Badanie elektronarzędzi wg PN-EN 50699:2021-07 - przedłużacza 5x2,5mm2 25m

Badania i pomiary urządzeń elektroenergetycznych
Regulamin forum
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem.
"Grupa Elektrycy" Forum "Nie jestem elektrykiem"
Awatar użytkownika
roninelektryk
Elektryk zadeklarowany
Elektryk zadeklarowany

Badanie elektronarzędzi wg PN-EN 50699:2021-07 - przedłużacza 5x2,5mm2 25m

0
Post autor: roninelektryk »

Witam. Mam pytanie do bardziej obeznanych w temacie. O ile badanie elektronarzędzi zgodnie z normą PN-EN 50699:2021-07 nie stanowi problemu to pytanie dotyczy przedłużaczy . Mam przedłużacze 5x25mm2 25m, czy stosować takie same kryteria badania jak dla przedłużacza 5x2,5mm2 25m. Oczywiście rezystancja żył jest mniejsza. Testuję to wszystko PATem 820.

Post Reklama Szkolenia PROTON+ » dostępny teraz

Zobacz szkolenie PROTON+ Profesjonalne protokołowanie. Szkolenie jest w formie materiału wideo pokazującego praktyczną pracę z programem. Cały materiał to około 3 godziny praktycznych ćwiczeń. zobacz i zapisz się teraz...
ISE.pl/szkolenia
Ekspert
Ekspert
Awatar użytkownika
elmontjs
Ekspert
Ekspert

Re: Badanie elektronarzędzi

0
Post autor: elmontjs »

roninelektryk pisze: śr lut 21, 2024 10:42 Mam przedłużacze 5x25mm2 25m
Zasadnicze pytanie, czy to przedłużacz typu " samoróbka" czy fabryczny z oznaczeniem produktu i nadanym CE?
Jeżeli chodzi badanie przedłużacza to normy czy to nasze czy europejskie np VDE 0701-0702 nie dzielą ich ze względu na przekrój przewodu a jedynie wpływ na poprawność wyniku ma długość (co, jak pokazuje Twój przykład jest jakby małym niedopatrzeniem). Kluczowe przy badaniu są oględziny tj kontrola styków wtyczki i gniazda/gniazd, stan przewodu no i to o czym wyżej wspomniałem, czyli oznaczenie produktu - piszę o tym, bo z doświadczenia wiem, że większość przedłużaczy podobnych do Twojego, to tzw "produkcja garażowa" nie nadająca się do użycia w przedsiębiorstwach / firmach.
Co do teorii pomiarów, widzę, że raczej są Ci znane, ale może się przyda ten poradnik Tobie, bądź innym czytelnikom:
[Link jest zablokowany dla Gości. Zaloguj się!]
Człowiek uczy się całe życie i ...
Awatar użytkownika
roninelektryk
Elektryk zadeklarowany
Elektryk zadeklarowany

0

Witam. Przedłużacze wykonane są przez jakąś firmę zapewnie . Używane w wojsku do zasilania sprzętu z zespołów prądotwórczych. Oznaczenia CE próżno szukać .
Awatar użytkownika
elmontjs
Ekspert
Ekspert

0

roninelektryk pisze: pt lut 23, 2024 5:50 Oznaczenia CE próżno szukać
No więc byłbym zdziwiony, gdybyś podpisał się, jako pomiarowiec, pod protokołem z pozytywnym orzeczeniem. W pierwszej kolejności WOG musi poprosić producenta o certyfikat i oznaczenie produktu.
Awatar użytkownika
elmontjs
Ekspert
Ekspert

0

elmontjs pisze: śr lut 21, 2024 22:30 Jeżeli chodzi badanie przedłużacza to normy czy to nasze czy europejskie np VDE 0701-0702 nie dzielą ich ze względu na przekrój przewodu
Przepraszam, sprostuje, normy PN-EN 50699 oraz PN-EN 50678 jednak to regulują:
Załączniki
PE eln.JPG
PE eln.JPG (226.67 KiB) Przejrzano 1014 razy
Awatar użytkownika
roninelektryk
Elektryk zadeklarowany
Elektryk zadeklarowany

0

Panowie a jak podchodzicie przy badaniu elektronarzędzi jeśli nie ma czytelnej tabliczki z danymi elektronarzędzia ?.
Awatar użytkownika
elmontjs
Ekspert
Ekspert

0

roninelektryk pisze: pt mar 08, 2024 7:07 Panowie a jak podchodzicie przy badaniu elektronarzędzi jeśli nie ma czytelnej tabliczki z danymi elektronarzędzia ?
Jeżeli jest to urządzenie, na którym da się chociaż odczytać typ i zidentyfikować urządzenie (np widzimy po kolorze, że to Bosch i da się odczytać z obudowy, że to: GWS 7-125), potem znaleźć jego parametry na stronie internetowej producenta, to ja przyjmuje takie dane a numer fabryczny zastępuję inwentarzowym. Taki numer przeważnie jest naniesiony a jak nie, to proszę, żeby właściciel trwale go opisał na obudowie.
Gorzej, jeżeli mam do czynienia z jakimś marketowym "wynalazkiem", którego danych już nie znajdę nigdzie poza zniszczoną tabliczką - no cóż ... "nie nadaje się do eksploatacji".

A ja zapytam kolegów, co zrobili by z takim urządzeniem jak na fotce, dodam, że przy mnie wyciągniętym z kartonu (czyli jeszcze nawet nie używane) - próżno czekać odpowiedzi "producenta" co miał na myśli, z resztą zapytany mailowo ("producent") odsyłał z działu do działu i nikt nie wiedział czego ja chce ?!!
Załączniki
ostrzałka.JPG
ostrzałka.JPG (80.59 KiB) Przejrzano 931 razy
MarcinRCD
Rozmówca
Rozmówca

0
Post autor: MarcinRCD »

Może to uziemienie funkcjonalne albo do ochrony przed ESD wrazliwych układów scalonych ostrzałki? :D
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
roninelektryk
Elektryk zadeklarowany
Elektryk zadeklarowany

0

Konstrukcja ostrzałki jest metalowa ?. Przewód PE połączony z dostępnymi częściami metalowymi i rezystancja poniżej 0,3 przy prądzie próby 0,2 A . Wszystko ok . Chińczyk nakleił etykietkę I po sprawie . Ja w tym przypadku bym w uwagach zaznaczył że urządzenie w 1 klasie ochronności natomiast etykieta posiada niezgodne oznaczenia z obowiązującą normą.
Awatar użytkownika
elmontjs
Ekspert
Ekspert

0

roninelektryk pisze: pn mar 11, 2024 18:52 Konstrukcja ostrzałki jest metalowa ?
Tak, jest metalowa. Można tak jak napisałeś, ale oznaczenie podwójnym kwadratem i wykonanie w I klasie ochronności to nie jedyny problem wynikający tabliczki znamionowej (o ile można ją tak nazwać :lol: ) a CE nadane!
ODPOWIEDZ