Uziom i Podłączenie spawarki do sieci TT

Jeżeli nie jesteś elektrykiem zadaj pytanie tutaj. Dyskusja na innych forach wymaga odpowiedniego przygotowania zawodowego.
Regulamin forum
Jeżeli nie jesteś elektrykiem zadaj pytanie tutaj. Dyskusja na innych forach wymaga odpowiedniego przygotowania zawodowego. Zalecenie aby wezwać Elektryka z uprawnieniami zawsze wynika z troski o Twoje bezpieczeństwo. Jeżeli nie rozumiesz tego co robisz - nie ryzykuj życia!
jgx
Rozmówca
Rozmówca

Uziom i Podłączenie spawarki do sieci TT

0
Post autor: jgx »

Dzień dobry. Pierwszy post więc pragnę się przywitać. Wiem że to forum branżowe dla fachowców, wiem że grzebanie przez "nie Fachowców" może być niebezpieczne i raczej nie powinno mieć miejsca. Mimo że nie jestem elektrykiem coś tam nieco wiem, silnik 400V podłączę, w instalacji drobne naprawy i tym podobne rzeczy zrobię. Uważam że jeśli będę ostrożny i z pomocą fachowca zrobię coś sam to będzie to bezpieczniejsze niż jeśli oleje temat i zostawię problem nie rozwiązany. Fachowca do roboty ściągnąć nie chce/nie mogę z powodów o których nie chce tu pisać. Mimo wszystko skoro jest tu taki dział spróbuje - na elektro..e nie da rady uzyskać pomoc bo tam jest jak jest - może tu mi pomożecie za co z góry dzięki.
Mój problem - stałem się tymczasowym właścicielem starego domu lata 70. Instalacja TT (potwierdzone w ZE) z 1 RCD (klasa AC) na wejście zaraz za licznikiem do którego wchodzą 3 przewody fazowe i N, do rozdzielnicy (a właściwie jej namiastki czyli tablicy rozdzielczej którą kiedyś ktoś wykonał - fotka) idą wiązki z uziomem które są pod jedną śrubą z wyrytym rysikiem symbolem uziemienia. RCD działa, przy jakimkolwiek problemie rozłącza, w części gniazd 240V jest uziemienie. Nie znalazłem jak ten uziom jest zrealizowany - przewody schodzą gdzieś w ścianę w stronę piwnicy możliwe że gdzieś bezpośrednio do fundamentów. W instalacji 400V która jest w garażu odległym od domu kilkanaście metrów, w gniazdach 4 pinowych są 3 fazy i na pin masowy (czwarty) podpięty jest niebieski N. Moje problemy (zakładamy że uziom jest prawidłowy):
1. Czy do gniazd 400V ciągnąć od tej "ala rozdzielnicy zielono żółty przewód uziemiający i wymieniać wszystkie gniazda na 5 kolcowe (chciałbym tego uniknąć) czy zostawić jak jest z 4p inami - 3F i N na zacisku masowym.
2 Nawet jeśli napiszecie że gniazdo 400 musi być uziemione (czego się spodziewam) i będę musiał powyższe zmiany w przyszłości zrobić, "na już" muszę podłączyć spawarkę 400V - wiadomo podpinam 2 fazy i we wtyczce niebieski N jest podpięty pod pin masa i w samej spawarce na obudowę. Tak ma być - może być na razie póki nie podciągnę uziomu?
Załączniki
spaw.jpg
spaw.jpg (118.94 KiB) Przejrzano 332 razy
rozdz.jpg
rozdz.jpg (97.5 KiB) Przejrzano 332 razy

Post Reklama Szkolenia PROTON+ » dostępny teraz

Zobacz szkolenie PROTON+ Profesjonalne protokołowanie. Szkolenie jest w formie materiału wideo pokazującego praktyczną pracę z programem. Cały materiał to około 3 godziny praktycznych ćwiczeń. zobacz i zapisz się teraz...
ISE.pl/szkolenia
Ekspert
Ekspert
Awatar użytkownika
elmontjs
Ekspert
Ekspert

Re: Uziom i Podłączenie spawarki do sieci TT

1
Post autor: elmontjs »

Czytając, to co piszesz, nie spodziewasz się chyba, że ktoś przytaknie Twojemu pomysłowi. Układ TT musi mieć żyłę ochronną doprowadzoną do gniazd, bez niej eksploatacja instalacji staje się niebezpieczna.
Na obecną chwilę dla gniazd 400V, w garażu możesz wykonać uziemienie lokalne i podpiąć do niego styki PE gniazd (gniazda oczywiście do wymiany na 5P). Rzecz jasna - pomiar uziemienia i sprawdzenie skuteczności ochrony przeciwporażeniowej. Zakładam że instalacja garażu również jest chroniona wyłącznikiem RCD.

