Pomiar natężenia oświetlenia - jakie są wymagane wartości?

Na tym forum poruszamy tematy związane z projektowaniem, eksploatacją oraz sprawdzaniem oświetlenia
Regulamin forum
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem.
"Grupa Elektrycy" Forum "Nie jestem elektrykiem"
pawelboch
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 297
Rejestracja: śr sie 06, 2003 19:59
Lokalizacja: Kraków

Re: Pomiar natężenia oświetlenia - jakie są wymagane wartości?

0
Post autor: pawelboch »

Jacek_4 pisze:Na dzień dzisiejszy obowiązujące "warunki techniczne" Dz.U.2002r nr 75 poz.690 w
Łomatko! chcesz stosować normę oświetleniową sprzed (niemal) wieku? :))

Post Reklama Szkolenia PROTON+ » dostępny teraz

Zobacz szkolenie PROTON+ Profesjonalne protokołowanie. Szkolenie jest w formie materiału wideo pokazującego praktyczną pracę z programem. Cały materiał to około 3 godziny praktycznych ćwiczeń. zobacz i zapisz się teraz...
ISE.pl/szkolenia
Ekspert
Ekspert
Rejestracja:sob kwie 03, 1999
Lokalizacja: Kraków
Awatar użytkownika
STANCA
Ekspert
Ekspert
Posty: 5810
Rejestracja: ndz lut 20, 2005 20:44
Lokalizacja: gmina Kobierzyce

Re: Pomiar natężenia oświetlenia - jakie są wymagane wartości?

0
Post autor: STANCA »

Cytuję za kol. Teodorem:

Numer normy: PN-EN 12464-1:2004
Tytuł normy: Światło i oświetlenie. Oświetlenie miejsc pracy. Część 1: Miejsca pracy we wnętrzach
Zastępuje:
PN-EN 12464-1:2003 (U)
PN-84/E-02033
PN-71/E-02034
PN-84/E-02035
Data publikacji: 2004-11-09
Link do doskonałego komentarza prof. dr hab. inż. Jerzego Bąka, dotyczącego normy :
[Link jest zablokowany dla Gości. Zaloguj się!] ... rnecie.doc


Numer normy: PN-84/E-02033
Tytuł normy: Oświetlenie wnętrz światłem elektrycznym
Zastępuje:
PN-68/E-02033
Zmiany:
BI 4/87 poz. 24
Zmiany od 1994:
PN-84/E-02033/Az2:2003
Data ustanowienia: 1984-06-29
Data wycofania: 2003-11-15
Norma, mimo wycofania ze zbioru aktualnych norm - przywołana w załączniku do Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 7 kwietnia 2004 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. (Dz. U. 2004 r, nr 109, poz. 1156)

Tak więc jest to PN na chodzie. Czyli wycofana-przywołana. Włoch to by powiedział grande bordello.


STANCA
"Gdyby ludzie wiedzieli jak rzadko zostają zrozumieni woleli by milczeć"

J. W. von Goethe
TEODOR_P
Ekspert
Ekspert
Posty: 1429
Rejestracja: śr lip 23, 2003 23:26
Lokalizacja: Lublin

Re: Pomiar natężenia oświetlenia - jakie są wymagane wartości?

0
Post autor: TEODOR_P »

Witam Szanownych Kolegów na Forum

Dziękuję Koledze Stanisławowi za cytat z moich wypracowań.

Widać tu jak na dłoni, że w momencie jak minister podpisywał rozporządzenia - 7 kwietnia 2004 r. to jeszcze nie było opublikowane tłumaczenie PN-EN 12464-1:2004
gdyż zostało ono opublikowane 2004-11-09.
To jakoś tam tłumaczy ministra dlaczego wpisał normę starą a nie nową.

Ale co Szanowni Koledzy tłumaczy projektantów i wykonawców, którzy zamiast zastosować nową normę oczekują na nowelizację roporządzenia przez ministra ?
Obowiązku prawnego nie ma - ale też nikt tego nie zabrania.
A na nowelizację rozporządzenia przez ministra czekamy niemal cztery lata i możemy oczekiwać następne kilka lat.
Fanatycy przywoływania norm w przepisach prawnych już niedługo znajdą się w muzeum postępu technicznego.
Nie przyłączajmy się do nich i stosujmy najnowsze normy wszędzie, gdzie one się ukazują.

Pozdrawiam
Teodor
pawelboch
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 297
Rejestracja: śr sie 06, 2003 19:59
Lokalizacja: Kraków

Re: Pomiar natężenia oświetlenia - jakie są wymagane wartości?

0
Post autor: pawelboch »

TEODOR_P pisze:Witam Szanownych Kolegów na Forum

Dziękuję Koledze Stanisławowi za cytat z moich wypracowań.

Widać tu jak na dłoni, że w momencie jak minister podpisywał rozporządzenia - 7 kwietnia 2004 r. to jeszcze nie było opublikowane tłumaczenie PN-EN 12464-1:2004
gdyż zostało ono opublikowane 2004-11-09.
To jakoś tam tłumaczy ministra dlaczego wpisał normę starą a nie nową.

