Czy są jakieś specjalne wymagania dla kotłów gazowych?

Projektowanie, budowa i eksploatacja urządzeń, maszyn, sieci i instalacji elektroenergetycznych
Regulamin forum
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem.
"Grupa Elektrycy" Forum "Nie jestem elektrykiem"
Awatar użytkownika
Luna.Vulpo
Elektryk zadeklarowany
Elektryk zadeklarowany

Czy są jakieś specjalne wymagania dla kotłów gazowych?

0
Post autor: Luna.Vulpo »

Inwestor przekazał mi, że hydraulik montujący kocioł gazowy powinien być specjalnie zabezpieczony by "płyta się nie spaliła".

Niestety nie mam namiaru na to co to za model. Jak wyciągnę tę informację, to się podzielę.

Jednak jeżeli ktoś wie jakie wymagania ma taki piec, bo poza osobną eską czy różnicówką nic mi nie przychodzi do głowy. Czy może ktoś ma doświadczenie w zabezpieczaniu kotłów gazowych?

Post Reklama Szkolenia PROTON+ » dostępny teraz

Zobacz szkolenie PROTON+ Profesjonalne protokołowanie. Szkolenie jest w formie materiału wideo pokazującego praktyczną pracę z programem. Cały materiał to około 3 godziny praktycznych ćwiczeń. zobacz i zapisz się teraz...
ISE.pl/szkolenia
Ekspert
Ekspert
Awatar użytkownika
elmontjs
Ekspert
Ekspert

Re: Czy są jakieś specjalne wymagania dla kotłów gazowych?

0
Post autor: elmontjs »

Sądzę, że chodzi o zabezpieczenie przeciwprzepięciowe.
Człowiek uczy się całe życie i ...
luka2nd
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny

0
Post autor: luka2nd »

A nie chodzi o mu o to, że podczas pracy przy podłączaniu elektroniki hydraulik ma mieć na ręku opaskę antystatyczną?
profus
Rozmówca
Rozmówca

0
Post autor: profus »

Luna.Vulpo pisze: sob lut 03, 2024 21:00 Inwestor przekazał mi, że hydraulik montujący kocioł gazowy powinien być specjalnie zabezpieczony by "płyta się nie spaliła"....
No się pytaj tego inwestora, bo to on przekazał ci tą "breaking news".
Co ma zabezpieczenie hydraulika do palenia się płyty kotła?
luka2nd pisze: ndz lut 04, 2024 15:09 A nie chodzi o mu o to, że podczas pracy przy podłączaniu elektroniki hydraulik ma mieć na ręku opaskę antystatyczną?
A elektryk przy podłączaniu rur wodnych i gazowych do kotła ma mieć niskie ciśnienie...
elmontjs pisze: sob lut 03, 2024 21:46 Sądzę, że chodzi o zabezpieczenie przeciwprzepięciowe.
I jak ten hydraulik ma się zabezpieczyć przeciwprzepięciowo, no i jakie dopuszczalne napięcie na hydraulika przyjąć?
luka2nd
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny

1
Post autor: luka2nd »

Uzupełniając moją poprzednią wypowiedź:

Obwód kotła ma posiadać takie zabezpieczenia, jakich wymaga polskie prawo oraz producent urządzenia (zazwyczaj się one wymienione w instrukcji instalatora). A odnośnie hydraulika i opaski antystatycznej, odniosłem się jedynie do postu Kolegi cytującego swojego klienta. Zresztą, nie jest niczym szczególnym, że to instalator kotła podłącza sobie całą automatykę - to, że ktoś z zawodu jest hydraulikiem nie oznacza że nie mógł sobie zrobić szkolenia z montażu kotłów, podłączenie kilku przewodów według obrazka z instrukcji to nie jest lot na księżyc.

Panowie, mam wrażenie że poziom wątków szoruje tutaj po dnie. Same łapanie się za słówka, docinki, a merytoryki niemal zero. Zacznijmy może jeszcze jakiś wątek o podziale PENa, bo dawno nic się nie działo, a takie tematy zawsze rozgrzewają dyskusję do czerwoności (przynajmniej 25 stron się z tego robi).
profus
Rozmówca
Rozmówca

0
Post autor: profus »

luka2nd pisze: ndz lut 04, 2024 20:47 ... Zresztą, nie jest niczym szczególnym, że to instalator kotła podłącza sobie całą automatykę - to, że ktoś z zawodu jest hydraulikiem nie oznacza że nie mógł sobie zrobić szkolenia z montażu kotłów, podłączenie kilku przewodów według obrazka z instrukcji to nie jest lot na księżyc. ..
Właśnie sobie odpowiedziałeś - instalator kotła podłącza sobie kilka przewodów według obrazka z instrukcji - a są to najwyżej przewód zasilający, przewód niskonapięciowy do termostatu lub sterownika temperatury. Nie ma w budowie kotłów elementów narażonych na napięcia mające źródła w elektrostatyce, a do ochrony takich są opaski antystatyczne.
Automatyka kotła jest niedostępna dla monterów właśnie dla ochrony przed różnymi niespodziankami.

A czy wymyślanie co cytowany inwestor miał na myśli to merytoryczna odpowiedź?

pozdrawiam
Bogdankiz
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny

0
Post autor: Bogdankiz »

Hi

Sądzę że klatka Faradaya temat zamknie. :???:
Pozdrawiam Bogdan :)
Awatar użytkownika
Luna.Vulpo
Elektryk zadeklarowany
Elektryk zadeklarowany

0

wyjaśniło się. Hydraulik zażyczył sobie zabezpieczenie przeciwprzepięciowe. Wystarczyła listwa komputerowa ze sklepu z takim zabezpieczeniem :)

Co zamyka temat.
PGR Mąkowarsko
Rozmówca
Rozmówca

0
Post autor: PGR Mąkowarsko »

To na pewno pomoże :lol:
Awatar użytkownika
Luna.Vulpo
Elektryk zadeklarowany
Elektryk zadeklarowany

1

Hydraulikowi na samopoczucie ;)
ODPOWIEDZ