Przekompensowanie sieci - jakie skutki poza kosztami

Forum porusza kwestie związane z zachowaniem jakości oraz problemy eksploatacyjne przy złej jakości energii elektrycznej
Regulamin forum
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem.
"Grupa Elektrycy" Forum "Nie jestem elektrykiem"
Polo10
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 100
Rejestracja: ndz mar 21, 2004 20:00

Przekompensowanie sieci - jakie skutki poza kosztami

0
Post autor: Polo10 »

Dzień dobry.
Jakie są skutki przekompensowania sieci. Oczywiście poza kosztami z faktury.

Post Reklama Szkolenia PROTON+ » dostępny teraz

Zobacz szkolenie PROTON+ Profesjonalne protokołowanie. Szkolenie jest w formie materiału wideo pokazującego praktyczną pracę z programem. Cały materiał to około 3 godziny praktycznych ćwiczeń. zobacz i zapisz się teraz...
ISE.pl/szkolenia
Ekspert
Ekspert
Rejestracja:sob kwie 03, 1999
Lokalizacja: Kraków
Awatar użytkownika
w3501yyyy
Elektryk zadeklarowany
Elektryk zadeklarowany
Posty: 94
Rejestracja: pn sie 21, 2023 21:12
Lokalizacja: Opole

Re: Przekompensowanie sieci

0
Post autor: w3501yyyy »

Taki że zamiast mocy biernej indukcyjnej, pobierasz bierną pojemnościową. I czynną oczywiście.
Czyli w praktyce różnica niewielka.
MarcinRCD
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 53
Rejestracja: pt lip 07, 2023 12:49

Re: Przekompensowanie sieci

0
Post autor: MarcinRCD »

Przy znacznym przekompensowaniu następuje wzrost napięcia w sieci.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
elmontjs
Ekspert
Ekspert
Posty: 2958
Rejestracja: pn maja 31, 2010 15:36
Lokalizacja: Trzebinia

Re: Przekompensowanie sieci

0
Post autor: elmontjs »

Moc bierna indukcyjna jest pobierana z sieci, jest niezbędna do pracy urządzeń indukcyjnych, nie przekłada się na ich pracę, czyli przepływa miedzy elektrownią a odbiorcą, obciąża sieć, transformatory. Przekompensowanie to nic innego jak moc bierna pojemnościowa, która wytwarzana jest u odbiorcy (w urządzeniach o charakterze pojemnościowym) i oddawana do sieci. Oprócz tego co wyżej koledzy napisali, należy dodać że tak samo negatywnie oddziałuje na sieć jak moc bierna indukcyjna - prąd pojemnościowy też płynie siecią w kierunku generatora.
Ostatnio zmieniony pt maja 24, 2024 9:44 przez elmontjs, łącznie zmieniany 1 raz.
Człowiek uczy się całe życie i ...
luka2nd
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 789
Rejestracja: pt paź 12, 2012 16:53
Lokalizacja: Szczecin

Re: Przekompensowanie sieci

0
Post autor: luka2nd »

MarcinRCD pisze: czw maja 23, 2024 10:41 Przy znacznym przekompensowaniu następuje wzrost napięcia w sieci.
Przetestowałem to kiedyś na własnej skórze podczas próby funkcjonalnej BK, odpaliłem na pełną moc baterię 160kVAr przy ledwo obciążonej stacji z dwoma trafo 630kVA pracującymi równolegle - UPS zaczął wariować i przełączać się na baterię na zmianę z powrotem na sieć. Średnio to było mądre z mojej strony, na szczęście miałem więcej szczęścia niż rozumu :)
Awatar użytkownika
w3501yyyy
Elektryk zadeklarowany
Elektryk zadeklarowany
Posty: 94
Rejestracja: pn sie 21, 2023 21:12
Lokalizacja: Opole

Re: Przekompensowanie sieci

0
Post autor: w3501yyyy »

elmontjs pisze: czw maja 23, 2024 19:39 Moc bierna indukcyjna jest pobierana z sieci, jest niezbędna do pracy urządzeń indukcyjnych, nie przekłada się na ich pracę, czyli przepływa miedzy elektrownią a odbiorcą, obciąża sieć, transformatory. Przekompensowanie to nic innego jak moc bierna pojemnościowa, która wytwarzana jest u odbiorcy (w urządzeniach o charakterze pojemnościowym) i oddawana do sieci. Oprócz tego co wyżej koledzy napisali, należy dodać że tak samo negatywnie oddziałuje na sieć jak moc bierna indukcyjna - prąd pojemnościowy też płynie siecią w kierunku generatora.
Warto dodać, że produkcja mocy pojemnościowej to dokładnie to samo co pobór mocy indukcyjnej. Tak samo produkcja mocy indukcyjnej to dokładnie to samo co pobór mocy pojemnościowej. Przykładowo mając falownik PV, jeżeli jakoś zmusisz go by nie wysyłał na sieć mocy czynnej a jedynie bierną, to możesz powiedzieć że wysyła moc indukcyjną, albo że pobiera moc pojemnościową. To będzie dokładnie ta sama moc, dokładnie te same wyniki pomiarów, dokładnie ten sam współczynnik mocy cos(fi) i tg(fi). Chodzi o samą nomenklaturę.
Tak jak na początku pisał elmontjs - maszyny indukcyjne (silniki i generatory) potrzebują mocy biernej indukcyjnej do pracy. Generator musi moc indukcyjną produkować, silnik musi pobierać by poprawnie pracowały. Piszę o tym dlatego bo wiążą się z tym dwie "ciekawostki".
Pierwsza jest taka, że teoretycznie jesteśmy w stanie użyć silnika indukcyjnego (zwykłego trójfazowego klatkowego) jako generatora. Warunkiem jest umożliwienie przepływu mocy biernej indukcyjnej produkowanej przez taki generator, zatem musimy dodatkowo dołączyć odpowiednie kondensatory i koniecznie pilnować tej mocy biernej. Bardzo trudne zadanie, kompletnie nieużyteczne, ale możliwe.
Druga ciekawostka jest taka, że gdy przewzbudzimy silnik synchroniczny pierścieniowy, zacznie on produkować moc bierną indukcyjną = pobierać moc bierną pojemnościową jak bank kondensatorów kompensujących. Jest to ciekawe rozwiązanie do kompensowania mocy biernej indukcyjnej, aczkolwiek nie wiem czy nadal stosowane.
Awatar użytkownika
elmontjs
Ekspert
Ekspert
Posty: 2958
Rejestracja: pn maja 31, 2010 15:36
Lokalizacja: Trzebinia

