Gniazda Schuko a wersja polska.

Regulacje prawne w odróżnieniu od wiedzy technicznej nie zawsze są logiczne. Dyskusja wątpliwości pozwala na poprawną ich interpretację
Regulamin forum
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem.
"Grupa Elektrycy" Forum "Nie jestem elektrykiem"
Awatar użytkownika
Pom8635
Elektryk zadeklarowany
Elektryk zadeklarowany
Posty: 7
Rejestracja: pn mar 02, 2020 12:10
Lokalizacja: Bydgoszcz

Gniazda Schuko a wersja polska.

0
Post autor: Pom8635 »

Sprowadzone używane dwa stanowiska fryzjerskie, w których zamontowano fabrycznie po dwa pojedyncze gniazda 230V typu Schuko. Ze względu na występujące (na rynku) urządzenia w I klasie zakończone wtyczką, która nie jest uniwersalna i do gniazda Schuko nie wejdzie, zaleciłem wymianę gniazd na model polski. Cztery gniazda koszt niewielki, ale jednak wydatek.
Stąd moje pytanie czy są jakieś przepisy, które nakazują wymieniać u nas takie gniazda na "naszą" wersję, patrząc nawet pod kątem pomiarów i protokołu odbiorczego? W końcu IPZ w każdym rodzaju można zmierzyć, a my jesteśmy w Unii.

Post Reklama Szkolenia PROTON+ » dostępny teraz

Zobacz szkolenie PROTON+ Profesjonalne protokołowanie. Szkolenie jest w formie materiału wideo pokazującego praktyczną pracę z programem. Cały materiał to około 3 godziny praktycznych ćwiczeń. zobacz i zapisz się teraz...
ISE.pl/szkolenia
Ekspert
Ekspert
Rejestracja:sob kwie 03, 1999
Lokalizacja: Kraków
Awatar użytkownika
elmontjs
Ekspert
Ekspert
Posty: 2905
Rejestracja: pn maja 31, 2010 15:36
Lokalizacja: Trzebinia

Re: Gniazda Schuko a wersja polska.

0
Post autor: elmontjs »

Skoro to oryginalne, certyfikowane stanowisko, to ktoś, kiedyś może się przyczepić, że je modyfikujesz i należałoby wykonać nowe CE (choć w tym wypadku byłaby to mocna nadinterpretacja), ale ryzyko jest, zwłaszcza jakby (odpukać) sprawą miał zajmować się prokurator z powodu jakiegoś wypadku. Tylko nie rozumiem po co ta wymiana, przecież wszystkie oryginalne wtyczki naszych urządzeń pasują do gniazd schuko (każda suszarka, lokówka itp.), chyba, że ktoś w tych ręcznych urządzeniach wymienił wtyczkę albo są to jakieś starocie z PRL-u.
Człowiek uczy się całe życie i ...
ODPOWIEDZ