Indywidualna kompensacja mocy biernej

Forum porusza kwestie związane z zachowaniem jakości oraz problemy eksploatacyjne przy złej jakości energii elektrycznej
Regulamin forum
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem.
"Grupa Elektrycy" Forum "Nie jestem elektrykiem"
ppajak
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 59
Rejestracja: pn sty 02, 2006 16:21
Lokalizacja: Zawiercie

Indywidualna kompensacja mocy biernej

0
Post autor: ppajak »

Witam!

Mam takie zapytanie. obliczyłem już sobie moc kondensatora do kompensacji mocy biernej silnia indukcyjnego. Oraz wiem gdzie go wpiąć - to znalazłem w książkach. Silnik pracuje w układzie gwiazda/trójkąt sterowany za pomocą PLC. Moje pytania są takie:

1. Mam takie pytanie czy ten kondensator montuje bezpośrednio na zaciski silnika?
2. Bez żadnego zabezpieczenia?
3. No jak następuje rozładowanie tego kondensatora?
4. Przez uzwojenie silnika?
5. W jakim czasie?
6. Czy mogę tak wpiąć kondensator bez zmiany zabezpieczeń?(czy prądy podczas załączania nie zaczną wyzwalać zabezpieczeń?)

Pozdrawiam

Post Reklama Szkolenia PROTON+ » dostępny teraz

Zobacz szkolenie PROTON+ Profesjonalne protokołowanie. Szkolenie jest w formie materiału wideo pokazującego praktyczną pracę z programem. Cały materiał to około 3 godziny praktycznych ćwiczeń. zobacz i zapisz się teraz...
ISE.pl/szkolenia
Ekspert
Ekspert
Rejestracja:sob kwie 03, 1999
Lokalizacja: Kraków
Awatar użytkownika
retrofood
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 523
Rejestracja: wt mar 28, 2006 21:42
Lokalizacja: Galicja i Lodomeria

Indywidualna kompensacja mocy biernej

0
Post autor: retrofood »

Witam!
[quote="ppajak"]
Domyślam się (zakladam), ze nie chodzi tu o jakieś kosmiczne wartości, lecz takie, które wchodzą normalnie w grę (kilka, kilkanaście kW)
Ad. 1. Niekoniecznie.
Ad. 2. Bez dodatkowego zabezpieczenia, lecz za zabezpieczeniem silnikowym.
Ad. 3. Fabrycznie na kondensatorach trójfazowych są montowane rezystory rozładowujące. Jeśli robimy taki sami - należy je zamontować.
Ad. 4. Przez rezystor rozładowujący.
Ad. 5. Do kilku sekund
Ad. 6. Nie powinny.
Pozdrawiam.
St.

-----------------------------------------------------
Wypadek to takie dziwne coś, co nie istnieje - dopóki nie nastąpi.
ppajak
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 59
Rejestracja: pn sty 02, 2006 16:21
Lokalizacja: Zawiercie

Indywidualna kompensacja mocy biernej

0
Post autor: ppajak »

Witam!

1. Znalazłem schemat gdzie zamontować kondensator w wypadku sterowania gwiazda/ trójkąt. Oto on

[Link jest zablokowany dla Gości. Zaloguj się!]

Wiec włożę go w szafę sterowniczą jest trochę miejsca (a i warunki wewnątrz spełniają wymagania kondensatorów)

Ale co z tymi rezystorami rozładowującymi jako one działają jest jakiś dodatkowy stycznik?

Dzięki za szybką odpowiedź

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
retrofood
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 523
Rejestracja: wt mar 28, 2006 21:42
Lokalizacja: Galicja i Lodomeria

Indywidualna kompensacja mocy biernej

0
Post autor: retrofood »

Witam!
ppajak pisze: Ale co z tymi rezystorami rozładowującymi jako one działają jest jakiś dodatkowy stycznik?

Są po prostu dolutowane bezpośrednio do zacisków kondensatora. Ich rezystancja jest za duża (to można wyliczyć, ale to M
Pozdrawiam.
St.

-----------------------------------------------------
Wypadek to takie dziwne coś, co nie istnieje - dopóki nie nastąpi.
ppajak
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 59
Rejestracja: pn sty 02, 2006 16:21
Lokalizacja: Zawiercie

Indywidualna kompensacja mocy biernej

0
Post autor: ppajak »

Witam.