Re: Przekompensowanie sieci

0
Post autor: elmontjs »

w3501yyyy pisze: sob maja 25, 2024 15:01 falownik PV, jeżeli jakoś zmusisz go by nie wysyłał na sieć mocy czynnej a jedynie bierną, to możesz powiedzieć że wysyła moc indukcyjną, albo że pobiera moc pojemnościową.
Myślę że jest odwrotnie niż napisałeś, ale skutek, czyli obciążenie prądem biernym sieci jest ten sam. Dokładnie, to moc bierna pojemnościowa i indukcyjna to nie to samo i nie oznacza to, że urządzenie pobiera moc b. indukcyjną = oddaje moc b. pojemnościową. W jednym przypadku prąd wyprzedza napięcie w drugim podąża za nim.
w3501yyyy pisze: sob maja 25, 2024 15:01 Druga ciekawostka jest taka, że gdy przewzbudzimy silnik synchroniczny pierścieniowy, zacznie on produkować moc bierną indukcyjną = pobierać moc bierną pojemnościową jak bank kondensatorów kompensujących
Przewzbudzony silnik synchroniczny "produkuje" moc bierną pojemnościową i często służył w zakładach do kompensacji mocy b. indukcyjnej pobieranej przez silniki asynchroniczne - zastępuje baterię kondesatorową, jak słusznie napisałeś.
Człowiek uczy się całe życie i ...
DesignMaintenance
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 106
Rejestracja: czw lis 29, 2018 11:32

Re: Przekompensowanie sieci - jakie skutki poza kosztami

0
Post autor: DesignMaintenance »

Zaplączecie się Panowie w pojęciach "produkcja" i "pobór" mocy biernej mieszanymi z "indukcyjną" i "pojemnościową".
Jak napisał kol. Elmontjs, rodzaj mocy biernej jednoznacznie określony jest przesunięciem fazowym prądu i napięcia.
W pomiarach (patrz: rejestry liczników czterokwadrantowych), pojęcie "produkcja" i "pobór" zdeterminowane są wyłącznie kierunkiem przepływu mocy czynnej.
Proszę sobie wyobrazić maszynę synchroniczną o określonej wartości prądu wzbudzenia która determinuje wartość mocy biernej.
W pierwszej fazie maszyna produkuje moc czynną i związaną z nią moc bierną. W drugiej fazie - z przyczyn awaryjnych znacząco spada moc napędowa na wale i maszyna synchroniczna zaczyna pobierać moc czynną, jednak moc bierna nie ulega zmianie. Trzymając się więc pojęć "pobór" i "produkcja" można powiedzieć że w pierwszej fazie generator "produkował" moc bierną indukcyjną w drugiej zaś "pobierał" moc bierną pojemnościową - przy czym sama moc bierna nie uległa zmianie.
Awatar użytkownika
elmontjs
Ekspert
Ekspert
Posty: 2958
Rejestracja: pn maja 31, 2010 15:36
Lokalizacja: Trzebinia

Re: Przekompensowanie sieci - jakie skutki poza kosztami

0
Post autor: elmontjs »

DesignMaintenance pisze: pn maja 27, 2024 8:37 Trzymając się więc pojęć "pobór" i "produkcja" można powiedzieć że w pierwszej fazie generator "produkował" moc bierną indukcyjną w drugiej zaś "pobierał" moc bierną pojemnościową - przy czym sama moc bierna nie uległa zmianie.
Kolega przedstawił to dla pracy generatorowej maszyny synchronicznej , my pisaliśmy o pracy silnikowej. Maszyna synchroniczna jest odwracalna, zatem namieszaliśmy już zupełnie tą "produkcją i poborem" oraz pracą silnikową i generatorem.
Więc wyprostujmy i do brzegu (bo temat wiodący wątku jest ciut inny):
Stan wzbudzenia maszyny synchronicznej potrzebny do uzyskania (przy określonej mocy P) współczynnika mocy cosφ =1 (co oznacza charakter pracy rezystancyjny) nazywa się stanem wzbudzenia normalnego, natomiast:
1. prądnicę pracującą przy obciążeniu indukcyjnym (oraz silnik przy obciążeniu pojemnościowym) nazywa się przewzbudzoną,
2. prądnicę pracującą przy obciążeniu pojemnościowym (oraz silnik przy obciążeniu indukcyjnym) nazywa się niedowzbudzoną
Wobec powyższego, wracając do ciekawostki kol. w3501yyyy regulując wzbudzeniem silnika lub generatora synchronicznego można kompensować zgodnie z potrzebą moc bierną np w zakładowej sieci .
Człowiek uczy się całe życie i ...
ODPOWIEDZ