Pomysłowy elektryk - duży przekrój małe zaciski

Zdjęcia oraz filmy artystyczne, ku przestrodze oraz zwykłe poglądowe, ale zawsze z branży. Aby oglądać zdjęcia w pełnym rozmiarze należy być zalogowanym
Regulamin forum
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem.
"Grupa Elektrycy" Forum "Nie jestem elektrykiem"
Awatar użytkownika
elmontjs
Ekspert
Ekspert

Pomysłowy elektryk - duży przekrój małe zaciski

0
Post autor: elmontjs »

Podczas przeglądu natknąłem się na ciekawe podłączenie przewodu do szyny Pe. Najpierw mnie to rozbawiło ale po głębszej analizie doszedłem do wniosku, że elektryk-wykonawca, nie miał innego wyjścia, gdyż cała szyna PE ma zaciski pod przewody max. 16 mm2 a zasilanie doprowadzono mocno przerośniętym przekrojem do zastosowanych zabezpieczeń w złączu (63A), czyli 70 mm2. Może projektant miał ku temu inne powody (nie wnikam), bo raczej nie chodziło o pętlę zwarcia, czy spadek napięcia - rzecz dzieje się niecałe 100m od transformatora.
Załączniki
RG..jpg
RG_PE.jpg
Człowiek uczy się całe życie i ...

Post Reklama Szkolenia PROTON+ » dostępny teraz

Zobacz szkolenie PROTON+ Profesjonalne protokołowanie. Szkolenie jest w formie materiału wideo pokazującego praktyczną pracę z programem. Cały materiał to około 3 godziny praktycznych ćwiczeń. zobacz i zapisz się teraz...
ISE.pl/szkolenia
Ekspert
Ekspert
Fazowiec
Rozmówca
Rozmówca

Re: Pomysłowy elektryk

0
Post autor: Fazowiec »

Przecież wystarczyło wymienić szynę na taką co ma "blaszkę wygiętą w trójkąt" i mocowaną od góry szyny na podłączenie głównego przewodu, albo samemu taką blaszkę wykonać, nie mówiąc o zastosowaniu bloku rozdzielczego. Są jeszcze inne rozwiązania.
Ja bym tak nie zrobił tego i nie zostawił, a też miewałem takie przypadki.
Awatar użytkownika
elmontjs
Ekspert
Ekspert

Re: Pomysłowy elektryk

0

Fazowiec pisze: pn mar 04, 2024 9:01 Przecież wystarczyło wymienić szynę na taką co ma "blaszkę wygiętą w trójkąt"
...nie w tej rozdzielnicy, tu szyna PE jest na całej jej wysokości, nie sądzę, żebyś taką gdzieś dostał a dostępne w hurtowniach nie byłyby możliwe do zamocowania.

"Rozczłonkowanie" linki i wpięcie jej do szyny PE stosując do nich tulejki izolowane nie wygląda najlepiej, ale chociaż broni zachowania przekroju żyły Lg. Bardziej mnie martwi fakt, że tu przekrój 70mm2 Cu przechodzi na szynę o przekroju ok. 10mm x10mm z nawierconymi otworami, więc co do zdolności "przenoszenia" prądów zwarciowych można by dyskutować .
Nie wygląda to najlepiej i też szukałbym innego rozwiązania, ale cóż taki stan zastałem, nie widzę w tym przypadku podstaw do kwestionowania tego podłączenia (poza estetyką).
Fazowiec
Rozmówca
Rozmówca

Re: Pomysłowy elektryk - duży przekrój małe zaciski

0
Post autor: Fazowiec »

Kwestionować było by rzeczywiście ciężko, bo trzeba by najpierw pomiary i obliczenia zrobić.
Jest to tylko zdjęcie więc nie bardzo jest do czego się odnosić ale te 70mm2 to chyba do złączek tylko przychodzi, a potem mniejszy jest przekrój, bo ten moduł FR, to chyba maksymalnie 50mm2 drut i 35mm2 linkę przyjmuje. Z ciekawości czemu jest 4P?
Co do samego przyłączenia nie chce mi się wierzyć, że nie dałoby się chociaż takiego zwykłego zacisku zastosować, nie koniecznie tego konkretnego
2024-03-04 12_29_34-Zacisk przyłączeniowy szyna 20x5mm K20X5 002286.png
2024-03-04 12_29_34-Zacisk przyłączeniowy szyna 20x5mm K20X5 002286.png (111.36 KiB) Przejrzano 471 razy
[Link jest zablokowany dla Gości. Zaloguj się!]

Druga sprawa, podłączenie tego SPD, jakoś nie wygląda mi na prawidłowe. Sprawdzałeś przekroje, długości sumaryczne przewodów itp. Zaciski PE i "ziemia" na jego dole, mimo że fizycznie połączone, też nie są dwa, tak dla "zabawy".
Awatar użytkownika
elmontjs
Ekspert
Ekspert

Re: Pomysłowy elektryk - duży przekrój małe zaciski

0

Fazowiec pisze: pn mar 04, 2024 11:09 Jest to tylko zdjęcie więc nie bardzo jest do czego się odnosić ale te 70mm2 to chyba do złączek tylko przychodzi, a potem mniejszy jest przekrój, bo ten moduł FR, to chyba maksymalnie 50mm2 drut i 35mm2 linkę przyjmuje
Linka 35 mm2 do rozłącznika, choć przyznam, że te deklarowane w projekcie 70mm2 z ZK do złączek tej rozdzielnicy też mi na taki przekrój nie wygląda, ale to już z suwmiarką a nie z miernikiem trzeba podejść.

Fazowiec pisze: pn mar 04, 2024 11:09 Z ciekawości czemu jest 4P
Kolego wielu jest elektryków i projektantów, którzy wyznają zasadę rozłączania wszystkich przewodów roboczych a zdecydowanie mniejszą grupą są ci, którzy wiedzą, że nie jest to "zdrowe"rozwiązanie -przerywać N (mowa o TN-S oczywiście). A w tym przypadku WLZ jest 5-żyłowy, więc też podstaw do kwestionowania brak. Problem, który słusznie zauważyłeś jest o tyle poważny, że ten rozłącznik nie ma toru dedykowanego dla N, więc kolejność rozłączania jest przypadkowa a co to oznacza, to już nieraz o tym pisaliśmy.

Fazowiec pisze: pn mar 04, 2024 11:09 Co do samego przyłączenia nie chce mi się wierzyć, że nie dałoby się chociaż takiego zwykłego zacisku zastosować, nie koniecznie tego konkretnego
. Pewnie, że można, są też i inne rozwiązania - wykonawca jednak wybrał to ze zdjęcia i tak już musi zostać - nie mam na to wpływu, chyba, że sam poprawię ...w czynie społecznym :D

Fazowiec pisze: pn mar 04, 2024 11:09 Druga sprawa, podłączenie tego SPD, jakoś nie wygląda mi na prawidłowe
... mnie też nie, tym bardziej, że to od samego ZK jest TN-S a długość WLZ to ok 25-30m.
ODPOWIEDZ