Ale co Szanowni Koledzy tłumaczy projektantów i wykonawców, którzy zamiast zastosować nową normę oczekują na nowelizację roporządzenia przez ministra ?
Obowiązku prawnego nie ma - ale też nikt tego nie zabrania.
A na nowelizację rozporządzenia przez ministra czekamy niemal cztery lata i możemy oczekiwać następne kilka lat.
Fanatycy przywoływania norm w przepisach prawnych już niedługo znajdą się w muzeum postępu technicznego.
Nie przyłączajmy się do nich i stosujmy najnowsze normy wszędzie, gdzie one się ukazują.

Pozdrawiam
Teodor
Nie to żebym był jakimś faszystą w zakresie normatywu, ale stosowanie norm z lat 80. w zakresie oświetlenia jakoś nie zmieściło by mi się w główce :)
Toż to gołym okiem widać, że wtedy było wszędzie ciemno jak w stodole a teraz jest jasno i fajnie.
Zastanawialiście się dlaczego ludzie (m.in. oczywiście) tak chętnie chodzą do supermarketów i nowoczesnych galerii handlowych? bo tam normalną rzeczą jest np. 1000 lx.
Ja nie żałuję lat 80. z ciemnicą w sklepach, i jeśli by trafił do mnie jakiś inwestor w myślą przewodnią, by sobie coś oświetlić w stylu późny gierek, to próbowałbym go jednak odwieść od tego ew. odpuścił temat. czsy sie zmieniły i roboty można sobie wybierać :)
pzdr., PB

P.S. Witam Kolegów po mojej dłuższej nieobecności na forum :)
Kanarek
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 37
Rejestracja: czw sty 03, 2008 14:53
Lokalizacja: gliwice

Re: Pomiar natężenia oświetlenia - jakie są wymagane wartości?

0
Post autor: Kanarek »

[Link jest zablokowany dla Gości. Zaloguj się!]

Problemy badania oświetlenia na stanowiskach pracy związane z wprowadzeniem nowej normy
„BEZPIECZEŃSTWO PRACY nauka i praktyka” 11/2005, str. 11 - 13

Jak ktoś ma ochotę się pokatować podejściem bhp-owców
drguma
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 3
Rejestracja: ndz lip 30, 2006 21:23
Lokalizacja: Moszcszenica

Re: Pomiar natężenia oświetlenia - jakie są wymagane wartości?

0
Post autor: drguma »

ile ważne są pomiary natężenia światła
pawelboch
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 297
Rejestracja: śr sie 06, 2003 19:59
Lokalizacja: Kraków

Re: Pomiar natężenia oświetlenia - jakie są wymagane wartości?

0
Post autor: pawelboch »

drguma pisze:ile ważne są pomiary natężenia światła
Raczej nie ma na to żadnego normatywu. To powinno być określone bądź w projekcie bądź w "instrukcji eksploatacji pomieszczenia", obok zaleceń co to częstotliwości wymiany źródeł i czyszczenia optyki opraw.
pzdr., PB
stonefree
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 279
Rejestracja: ndz wrz 14, 2003 10:59
Lokalizacja: Ostrołęka

Pomiar natężenia oświetlenia - jakie są wymagane wartości?

0
Post autor: stonefree »

Witam szanownych Kolegów.
Spotkałem się ostatnio na obiekcie z tego typu problemem. Pomiary natężenia oświetlenia na stanowiskach do pracy biurowej przy komputerze wskazały wyniki natężenia oświetlenia w granicach od 390 do 1100 lx, przy założeniu normatywnym 500lx. Średnie natężenie oświetlenia mierzone na podłodze tyc pomieszczeń oraz pomieszczeń sąsiednich nie jest mniejsze niż 1/5 tych wartości. W pomieszczeniach zastosowano oprawy panelowe LED 60x60cm 32 watowe o UGR <19 wg katalogu, montowane w suficie podwieszanym na wysokości ok, 330 cm. Nie zauważyłem odbić na monitorach. Nie ulega mojej wątpliwości, że wartości 390 lx są zbyt małe i należy to zakwestionować w protokole, natomiast przewertowałem normę 12464-1 i nie potrafiłem znaleźć wskazówek co do tego, że pomierzone natężenie o wartościach powyżej 750 lx i więcej, czyli większe niż o jeden przedział od wymaganego, może być nieodpowiednie. Proszę zatem o wskazówki - w jakich źródłach szukać odpowiedzi na pytanie - czy natężenie oświetlenia w granicach 750- 1100 lx jest odpowiednie czy też zbyt duże? Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
elmontjs
Ekspert
Ekspert
Posty: 2899
Rejestracja: pn maja 31, 2010 15:36
Lokalizacja: Trzebinia

Pomiar natężenia oświetlenia - jakie są wymagane wartości?

0
Post autor: elmontjs »

nie ma określonej maksymalnej wartości. To co może być problemem to stosunek minimalnego do średniego (określony jest w normie).
Więc jak wszystko jest spełnione tzn średnie na polu zadania to 500lx , spełnione jest bezpośrednie otoczenie i pole tła , to po co się czepiać ?
Człowiek uczy się całe życie i ...
stonefree
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 279
Rejestracja: ndz wrz 14, 2003 10:59
Lokalizacja: Ostrołęka

Pomiar natężenia oświetlenia - jakie są wymagane wartości?

0
Post autor: stonefree »

[Link jest zablokowany dla Gości. Zaloguj się!]

Taki artykuł mnie zastanowił.
ODPOWIEDZ