Czy warto robić przeglądy instalacji elektrycznych?

Elektryk myli się dwa razy, po raz pierwszy pomylił się podczas wyboru zawodu :) W tym miejscu prezentujemy przykłady, z którymi warto się zapoznać ale zdecydowanie nie polecamy naśladować.
Regulamin forum
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem.
"Grupa Elektrycy" Forum "Nie jestem elektrykiem"
Bogdankiz
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 578
Rejestracja: śr lut 18, 2004 22:42
Lokalizacja: Pomorze

Re: Czy warto robić przeglądy instalacji elektrycznych?

0
Post autor: Bogdankiz »

w3501yyyy pisze: czw mar 28, 2024 20:06
Bogdankiz pisze: czw mar 28, 2024 19:55

Hi
Doprawdy ?

Czy kolega "roninelektryk" mieszka w trafostacji ?
KAŻDE [s]pomiary[/s] prace pod napięciem powinno wykonywać się w conajmniej 2 osoby. Nie ma podziału czy wykonujesz je w domowej rozdzielnicy czy w stacji średniego napięcia.
Radzę zapoznać się z przepisami.
Np. [Link jest zablokowany dla Gości. Zaloguj się!]
Pozdrawiam Bogdan :)

Post Reklama Szkolenia PROTON+ » dostępny teraz

Zobacz szkolenie PROTON+ Profesjonalne protokołowanie. Szkolenie jest w formie materiału wideo pokazującego praktyczną pracę z programem. Cały materiał to około 3 godziny praktycznych ćwiczeń. zobacz i zapisz się teraz...
ISE.pl/szkolenia
Ekspert
Ekspert
Rejestracja:sob kwie 03, 1999
Lokalizacja: Kraków
Fazowiec
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 412
Rejestracja: czw wrz 29, 2022 17:31

Re: Czy warto robić przeglądy instalacji elektrycznych?

0
Post autor: Fazowiec »

Urządzenia elektroenergetyczne, a przy takich wymagana jest obecność 2 osób, dzielimy na
- wytwórcze
- przetwórcze
- przesyłowe
- rozdzielcze
- odbiorcze
- pomocnicze
Jeżeli ktoś uważa, że podczas przeglądów/pomiarów odbiorczych/okresowych nie styka się choćby z jedną podkategorią, to jego stan wiedzy, jest taki sam, jak osoby pytającej, która chwali się, że "ma E i D", ale nie wie co może z nimi robić.
Na pewno przegląd wykonany przez taką osobę będzie profesjonalny 😉.
Chętnie też przeczytał bym o wypadku przy takich pomiarach, wykonywanych przez jedną osobę i że uznano w takim przypadku, że przepisów nie złamano, bo na razie, wszystkie które znam, uznano za niedopełnienie obowiązków.
Oczywiście, że mi też zdarza się działać w pojedynkę ale to na własną odpowiedzialność i nie wmawiam nikomu, żeby tak robił, bo jest to zgodne z przepisami.
To jest Polska, "dupochron" ponad wszystko 😁.
Wykidajlo
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 52
Rejestracja: sob lut 05, 2022 17:12

Re: Czy warto robić przeglądy instalacji elektrycznych?

0
Post autor: Wykidajlo »

Wydaje mi się, że w pytaniu kolegi chodziło o to czy może On dla swojego własnego domu wykonać pomiary i wystawić protokół (pytanie o konflikt interesów), a nie o kwestie BHP, gdzie wg przepisów oczywiście potrzeba asysty drugiej osoby.
kardal
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 9
Rejestracja: pt paź 23, 2020 14:07

Re: Czy warto robić przeglądy instalacji elektrycznych?

0
Post autor: kardal »

Wystarczy wpisać protokół z pomiarów na szanowaną małżonkę. I po kłopocie. Ja tak zrobiłem. Tak samo z fotowoltaiką.
Awatar użytkownika
w3501yyyy
Elektryk zadeklarowany
Elektryk zadeklarowany
Posty: 94
Rejestracja: pn sie 21, 2023 21:12
Lokalizacja: Opole

Re: Czy warto robić przeglądy instalacji elektrycznych?

0
Post autor: w3501yyyy »

kardal pisze: pt mar 29, 2024 13:53 Wystarczy wpisać protokół z pomiarów na szanowaną małżonkę. I po kłopocie. Ja tak zrobiłem. Tak samo z fotowoltaiką.
Cóż, powiedzmy że zrobiłeś "zgodnie z prawem", bo oficjalnie wykonywałeś pomiary w parze z osobą przeszkoloną z BHP. To chyba jest ten nieliczny wyjątek gdzie jeszcze obowiązujące prawo zakłada że obywatele nie są idiotami chcącymi się zabić, tylko wyceniają swoje życie nieco ponad tych kilku stów które skasują za pomiary. Jak widać jest to kolejny dowód na to że ustawodawcy się pomylili.
Sam obowiązek posiadania ważnego przeglądu instalacji jest bez sensu. Nie ma żadnego organu który będzie to prawo egzekwował, w praktyce nie ma żadnych kar za brak ważnego przeglądu instalacji (bo nikt tego nie kontroluje). Jedyny moment w którym brak papierka okazuje się problemem to chwila gdy po pożarze idziemy do ubezpieczyciela, a on pyta o protokół przeglądu. I ponownie - po co to w ogóle istnieje, skoro znajomy elektryk może nam wystawić protokół z datą rok wstecz bylebyśmy mieli podkładkę dla ubezpieczalni? Nikt nie sprawdza kiedy ten protokół był wystawiony bo sprawdzić się tego nie da.
Jakoś w przypadku ubezpieczenia samochodu dało się stworzyć system w którym nawet jeden dzień braku ważnego przeglądu wiąże się z karami i od razu jest widoczny przez państwo. Czemu nie prowadzić identycznego systemu jeżeli chodzi o pomiary elektryczne? Czemu nie wprowadzić wyrywkowych kontroli instalacji przez powiedzmy elektryków OSD (jakby nie patrzeć ostatni "państwowi" elektrycy), albo by państwo zlecało takie niespodziewane przeglądy innym elektrykom. Zaraz by się skończyło wystawianie papierów rok wstecz na instalację której prawie nie ma bo ją rdza zjadła.
Wykidajlo
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 52
Rejestracja: sob lut 05, 2022 17:12

Re: Czy warto robić przeglądy instalacji elektrycznych?

0
Post autor: Wykidajlo »

Może nie dokładnie tak jak to opisał kolega w3501yyyy, ale taki system już powstał i nazywa się Cyfrowa Książka Obiektu Budowlanego oczywiście z istotnymi zastrzeżeniami:
1) Na razie cyfrowa wersja jest opcjonalna, ale prawdopodobnie będzie to kiedyś zmienione - co uniemożliwi antydatowanie wpisów i protokołów
2) Z obowiązku prowadzenia KOB zwolnione są m.in domy jednorodzinne - i tutaj temat oczywiście sporny czy powinny być zwolnione.
ODPOWIEDZ