Deklaracja zgodności CE

Regulacje prawne w odróżnieniu od wiedzy technicznej nie zawsze są logiczne. Dyskusja wątpliwości pozwala na poprawną ich interpretację
Regulamin forum
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem.
"Grupa Elektrycy" Forum "Nie jestem elektrykiem"
Sonek
Rozmówca
Rozmówca

Deklaracja zgodności CE

0
Post autor: Sonek »

Dzień dobry,

To mój pierwszy post na forum więc jeśli trafiłem do złego działu poproszę o przeniesienie.

Chciałbym zapytać czy w niżej opisanej sytuacji potrzebne będzie wystawienie nowego CE.

Przez producenta szaf zostało wykonane kilka szaf wraz z dokumentacją elektryczną i nadaniem CE. Kolejno inna firma podłącza szafy na obiekcie, ale dokonuje w nich następujących zmian:
- zmiany w schematach elektrycznych (przekaźniki, listwy itd.)
- zmiany w obwodach bezpieczeństwa (integracja szaf pomiędzy sobą, gdzie wcześniej każda miała swój własny obwód)

Co w takim przypadku mówi prawo, czy należy wystawić nowe CE?

Post Reklama Szkolenia PROTON+ » dostępny teraz

Zobacz szkolenie PROTON+ Profesjonalne protokołowanie. Szkolenie jest w formie materiału wideo pokazującego praktyczną pracę z programem. Cały materiał to około 3 godziny praktycznych ćwiczeń. zobacz i zapisz się teraz...
ISE.pl/szkolenia
Ekspert
Ekspert
profus
Rozmówca
Rozmówca

Re: Deklaracja zgodności CE

2
Post autor: profus »

Oczywiście, jeśli się ingeruje w wyrób oznaczony CE, ten kto dokonuje zmian musi sam oznakować produkt znakiem CE i wystawić deklarację zgodności dla zmodyfikowanego wyrobu.
Sonek
Rozmówca
Rozmówca

0

Dziękuje za odpowiedź. Czy mógłbym prosić o podanie podstawy prawnej, gdzie tego szukać, na czym się opierać?
Wykidajlo
Rozmówca
Rozmówca

1
Post autor: Wykidajlo »

Dyrektywa LVD 2014/35/UE
(13) Każdy podmiot gospodarczy wprowadzający sprzęt elektryczny do obrotu pod własną nazwą lub znakiem towarowym albo modyfikujący sprzęt elektryczny w sposób, który może wpłynąć na jego zgodność z niniejszą dyrektywą, powinien być uznany za producenta i przejąć jego obowiązki.
Awatar użytkownika
elmontjs
Ekspert
Ekspert

0
Post autor: elmontjs »

Zapraszam do przejrzenia starego wątku, wylało się tu trochę wiedzy i wniosków w tym temacie; sporo wskazówek wrzucił tu kol. STANCA - proponuje oczywiście całość lektury, ale sedno jest zawarte we wpisach od 2018r. :
viewtopic.php?t=9383&start=60
Człowiek uczy się całe życie i ...
Sonek
Rozmówca
Rozmówca

0

Szczerze mówiąc ten wątek jest trochę chaotyczny i nie wiele mi wyjaśnił.

Bardziej już przytoczona dyrektywa choć przebicie się przez nią nie należy do łatwych.
Sonek
Rozmówca
Rozmówca

0

Chciałbym zadać jeszcze jedno pytanie.

Czy jeśli szafa elektryczna jest dedykowana do danej instalacji, na którą będzie wystawiony certyfikat CE to czy szafa musi mieć swój osobny certyfikat?
Wykidajlo
Rozmówca
Rozmówca

0

Deklaracja CE dotyczy urządzeń elektrycznych, a nie całej instalacji.

Co to za instalacja?
Sonek
Rozmówca
Rozmówca

0

Instalacja procesowa. I z tego co się dowiedziałem o mogą taką deklarację zgodności wystawić, dla instalacji i szaf na jednym papierze.
Wykidajlo
Rozmówca
Rozmówca

0

Nie jestem specem od technologii w przemyśle więc nie będę się wymądrzał.

Pamiętaj, że w deklaracji zgodności musisz powołać się na normę zharmonizowaną, a te raczej dotyczą wyrobów/urządzeń niż całych instalacji.
ODPOWIEDZ