-112 .
ODPOWIEDZ