:D A stanu spawarki to raczej bym się wstydził na Twoim miejscu, bo w takim stanie z pewnością nie powinna być podłączana do zasilania , ale jak to mówią ... Twój cyrk , Twoje małpki :D
Człowiek uczy się całe życie i ...
jgx
Rozmówca
Rozmówca

0
Post autor: jgx »

elmontjs dzięki za pomoc i naprowadzenie na właściwą droge :) W takim razie muszę doprowadzić uziom do gniazd 400 - ale jak mam robić uziom lokalny przy garażu to już wole pociągnąć te kilkanaście metrów z tablicy z domu, oczywiście uziom do sprawdzenia przez fachowca, RCD jak pisałem jest na wejsciu i zabezpiecza wszystko włącznie z garażem Zastanawiam się tylko skoro to takie niebezpieczne jak teść z wujem przez 20-30 lat funkcjonowali na tej instalacji gdzie naprawdę dużo było spawane, "krajzega" chodziła często i nigdy nic się nie działo. Ale rozumiem że po prostu mieli sczeście i nie ma co na nie obecnie liczyć. Tylko czemu dawniej w ogóle robiono tak instalacje bo z tego co wiem to kiedyś robiła to wyspecjalizowana firma elektryków?
Co do spawarki to nie wiem o ci Ci chodzi :) Tak odziedziczyłem razem z domem i własnie próbuje to doprowadzić do porządku dlatego obudowa zdjęta a włącznik zdemontowany przezemnie do wymiany kabla i odpowiedniego połaczenia - przed uzyciem będzie porzadek ale to dopiero po doprowadzeniu uziomu z domu.
profus
Rozmówca
Rozmówca

1
Post autor: profus »

jgx pisze: śr cze 12, 2024 18:00... Zastanawiam się tylko skoro to takie niebezpieczne jak teść z wujem przez 20-30 lat funkcjonowali na tej instalacji gdzie naprawdę dużo było spawane, "krajzega" chodziła często i nigdy nic się nie działo. Ale rozumiem że po prostu mieli sczeście i nie ma co na nie obecnie liczyć. ...
Szacuję, że 5% instalacji w Polsce ma poważne błędy zagrażające życiu. Ale nie słyszy się o 5% śmiertelności wskutek porażeń.
Po prostu szczęście i ostrożność przy eksploatacji tych instalacji.
Ale wystarczy źle stanąć, potknąć się, wykonać coś w innej niż zazwyczaj kolejności, dotknąć czegoś co się nigdy nie dotykało....
PGR Mąkowarsko
Rozmówca
Rozmówca

0
Post autor: PGR Mąkowarsko »

Jadąc samochodem np. autostradą wystarczy lekki ruch kierownicą i już nas nie ma. To jest dopiero niebezpieczne, ale co ciekawe nikt nie zabrania jazdy samochodem. Jadąc przez Polskę zapewne podczas podróży kilkadziesiąt razy unikamy śmierci będą pewnie o włos od niej. Wystarczy też porównać ilość ofiar w ruchu drogowym i od elektryki.
Awatar użytkownika
Luna.Vulpo
Elektryk zadeklarowany
Elektryk zadeklarowany

0
Post autor: Luna.Vulpo »

tu statystyki wypadków od 1969 do 2009
źródło: <br />https://www.elektro.info.pl/media/data/201905/ei-11-2011-smiertelne-porazenia-pradem-rys-6.jpg
źródło:
https://www.elektro.info.pl/media/data/201905/ei-11-2011-smiertelne-porazenia-pradem-rys-6.jpg
ei-11-2011-smiertelne-porazenia-pradem-rys-6.jpg (55.61 KiB) Przejrzano 163 razy
a tu cały artykuł: [Link jest zablokowany dla Gości. Zaloguj się!]

po 1. widać, że spada. po 2. widać, że jest mało tych wypadków na 1 mln. max nieco ponad 11 do min. nieco ponad 3. Także nic dziwnego, że nie zaobserwowałeś masowości wypadków w starych instalacjach.

W końcu szansa na 6 w totka jest jak 1 do 14 mln a mimo to średnio raz na tydzień ktoś wygrywa.
ODPOWIEDZ