Łączenie przewodów obwodu w gniazdku

Jeżeli nie jesteś elektrykiem zadaj pytanie tutaj. Dyskusja na innych forach wymaga odpowiedniego przygotowania zawodowego.
Regulamin forum
Jeżeli nie jesteś elektrykiem zadaj pytanie tutaj. Dyskusja na innych forach wymaga odpowiedniego przygotowania zawodowego. Zalecenie aby wezwać Elektryka z uprawnieniami zawsze wynika z troski o Twoje bezpieczeństwo. Jeżeli nie rozumiesz tego co robisz - nie ryzykuj życia!
Edvin.X
Czytelnik
Czytelnik

0
Post autor: Edvin.X »

Witam. Pytanie może od czapy, ale jak to mówią, kto pyta ... Chodzi mi o łączenie kabli w puszcze gniazdka tzn, mamy zasilanie doprowadzone do puszki i z tej samej puszki odchodzi kabel do kolejnego gniazdka. Czy łączenie obwodu wystarczy zrobić wykorzystując podwójne zaciski gniazdka czy spiąć obwód na 3xWago3P (zasilanie Wejście / zasilanie Wyjście / odejście na samo gniazdko) ? Zaletą drugiego takiego rozwiązania byłoby ograniczenie wibracji styków wynikających z wkładania wtyczki do gniazdka, co może mieć wpływ na impedancję pętli zwarcia w ostatnim gniazdku w łańcuchu, ale z drugiej strony czy to nie przerost formy nad treścią :)?

Post Reklama Szkolenia PROTON+ » dostępny teraz

Zobacz szkolenie PROTON+ Profesjonalne protokołowanie. Szkolenie jest w formie materiału wideo pokazującego praktyczną pracę z programem. Cały materiał to około 3 godziny praktycznych ćwiczeń. zobacz i zapisz się teraz...
ISE.pl/szkolenia
Ekspert
Ekspert
Awatar użytkownika
elmontjs
Ekspert
Ekspert

0
Post autor: elmontjs »

Rozumiem, ze masz puszki pogłębiane i jest miejsce na dodatkowe złączki. Użycie Wago lub innych złączek, będzie lepszym rozwiązaniem niż łączenie obwodów na zaciskach gniazda.
Człowiek uczy się całe życie i ...
marekp59
Rozmówca
Rozmówca

0
Post autor: marekp59 »

Witam odradzam stosowanie VAGO jako elementów łączeniowych ze względu na małą powierzchnie styków sugeruje złącze świecznikowe tzw kostkę gdzie 2 zaciski śrubowe i mocno zaciśnięte. Mam na myśli obwody gniazd obwody oświetlenia łącze na VAGO
Awatar użytkownika
elmontjs
Ekspert
Ekspert

0
Post autor: elmontjs »

marekp59 pisze: pt sty 22, 2021 10:18 Witam odradzam stosowanie VAGO jako elementów łączeniowych ze względu na małą powierzchnie styków
Też kiedyś sceptycznie podchodziłem do tych złączek, jednak czas pokazał, że nie ma się czego bać nawet w obwodach gniazdowych. Powierzchnia styku jest wystarczająca. Ja miałem obawy o siłę docisku tych małych sprężynek, dziś już wiem, że dają radę. Natomiast co do tradycyjnych złączek ściskanych śrubą , hmm, czy nigdy nie spotkaliście się z sytuacją, że drut został przecięty ostrą śrubką ? Nawet, gdy drut ocalał, to ponowne zakręcenie go w taką złączkę (np przy konieczności przepięcia obwodów) jest niemożliwe, trzeba obcinać zniekształcone końcówki bo trudno wtedy mówić o zachowaniu nominalnych przekrojów. Pewnie, że można je stosować, ale wymagają umiejętności i wyczucia w przeciwieństwie do Wago.
Bezpieczne złączki śrubowe z blaszką chroniącą drut dziś są już nie do zdobycia; za to jest coraz więcej złączek (nie)wiadomego pochodzenia, które mają "zabezpieczenie" ;) w postaci zrywalnego gwintu - nimi przewodu nikt nie skaleczy, ale i trudno mówić o dobrym połączeniu - zależy od szczęścia :D
Człowiek uczy się całe życie i ...
ELPat
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny

0
Post autor: ELPat »

Luz na zacisku śrubowym lub wciskanym możesz mieć tak samo jak na kostce wago.
Podłączyłem już setki gniazd gdzie jeden przewód wchodził, a drugi wychodził bez wago. Póki co nic się z tym nie dzieje.
Według mnie, lepiej zrobić to na zacisku śrubowym gniazda niż stosować podróby wago 3 i robić odejścia na gniazdo. Szczególnie w Wrocławiu na nowych osiedlach upodobano sobie taki sposób łączenia. Jak dla mnie takie "kostki" to max do obwodów oświetlenia do 10A...
Ostatnio zmieniony sob sty 23, 2021 19:32 przez ELPat, łącznie zmieniany 1 raz.
Nie biorę odpowiedzialności za to co robisz.
PGR Mąkowarsko
Rozmówca
Rozmówca

0
Post autor: PGR Mąkowarsko »

Dlatego jak też unikam i odradzam VAGO, wolę stosować WAGO :lol:
Awatar użytkownika
paul0
Elektryk zadeklarowany
Elektryk zadeklarowany

Re: Łączenie przewodów obwodu w gniazdku

0
Post autor: paul0 »

Zlaczki gwintowe z blaszkami chroniacymi przewody przed uszkodzeniem sa dostepne i produkowane sa w Polsce przez SI POKOJ.
Tez produkowane sa zlaczki w korpuysach z tworzywa termoutwardzalnego, ktore wytrzymuje wyzsze temperatury od tworzyw termoplastycznych.
ODPOWIEDZ