Pomiar natężenia oświetlenia - jakie są wymagane wartości?

Na tym forum poruszamy tematy związane z projektowaniem, eksploatacją oraz sprawdzaniem oświetlenia
Regulamin forum
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem.
"Grupa Elektrycy" Forum "Nie jestem elektrykiem"
ELEKTROB
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 10
Rejestracja: pn mar 21, 2005 15:51
Lokalizacja: Łódź

Pomiar natężenia oświetlenia - jakie są wymagane wartości?

0
Post autor: ELEKTROB »

WITAM
Potrzebne są wymagane wartości dla poszczególnych pomieszczeń w których wykonuję się badania natężenia oświetlenia to znaczy minimalna wartość w LUX
Pozdrawiam

Post Reklama Szkolenia PROTON+ » dostępny teraz

Zobacz szkolenie PROTON+ Profesjonalne protokołowanie. Szkolenie jest w formie materiału wideo pokazującego praktyczną pracę z programem. Cały materiał to około 3 godziny praktycznych ćwiczeń. zobacz i zapisz się teraz...
ISE.pl/szkolenia
Ekspert
Ekspert
Rejestracja:sob kwie 03, 1999
Lokalizacja: Kraków
pawelboch
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 297
Rejestracja: śr sie 06, 2003 19:59
Lokalizacja: Kraków

POMIARY NATĘŻENIE OŚWIETLENIA POMOC

0
Post autor: pawelboch »

ELEKTROB pisze: WITAM
Potrzebne są wymagane wartości dla poszczególnych pomieszczeń w których wykonuję się badania natężenia oświetlenia to znaczy minimalna wartość w LUX
Pozdrawiam


Wszystko znajdziesz w:
PN-EN 12464-1:2004 Światło i oświetlenie Oświetlenie miejsc pracy Część 1: Miejsca pracy we wnętrzach
Ja mam mam ją stąd:
[Link jest zablokowany dla Gości. Zaloguj się!]

pzdr., PB
Gość

Re: Pomiar natężenia oświetlenia - jakie są wymagane wartości?

0
Post autor: Gość »

Na dzień dzisiejszy obowiązujące "warunki techniczne" Dz.U.2002r nr 75 poz.690 w
Yeti55
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 1482
Rejestracja: wt mar 09, 2004 23:12
Lokalizacja: Gdynia

Re: Pomiar natężenia oświetlenia - jakie są wymagane wartości?

0
Post autor: Yeti55 »

Zlecenoidawca często określa jaką zastosowac normę, jak nie wymaga najnowszej mozna posłużyc sie stara. Poza nimi są jeszcze inne do pomiarów oswietlenia, ja potrzebawałem do obiektów sportowych to była polska z "U" tylko pierwsza strona po polsku, reszta do tłumaczenia
pozdrawiam Paweł
Kallisto
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 19
Rejestracja: pn kwie 10, 2006 17:48
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Pomiar natężenia oświetlenia - jakie są wymagane wartości?

0
Post autor: Kallisto »

Witam

Jeśli można to proszę o podanie wymaganej wartości natężenia oświetlenia w pomieszczeniu salonu samochodowego a dokładniej w pomieszczeniu serwisowym. Zastanawiam sie jakie mają być wymagania i czy natężenie bada sie na posadzce czy na wysokości roboczej czyli (ok 0,8m).

Dziękuję
janek_n
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 12
Rejestracja: czw lis 16, 2006 14:54
Lokalizacja: Kraków

Re: Pomiar natężenia oświetlenia - jakie są wymagane wartości?

0
Post autor: janek_n »

mimo, ze opłynęło kilka miesięcy - podbijam pytanie kolegi.
Norma PN-EN 12464-1 mówi ogólnie, że dla sklepów w strefie sprzedaży 300 lx, w strefie kasy 500 lx, ale jest zastrzeżenie, że "wymagania dotyczące natężenia oświetlenia i UGR zależą od rodzaju sklepu".
Zastanawiam się gdzie szukać tych rodzajów i wymagań ?
Czy np. wymagania w sklepie meblowym różnią się od wymagań dla sklepu komputerowego ?
Czy w sklepie meblowym - hala z wystawionymi meblami jest strefą sprzedaży ?
Tam się nie sprzedaje tylko ogląda.
Może należy ją potraktować jako magazyn ?
ele-melek
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 21
Rejestracja: czw lut 01, 2007 11:19
Lokalizacja: Tarnów

Re: Pomiar natężenia oświetlenia - jakie są wymagane wartości?

