Pomiar natężenia oświetlenia - jakie są wymagane wartości?

Na tym forum poruszamy tematy związane z projektowaniem, eksploatacją oraz sprawdzaniem oświetlenia
Regulamin forum
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem.
"Grupa Elektrycy" Forum "Nie jestem elektrykiem"
Awatar użytkownika
elmontjs
Ekspert
Ekspert
Posty: 2899
Rejestracja: pn maja 31, 2010 15:36
Lokalizacja: Trzebinia

Pomiar natężenia oświetlenia - jakie są wymagane wartości?

0
Post autor: elmontjs »

Co do olśnienia , to fakt (jeżeli występuje) jest niepożądane , ale co do nieprzekraczania wartości o "jeden stopień" ... to zdanie wyssane z palca, nie ma uzasadnienia. Spójrzcie koledzy, przecież 550lx dyskwalifikowałoby ławkę szkolną, 800lx klawiaturę i tablicę - troche autor artykułu minął się z normą, ale "zaistniał" :lol:
W takim razie co autor powiedziałby na "bezpośrednie otoczenie" ? , które ma "wartość minimalną" rząd niżej niż pole zadania? ... a z doświadczenia wiem , że jeżeli np na biurku jest wymagane 500llx (lub więcej) to bezpośrednie otoczenie nie wiele się różni w równomiernie oświetlonym pomieszczeniu ! - też dyskwalifikujemy? ; idąc dalej ... obszar tła? ... nie dostrzegacie absurdu?
Człowiek uczy się całe życie i ...

Post Reklama Szkolenia PROTON+ » dostępny teraz

Zobacz szkolenie PROTON+ Profesjonalne protokołowanie. Szkolenie jest w formie materiału wideo pokazującego praktyczną pracę z programem. Cały materiał to około 3 godziny praktycznych ćwiczeń. zobacz i zapisz się teraz...
ISE.pl/szkolenia
Ekspert
Ekspert
Rejestracja:sob kwie 03, 1999
Lokalizacja: Kraków
a-w
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 141
Rejestracja: wt cze 29, 2010 22:23

Pomiar natężenia oświetlenia - jakie są wymagane wartości?

0
Post autor: a-w »

Wypociny w artykule są genialne. Czyli jeśli mamy biuro z dużym udziałem światła dziennego, dającego np 1500 lx (co wcale nie jest przecież wartością absurdalną) to te 1500 lx jest OK, ale jak ze światła sztucznego będzie 800 albo i 1000 lx to już niezgodnie z PN?

No to zajrzyjmy do PN:
eksploatacyjne natężenie oświetlenia - wartość, od której nie może być mniejsza wartość średniego natężenia oświetlenia, na określonej powierzchni

i w uwagach: jest to średnie natężenie oświetlenia zalecane do utrzymania podczas użytkowania oświetlenia
Zatem minimalne wymagane. I zalecane. Nic o (nie)przekraczaniu.

I dalej w PN:
4.3.1 Zalecane natężenie oświetlenia w polu zadania
[...] Średnie natężenie oświetlenia dla każdego zadania powinno być nie mniejsze niż wartość podana w rozdziale 5, niezaleznie od wieku i stanu instalacji. [...]
Ustalona wartość natężenia może być dostosowana ze zmianą co najmniej o jeden stopień [...]
Panie Majer, bez komentarza...
ANGEFU
Jestem Elektrykiem
Jestem Elektrykiem
Posty: 56
Rejestracja: pt mar 20, 2009 3:02
Lokalizacja: Zhongshan

Pomiar natężenia oświetlenia - jakie są wymagane wartości?

0
Post autor: ANGEFU »

W oświetleniu LED w salonach samochodowych każdy z producentów pojazdów ma określone wymagania dotyczące jasności oraz współczynnika oddawania barw w autoryzowanych salonach sprzedaży
Jest to ważne dla prawidłowego odbierania kolorów i odcieni lakieru na samochodach, w sklepach meblowych podobnie.
ODPOWIEDZ