Problem z instalacją - co dwa dni palą się żarówki

Elektryk myli się dwa razy, po raz pierwszy pomylił się podczas wyboru zawodu :) W tym miejscu prezentujemy przykłady, z którymi warto się zapoznać ale zdecydowanie nie polecamy naśladować.
Regulamin forum
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem.
"Grupa Elektrycy" Forum "Nie jestem elektrykiem"
piotrekkrakow
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 53
Rejestracja: sob maja 20, 2006 23:44
Lokalizacja: Kraków

Problem z instalacją - co dwa dni palą się żarówki

0
Post autor: piotrekkrakow »

Chwilowo mam przerwę w pracy, bo jestem na chorobowym. Posprawdzam wszystko jeszcze raz i napiszę co i jak w przyszłym tygodniu.

Post Reklama Szkolenia PROTON+ » dostępny teraz

Zobacz szkolenie PROTON+ Profesjonalne protokołowanie. Szkolenie jest w formie materiału wideo pokazującego praktyczną pracę z programem. Cały materiał to około 3 godziny praktycznych ćwiczeń. zobacz i zapisz się teraz...
ISE.pl/szkolenia
Ekspert
Ekspert
Rejestracja:sob kwie 03, 1999
Lokalizacja: Kraków
slawis
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 22
Rejestracja: śr lut 21, 2007 15:13
Lokalizacja: 13 Toruń

Problem z instalacją - co dwa dni palą się żarówki

0
Post autor: slawis »

witam

ja mialem podobny przypadek w butiku w hipermarkecie zarowki sie przepalaly co tydzień okazalo sie ze styki elektr. w oprawkach byly silnie zabrudzone nagar cos w tym stylu po dokladnym obczyszczeniu wszystkich stykow i podokrecaniu przewodow i wymianie na firmowe zarowki problem znikl
dziewczyny ktore pracowaly w butiku tez za slabo dokrecaly zarowki i to tez mogla byc przyczyna

pozdrawiam
reeli
Czytelnik
Czytelnik
Posty: 2
Rejestracja: pn sty 12, 2004 19:16
Lokalizacja: Sieradz

Re: Problem z instalacją - co dwa dni palą się żarówki

0
Post autor: reeli »

Witam Szanownych kolegów:)

Kiedyś miałem wykłady z Elektrotechniki teoretycznej i mowa była na nich min o obwodach RLC i związanych z nimi rezonansami prądów lub napięć.
Pan profesor podawał właśnie tego typu problem. Także teoretycznie może to być niefart w ułożeniu przewodów, które tworzą ze sobą układ RLC. Mogą być rezonanse.
Jeszcze jedna możliwa teoria dotycząca palących się żarówek. Wyższe harmoniczne w sieci ? One potrafią mieć dużą amplitudę.

Podkreślam że to podejście czysto teoretyczne więc proszę nie ganić że to w prakyce nie możliwe :)
stonefree
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 279
Rejestracja: ndz wrz 14, 2003 10:59
Lokalizacja: Ostrołęka

Re: Problem z instalacją - co dwa dni palą się żarówki

0
Post autor: stonefree »

A może miernik zaniża, a z napięciem rzeczywiście jest coś nie tak?
Awatar użytkownika
marcin714
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 1650
Rejestracja: sob lip 09, 2005 19:16
Lokalizacja: Kraków-Lublin_wawa

Re: Problem z instalacją - co dwa dni palą się żarówki

0
Post autor: marcin714 »

Napięcia pod względem jakościowym nie da się określić za pomocą multimetra. Napięcie trzeba rejestrować w oreślonym czasie z określonym próbkowaniem i na tej podstawie można powiedzieć czy się nadaje , czy nie do zasilania tych żarówek.

Na początek trzeba ustalić ,czy problem dotyczy jakiegoś pomieszczenia czy całego budynku. Jeśli tylko tego pomieszczenia to przyczyną niewątpliwie będzie awaria w instalacji , jesli całego budynku to poza awarią instalacji lub sieci zasilajacej trzeba brać pod uwagę jakość energii elektrycznej.

Zakładam ,że kolega sam wymienia żarówki więc wie jak je dokręcać. Usterki we wszystkich oprawach też nie zakładam.
pozdrawiam

marcin714
joko222
Czytelnik
Czytelnik
Posty: 1
Rejestracja: śr gru 19, 2007 14:24
Lokalizacja: Dziadowo

Re: Problem z instalacją - co dwa dni palą się żarówki

0
Post autor: joko222 »

Moim skromnym zdaniem to raczej pewne, że to przepalanie się żarówek robią skoki napięcia. Dla człowieka jest to niezauważalne okiem, ale skok już o 5V może przepalić żarówkę. Pozdrawiam wszystkich forumowiczów.
CKck
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 169
Rejestracja: czw sie 28, 2003 3:02
Lokalizacja: Ścinawa

Re: Problem z instalacją - co dwa dni palą się żarówki

0
Post autor: CKck »

Witam!
Czy mozna sie dowiedziec jak skonczyl sie prtoblem?
Pozdrawiam CK
Ostatnio zmieniony ndz lis 27, 2011 21:50 przez STANCA, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Popraw pisownię.
" Rzeczy niemożliwe robimy od razu, tylko cuda zajmują nam trochę czasu "
tajmer
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 15
Rejestracja: śr maja 18, 2005 22:19
Lokalizacja: Złotów

Re: Problem z instalacją - co dwa dni palą się żarówki

0
Post autor: tajmer »

Witam
miałem taki przypadek w sklepie spożywczym żarówek około 40 szt tzw. energooszczędne różnej mocy od 7do 20kilku wat tez się przepalały co 2-5 dni losowo jedna tu dwie po drugiej stronie sklepu
kombinowałem że może jakieś spadki nap. bo kilka agregatów chłodniczych tam jest.
po prześwietleniu instalacji okazało się że całe oświetlenie "wisiało na jednej fazie".
Na szczęście dla mnie sufit był podwieszany położyłem całą nową instalację do lamp z rozdziałem na strefy , zasilanie z 3faz. od miesiąca spokój co kilka dnia wpadam do tego sklepu po bułki i patrze na sufit jest ok.
Wyłączniki zrobiłem na F-erach 1 fazowych rozdzielnie z wyłącznikami zasiliłem 5x4mm do lamp 3x1,5 mm grupowałem lampy po 5-7 szt na jednym wył.
poszło na to 100mb 3x1,5; peszla 100m; 10m 5x4mm; 1szt. rozdz. 12mod. i 10 szt. fr16A; i 6 godzin pracy 3 osób
pozdr grześ
Macriper
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 6
Rejestracja: czw lut 21, 2013 16:01

Re: Problem z instalacją - co dwa dni palą się żarówki

0
Post autor: Macriper »

Witam wszystkich
A jaki jest włącznik oświetlenia?
ODPOWIEDZ