0
Post autor: ele-melek »

Witam,
Ja znalazłem klasyfikacje pomieszczeń zgodną z tą, opracowaną w normie 12464-1,w programie Foton 12464. W demo wersji mozna sobie ją przeglądnąć.
Natomiast owa klasyfikacja podana w normie nie obejmuje niestety wszystkich rodzajów pomieszczeń, zatem trzeba chyba czasem zdroworozsądkowo potraktować problem i porównać "nasze" pomieszczenie do jakiegoś analogicznego.

A jeszcze dodam, że klika dylematów związanch z obowiązywaniem norm można rozwiązać zaglądając na strone internetową CIOP (adres łatwy do znalezienia).
Są tam artykuły dotyczący pomiarów natężenia oświetlenia.

Pozdrawiam,
ele-melek
lamda
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 6
Rejestracja: czw wrz 09, 2004 11:24
Lokalizacja: Puławy

Re: Pomiar natężenia oświetlenia - jakie są wymagane wartości?

0
Post autor: lamda »

Witam
Mam pytanko. Czy jest unormowany sposob pomiaru średniego natężenia w pomieszczeniu.
BHP-owcy u mnie interpretują normę oświetleniową wymagając w każdym punkcie pomieszczenia spełnienia średniego natężenia oświetlenia wg. PN co prowadzi do zrobienia z pomieszczenia choinki.
Z góry dziękuje
pawelboch
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 297
Rejestracja: śr sie 06, 2003 19:59
Lokalizacja: Kraków

Re: Pomiar natężenia oświetlenia - jakie są wymagane wartości?

0
Post autor: pawelboch »

janek_n pisze:mimo, ze opłynęło kilka miesięcy - podbijam pytanie kolegi.
Norma PN-EN 12464-1 mówi ogólnie, że dla sklepów w strefie sprzedaży 300 lx, w strefie kasy 500 lx, ale jest zastrzeżenie, że "wymagania dotyczące natężenia oświetlenia i UGR zależą od rodzaju sklepu".
Zastanawiam się gdzie szukać tych rodzajów i wymagań ?
Czy np. wymagania w sklepie meblowym różnią się od wymagań dla sklepu komputerowego ?
Czy w sklepie meblowym - hala z wystawionymi meblami jest strefą sprzedaży ?
Tam się nie sprzedaje tylko ogląda.
Może należy ją potraktować jako magazyn ?
Ale w czym problem? Nie można dać tych 300 a nawet 1000 lx? zwłaszcza tam gdzie klienci oglądają towar? No chyba że jest "ciśnienie" na jak najniższe nakłady? Ja osobiście takie "oszczędne" zlecenia odpuszczam, dla mnie ważna jest też satysfakcja z wykonanej rzeczy, a ciemny sklep takiej by mi nie dał.
Zresztą to kiepsko oświetlonych sklepów też nie wchodzę ;), to takie zboczenie :))
pzdr., PB
pawelboch
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 297
Rejestracja: śr sie 06, 2003 19:59
Lokalizacja: Kraków

Re: Pomiar natężenia oświetlenia - jakie są wymagane wartości?

0
Post autor: pawelboch »

lamda pisze:Witam
Mam pytanko. Czy jest unormowany sposob pomiaru średniego natężenia w pomieszczeniu.
BHP-owcy u mnie interpretują normę oświetleniową wymagając w każdym punkcie pomieszczenia spełnienia średniego natężenia oświetlenia wg. PN co prowadzi do zrobienia z pomieszczenia choinki.
Z góry dziękuje
W każdym, jak inaczej?
Ale co to za "pomieszczenie"? bo jak biuro to oczywiście interesuje nas natężenie na biurku (lub na innej płaszczyźnie roboczej) a nie pod biurkiem. Jak korytarz to wzdłuż ciągów komunikacyjnych a nie w kącie pod ściana etc. etc.
Mierzymy w siatce projektowej, np. w węzłach 1x1 m (ten punkt nie wiem jakie ma umocowanie, nie szukałem), to po to, by móc powtórzyć pomiary za jakiś czas.
W każdym razie ja tak robię, nikt tego nie kwestionował, a jakby to poprosiłbym o podstawę w normatywie.

pzdr., PB
ODPOWIEDZ