Lokalizacja transformatora separacyjnego

Regulacje prawne w odróżnieniu od wiedzy technicznej nie zawsze są logiczne. Dyskusja wątpliwości pozwala na poprawną ich interpretację
Regulamin forum
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem.
"Grupa Elektrycy" Forum "Nie jestem elektrykiem"
Awatar użytkownika
elmontjs
Ekspert
Ekspert
Posty: 2977
Rejestracja: pn maja 31, 2010 15:36
Lokalizacja: Trzebinia

Re: Lokalizacja transformatora separacyjnego

0
Post autor: elmontjs »

Przedstawiony transformator ma 100kVA (a nie 630, chyba że to tylko zdjęcie poglądowe).
Tak wykonany transformator, sądzę, że spokojnie może stanąć na hali pod warunkiem, że spełnienia kilku warunków, które będą uzgodnione z projektantem. Liczą się tutaj warunki środowiska pracy wewnątrz samej hali, których my nie znamy. W takim wykonaniu nie wymaga nawet specjalnego wygrodzenia, choć byłoby to rozsądne.
Moim zdaniem jest to element linii produkcyjnej i należy go traktować podobnie jak zasilacz wypalarki plazmowej, który stoi zawsze obok stołu i zawsze w hali.
Człowiek uczy się całe życie i ...

Post Reklama Szkolenia PROTON+ » dostępny teraz

Zobacz szkolenie PROTON+ Profesjonalne protokołowanie. Szkolenie jest w formie materiału wideo pokazującego praktyczną pracę z programem. Cały materiał to około 3 godziny praktycznych ćwiczeń. zobacz i zapisz się teraz...
ISE.pl/szkolenia
Ekspert
Ekspert
Rejestracja:sob kwie 03, 1999
Lokalizacja: Kraków
Awatar użytkownika
w3501yyyy
Elektryk zadeklarowany
Elektryk zadeklarowany
Posty: 100
Rejestracja: pn sie 21, 2023 21:12
Lokalizacja: Opole

Re: Lokalizacja transformatora separacyjnego

0
Post autor: w3501yyyy »

elmontjs:
Ale transformator który wysłałeś to SN/nn. Ja szukałem czy dostępny jest podobny, ale nn/nn o takiej mocy jak napisał autor, i nie znalazłem. Olej to nie tylko kwestia napięcia i izolacji, a chłodzenia i odbierania ciepła.
Jeżeli zaś chodzi o samo umiejscowienie takiego suchego transformatora na hali... kurcze, nie znam przepisów na ten temat ale wydaje mi się że istnieją jakieś normy natężenia pola magnetycznego na stanowisku pracy.
Awatar użytkownika
opornik
Ekspert
Ekspert
Posty: 3523
Rejestracja: śr lip 23, 2003 22:01
Lokalizacja: Tarnów

Re: LOKALIZACJA TRANSFORMATORA SEPARACYJNEGO

1
Post autor: opornik »

Kogito126p pisze: śr cze 05, 2024 6:55 Oczywiście, zgodze się z Panem jeśli chodzi o transformatory energetyczne np SN/nN w budynku. Ale tutaj kwestia dotyczy transformatora bezpieczenstwa obnizajacego napiecie z 400V na 220V i jest to element linii tecnhologicznej.
Nie wierzę, że dla tej linii nie ma dokumentacji i DTR-ki. Tam powinno wszystko być napisane.
ICE In Case of Emergency, w nagłym wypadku.
Karta Ratownicza
fliziarz
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 97
Rejestracja: śr kwie 07, 2010 7:36

Re: Lokalizacja transformatora separacyjnego

0
Post autor: fliziarz »

Skąd pomysł że to jest transformator olejowy dla nn/nn? . I co ma rodzaj izolacji do mocy transformatora. Jak dla mnie na 99% to transformator suchy, taki transformator w specjalnym wykonaniu można zmieścić w polu rozdzielni o głębokości 1000mm. Typowo obudowa IP21 ma nie więcej niż 1,5x1,5x1,5m. Podobne transformatory są w UPS-ach i pewnie nikt nie pyta czy można UPS 400 kVA gdzieś na hali postawić ze względu na transformator w środku.
ODPOWIEDZ