Kabel ziemny 6kV - wstępny dobór przekroju

Projektowanie, budowa i eksploatacja urządzeń, maszyn, sieci i instalacji elektroenergetycznych
Regulamin forum
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem.
"Grupa Elektrycy" Forum "Nie jestem elektrykiem"
3dll
Czytelnik
Czytelnik

Kabel ziemny 6kV - wstępny dobór przekroju

0
Post autor: 3dll »

Witam,
Cały projekt do zasilania pompy oraz całej inwestycji wykona projektant, ale projektu jeszcze nie ma, a panowie chcieliby wiedzieć w przybliżeniu jaki przekrój kabla należałoby zakupić, żeby oszacować koszty kabla, więc dostałem od nich takie informacje jak:
długość kabla ziemnego 220m, zasilanie pompy 6kV, 450 kW, żyły aluminiowe i to wszystko.
Czy na podstawie tych informacji można obliczyć przekrój tego kabla.
Dziękuję

Post Reklama Szkolenia PROTON+ » dostępny teraz

Zobacz szkolenie PROTON+ Profesjonalne protokołowanie. Szkolenie jest w formie materiału wideo pokazującego praktyczną pracę z programem. Cały materiał to około 3 godziny praktycznych ćwiczeń. zobacz i zapisz się teraz...
ISE.pl/szkolenia
Ekspert
Ekspert
DesignMaintenance
Rozmówca
Rozmówca

Re: Kabel ziemny 6kV

0
Post autor: DesignMaintenance »

Silnik 450 kW na napięciu 6 kV to około 50 -55 A prądu znamionowego przy typowych wartościach coś fi i sprawności. Czy wiadomo coś o warunkach ułożenia kabla? To będzie miało wpływ na jego obciążalność długotrwałą.
Silnik będzie miał bezzwłoczne zabezpieczenie zwarciowe (ok. 100 - 120 ms), więc można oszacować minimalny przekrój ze względu na warunki zwarciowe - ale do tego potrzebna jest znajomość mocy zwarciowej w rozdzielni zasilającej.
Dane które Pan podał pozwalają jedynie na oszacowanie przekroju ze względu na prąd obciążenia - jednak bez uwzględnienia wpływu sposobu jego ułożenia.
ODPOWIEDZ