Połączenia wyrownawcze dla części przewodzących obcych

Jeżeli nie jesteś elektrykiem zadaj pytanie tutaj. Dyskusja na innych forach wymaga odpowiedniego przygotowania zawodowego.
Regulamin forum
Jeżeli nie jesteś elektrykiem zadaj pytanie tutaj. Dyskusja na innych forach wymaga odpowiedniego przygotowania zawodowego. Zalecenie aby wezwać Elektryka z uprawnieniami zawsze wynika z troski o Twoje bezpieczeństwo. Jeżeli nie rozumiesz tego co robisz - nie ryzykuj życia!
Iseryth
Czytelnik
Czytelnik
Posty: 1
Rejestracja: sob lut 24, 2024 22:46

Połączenia wyrownawcze dla części przewodzących obcych

0
Post autor: Iseryth »

Witam,

W projekcie budowlanym domu jednorodzinnego projektant instalacji elektrycznej wpisał, że metalowe rury wody i gazu należy podpiąć do głównej szyny wyrównawczej. Przeszukując internet znalazłem informację, że takie połączenie wykonuje się i owszem, ale w przypadku gdy do budynku wprowadza się zewnętrzne instalacje przewodzące. Sęk w tym, że instalacja wody oraz gazu jest wprowadzona do budynku przy użyciu rur plastikowych i dopiero nad poziomem gruntu na zewnątrz (gaz) lub wewnątrz (woda) budynku jest przejście z rury plastikowej na metalową. Czy takim przypadku laczenie metalowych części instalacji wody i gazu do głównej szyny wyrównawczej ma sens?

Post Reklama Szkolenia PROTON+ » dostępny teraz

Zobacz szkolenie PROTON+ Profesjonalne protokołowanie. Szkolenie jest w formie materiału wideo pokazującego praktyczną pracę z programem. Cały materiał to około 3 godziny praktycznych ćwiczeń. zobacz i zapisz się teraz...
ISE.pl/szkolenia
Ekspert
Ekspert
Rejestracja:sob kwie 03, 1999
Lokalizacja: Kraków
Fazowiec
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 397
Rejestracja: czw wrz 29, 2022 17:31

Re: Połączenia wyrownawcze

0
Post autor: Fazowiec »

Jeśli masz projekt i jakieś uwagi do niego, to powinieneś je wyjaśnić z projektantem, bo my nie znamy całości albo chociaż go zamieść tu ale nie sądzę, że wszystko masz robione zgodnie z projektem.
Wszystko tak naprawdę rozbija się o interpretację pojęcia "części przewodzące obce", bo to one powinny być łączone z miejscowym GSW.
Trzeba zadać sobie pytanie/zbadać czy rzeczywiście cała "metalowa instalacja" wody i gazu nie ma "połączenia z ziemią".
Dyskusja o "łączeniu plastiku z GSW" toczy się od lat i co do zasady takie łączenie jest bezsensowne ale jednocześnie każdy przypadek może być inny.
Awatar użytkownika
Luna.Vulpo
Elektryk zadeklarowany
Elektryk zadeklarowany
Posty: 290
Rejestracja: wt maja 18, 2021 22:51

Re: Połączenia wyrownawcze dla części przewodzących obcych

0
Post autor: Luna.Vulpo »

podsumowując w poradę to co kol. Fazowiec napisał: prawdopodobnie masz rację, możesz spokojnie z taką uwagą dot. projektu iść do projektanta.
ODPOWIEDZ