Rozdzielnica bez opisów i obwód ze zwarciem

Jeżeli nie jesteś elektrykiem zadaj pytanie tutaj. Dyskusja na innych forach wymaga odpowiedniego przygotowania zawodowego.
Regulamin forum
Jeżeli nie jesteś elektrykiem zadaj pytanie tutaj. Dyskusja na innych forach wymaga odpowiedniego przygotowania zawodowego. Zalecenie aby wezwać Elektryka z uprawnieniami zawsze wynika z troski o Twoje bezpieczeństwo. Jeżeli nie rozumiesz tego co robisz - nie ryzykuj życia!
notadmin
Czytelnik
Czytelnik

Rozdzielnica bez opisów i obwód ze zwarciem

0
Post autor: notadmin »

Cześć,

Odebrałem niedawno dom od dewelopera i zauważyłem, że jeden bezpiecznik się rozłącza, podejrzewam, że obwód który zabezpiecza nie ma żadnych wyprowadzonych punktów (brakuje jednego gniazda w łazience w stosunku do tego co jest w projekcie budynku). Wszystkie widoczne punkty domu po wyłączeniu tego bezpiecznika działają.

Pan który tę instalację odbierał i robił pomiary (i chyba składał skrzynkę rozdzielczą) po sprawdzeniu punktów w domu odłączył bezpiecznik, zabrał go i twierdzi że jest ok.

Niestety bezpieczniki nie są opisane i nikt nie ma ochoty jej wykonać, choć jestem przekonany, że jakąś dokumentację powinienem otrzymać od osoby, która wykonała skrzynkę rozdzielczą albo od dewelopera (chyba że żadna norma o tym nie mówi?).

Co w takiej sytuacji robić? Szukać przewodu/puszki pod tynkiem, czy zostawić ten obwód odłączony?

Z góry dziękuję za podpowiedzi.

Post Reklama Szkolenia PROTON+ » dostępny teraz

Zobacz szkolenie PROTON+ Profesjonalne protokołowanie. Szkolenie jest w formie materiału wideo pokazującego praktyczną pracę z programem. Cały materiał to około 3 godziny praktycznych ćwiczeń. zobacz i zapisz się teraz...
ISE.pl/szkolenia
Ekspert
Ekspert
Awatar użytkownika
elmontjs
Ekspert
Ekspert

Re: Rozdzielnica bez opisów i obwód ze zwarciem

0
Post autor: elmontjs »

Po pierwsze, jeżeli kupiłeś dom od dewelopera, to pełna, kompletna dokumentacja techniczna należy Ci się jak psu buda. W dokumentacji musi być rozdział poświęcony instalacji elektrycznej a w nim opis rozdzielnicy i obwodów.
Po drugie... napisałeś :
notadmin pisze: wt cze 18, 2024 19:56 Pan który tę instalację odbierał i robił pomiary (i chyba składał skrzynkę rozdzielczą) po sprawdzeniu punktów w domu odłączył bezpiecznik, zabrał go i twierdzi że jest ok.
... popełnił błąd uznając instalację za sprawną bez opisów/oznaczeń obwodów rozdzielnicy - to jeden z wymogów PN-HD 60364-6.
notadmin pisze: wt cze 18, 2024 19:56 brakuje jednego gniazda w łazience w stosunku do tego co jest w projekcie budynku
... za to gniazdko też zapłaciłeś i skoro go nie ma ... odpowiedź nasuwa się sama ;)
Człowiek uczy się całe życie i ...
notadmin
Czytelnik
Czytelnik

Re: Rozdzielnica bez opisów i obwód ze zwarciem

0
Post autor: notadmin »

Dzięki za wskazanie normy, sprawdziłem i rzeczywiście w tym wypadku instalacja nie posiadająca opisów nie spełnia normy PN-HD 60364-6:2016-07, która powołuje się na IEC 60364-5-51:2005 (punkt 6.4.2.3 i, j, m), którą harmonizuje norma PN-HD 60364-5-51:2011 w której czytamy:
Labels or other suitable means of identification shall be provided to indicate the purpose of switchgear and controlgear, unless there is no possibility of confusion.
W tym przypadku po zdjęciu maskownicy okazało się, że elektryk zostawił na niektórych bezpiecznikach robocze opisy, niestety bardzo nieczytelne, a na tym który się rozłącza nie było nawet tego.

Więc niby opisy są, ale nie wszystkie i jako użytkownik tej instalacji raczej nie powinienem ściągać maskownicy, żeby dowiedzieć się od czego jest jaki bezpiecznik. To nie jest
suitable means of identification
i myślę, że ta norma i tak nie została spełniona.
ODPOWIEDZ