Z tego wynika że montuje się je równolegle. A z jakiego wzoru mam skorzystać w ich obliczaniu? Bo nie wiem czy na pierwszy ogień nie pójdą jakieś kondensatory z recyclingu. Dopiero potem coś nowego:-)

Pozdrawiam
Yeti55
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 1482
Rejestracja: wt mar 09, 2004 23:12
Lokalizacja: Gdynia

Indywidualna kompensacja mocy biernej

0
Post autor: Yeti55 »

Możesz przyjąć T=3*R*C; T [s] R [Ω] C[F] zatem nie zapomnij o wielokrotnościach, upraszczając R[MΩ] C[µF] czas tez wyjdzie w sek(ok 100-300s); przy doborze rezystorów zwróć uwage na parametr "znamionowe napięcie izolacji" (najczęściej maja ok 50-160V, potrzebujesz na co najmniej 250V- rezystory 1-4W często maja takie lub większe napięcie izolacji). Nie zapomnij, że kondensatory troche grzeją się, nie mogą być szczelnie zabudowane, musi byc minimalny ruch powietrza wewnątrz zabudowy lub obejmy odprowadzające ciepło.
pozdrawiam Paweł
ppajak
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 59
Rejestracja: pn sty 02, 2006 16:21
Lokalizacja: Zawiercie

Indywidualna kompensacja mocy biernej

0
Post autor: ppajak »

Dziękuję za wszelkie uwagi. Układ już zaprojektowany.

jedna rzecz mnie jeszcze tylko ciekawi. Jak przeprowadza się kompensacje indywidualna w przypadku silników załączanych przez soft-starty.
Czy jest to w ogóle możliwe?

Pozdrawiam
ppajak
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 59
Rejestracja: pn sty 02, 2006 16:21
Lokalizacja: Zawiercie

Indywidualna kompensacja mocy biernej

0
Post autor: ppajak »

Witam!

Mam jeszcze jedną wątpliwości w tym temacie:

A co w momencie przełączania z gwiazdy w trójkąt - następuje przecież załączenie napięcie na nie w pełni rozładowany kondensator.

Czy tak się to zostawia?

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
retrofood
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 523
Rejestracja: wt mar 28, 2006 21:42
Lokalizacja: Galicja i Lodomeria

Indywidualna kompensacja mocy biernej

0
Post autor: retrofood »

Witam.

Ten schemat, na ktory powołuje się Kolega ([Link jest zablokowany dla Gości. Zaloguj się!]) to mnie się raczej nie podoba.
Moc bierna wytwarzana przez kondensator da się obliczyć ze wzoru:
Q = U exp2 ω C.
A wyznacza się ją biorąc za podstawę występujący w odbiorze cos φ 1 oraz potrzebny cos φ 2. Wtedy:
Q = P (tg φ 1 - tg φ 2)
Uwaga: Przy silnikach nie można kompensować powyżej cos φ 2 = 0,95 przy biegu jałowym.
Przy stosowaniu przełącznika Y-D należy zadbać, aby zasilanie na zaciskach kondensatora było niezmienne (podłączenie sprzed przełączalnych zacisków). Dla elektryka nie powinien być to problem. A gdy jest - niech zastosuje oddzielny stycznik. I jeszcze jedno. Przewody łączące, styki, itp. dobiera się minimum na 130% wartości prądu znamionowego baterii.

Uwaga: Jeśli w instalacji występują wyższe harmoniczne, to mogą być problemy.
Pozdrawiam.
St.

-----------------------------------------------------
Wypadek to takie dziwne coś, co nie istnieje - dopóki nie nastąpi.
ppajak
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 59
Rejestracja: pn sty 02, 2006 16:21
Lokalizacja: Zawiercie

Indywidualna kompensacja mocy biernej

0
Post autor: ppajak »

Kondensator mam obliczony dobrze - powyższe wzory znam.
Niestety wzory są w książkach - a konkretów nie ma...

Ale wracając do tematu.

Ten schemat jest wiec błędny ponieważ następuje zmian napięcia na kondensatorze?
Ja też chciałem od razu bezpośrednio wpiąć kondensator w gwiazdę i było by po problemie. Ale pojawiła się wątpliwośc w postaci przekompensowania w momencie gdy silnik pracuje w trójkąt, a kondensator w gwiazdę.

Czy się mylę?

Pozdrawiam
ODPOWIEDZ