Problem z instalacją - co dwa dni palą się żarówki

Elektryk myli się dwa razy, po raz pierwszy pomylił się podczas wyboru zawodu :) W tym miejscu prezentujemy przykłady, z którymi warto się zapoznać ale zdecydowanie nie polecamy naśladować.
Regulamin forum
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem.
"Grupa Elektrycy" Forum "Nie jestem elektrykiem"
piotrekkrakow
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 53
Rejestracja: sob maja 20, 2006 23:44
Lokalizacja: Kraków

Problem z instalacją - co dwa dni palą się żarówki

0
Post autor: piotrekkrakow »

Ponieważ nie mogę znaleźć odpowiedniego działu, zdecydowałem się napisać w tym dziale.
Mam nietypowy problem i po prostu już głupieje. W pewnym lokalu użytkowym (apteka) co dwa dni (szacunkowo) palą się żarówki. Napięcie jest w normie, przewód neutralny jest ciągły, żadne iskrzenie na zaciskach nie występuje (w rozdzielni także), skoków napięcia także niema. Szczerze mówiąc brak mi już pomysłów. Co zrobilibyście w tej sytuacji ?

Post Reklama Szkolenia PROTON+ » dostępny teraz

Zobacz szkolenie PROTON+ Profesjonalne protokołowanie. Szkolenie jest w formie materiału wideo pokazującego praktyczną pracę z programem. Cały materiał to około 3 godziny praktycznych ćwiczeń. zobacz i zapisz się teraz...
ISE.pl/szkolenia
Ekspert
Ekspert
Rejestracja:sob kwie 03, 1999
Lokalizacja: Kraków
elektryk_nr6
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 40
Rejestracja: pt gru 02, 2005 20:08
Lokalizacja: Szczecin

Problem z instalacją

0
Post autor: elektryk_nr6 »

Witam.

Najprościej wykonać pomiary instalacji rezystancja oraz impedancja. Zobacz miernikiem czy na przewodzie N nie ma napięcia.
Awatar użytkownika
mania
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 338
Rejestracja: ndz wrz 26, 2004 11:21
Lokalizacja: ,,Pomorze środkowe,,

Problem z instalacją - co dwa dni palą się żarówki

0
Post autor: mania »

Witam kolegów.

Możliwe że żarówki są o wiekszej mocy w stosunku do opraw, i jest kłopot z oddawaniem ciepła. Miałem podobny przypadek, oprawy były do kitu, i po ich wymianie problem znikł.
Pozdrawiam Marek
piotrekkrakow
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 53
Rejestracja: sob maja 20, 2006 23:44
Lokalizacja: Kraków

Problem z instalacją - co dwa dni palą się żarówki

0
Post autor: piotrekkrakow »

Niestety to nie to. Są to oprawy otwarte. Problemów z cyrkulacją powietrza niema. Zasadność prowadzenia pomiarów rezystancji (tak swoją drogą to rezystancji czego - izolacji ??) czy impedancji linii zasilającej jest moim zdaniem w tym przypadku zerowa, bo co to może udowodnić ? Jakoś nie potrafię sobie uzmysłowić (choć może głupi jestem) w jaki sposób te parametry mogą wpłynąć na palenie się żarówek. W pewnym stopniu można by uznać, że powodem takiego stanu rzeczy jest duża indukcyjność linii zasilającej (i dochodzi do skoków napięcia podczas wyłączeń), ale nie chce mi się w to wierzyć.
jdubowski
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 71
Rejestracja: czw lip 21, 2005 13:18
Lokalizacja: Bytom

Problem z instalacją - co dwa dni palą się żarówki

0
Post autor: jdubowski »

piotrekkrakow pisze: Mam nietypowy problem i po prostu już głupieje. W pewnym lokalu użytkowym (apteka) co dwa dni (szacunkowo) palą się żarówki. Napięcie jest w normie,


Jeśli teżarówki są włączone przez całą dobę to warto sprawdzić czy napięcie przez całą dobę jest w normie - byc może nocą wzrasta nieco ponad miarę.
Druga sprawa - tanie halogenowe chińskie nonejmy długo nie żyją - te typy tak mają
piotrekkrakow
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 53
Rejestracja: sob maja 20, 2006 23:44
Lokalizacja: Kraków

Problem z instalacją - co dwa dni palą się żarówki

0
Post autor: piotrekkrakow »

Nie są włączone przez całą dobę. Są włączone przez ok 10 godzin dziennie (godziny pracy apteki). Odnośnie halogenów - są tam również żarówki halogenowe (na 230V, czyli bez trafa) i z nimi jest ten sam problem. Pomijając to, że palą się normalne żarówki i to czy halogeny są firmowe czy nie to jednak czas pracy 2 dni jest zdecydowanie za krótki. Osobiście mam w domu, w żyrandolu żarówkę 75W mniej więcej z lat 70-tych. Jest używana po około 2 godziny dziennie i do tej pory jeszcze się nie spaliła.
Awatar użytkownika
bziko
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 588
Rejestracja: śr sty 14, 2004 18:19
Lokalizacja: Kraków

Problem z instalacją - co dwa dni palą się żarówki

0
Post autor: bziko »

Witam Wszystkich!

Taki sam problem występował u mnie przy oświetleniu numery klatki. Pomiary i wymiana oprawki nic nie dała. Żarówka dalej się spalała po ok. 2-uch tygodniach a obok w klatce pali się już dwa lata. Okazało się, że to czynniki atmosferyczne tak działają. Po przeniesieniu oświetlenia na drugą stronę klatki problem zniknął.
Ja w Twoim przypadku sprawdziłbym czy nie ma w tym miejscu zwiększonego oddziaływania np. pary wodnej (czajnik) lub czy nie występują powiewy zimnego powietrza. Halogeny nie lubią również tłustych plam na szkiełku. Sprawdź.
Pzd. Kosiu
piotrekkrakow
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 53
Rejestracja: sob maja 20, 2006 23:44
Lokalizacja: Kraków

Problem z instalacją - co dwa dni palą się żarówki

0
Post autor: piotrekkrakow »

O tłustych plamach wiem, tyle że zawsze wydawało mi się, że dotyczy to wyłącznie żarników halogenowych stosowanych w oprawach reflektorowych. Nie ma tam żadnych przeciągów czy dużej wilgotności. To jest apteka i nie można sobie tam na dużą wilgotność pozwolić.
pawelboch
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 297
Rejestracja: śr sie 06, 2003 19:59
Lokalizacja: Kraków

Problem z instalacją - co dwa dni palą się żarówki

0
Post autor: pawelboch »

piotrekkrakow pisze: O tłustych plamach wiem, tyle że zawsze wydawało mi się, że dotyczy to wyłącznie żarników halogenowych stosowanych w oprawach reflektorowych. Nie ma tam żadnych przeciągów czy dużej wilgotności. To jest apteka i nie można sobie tam na dużą wilgotność pozwolić.


A napięcie zmierzyłeś?
Może żarówki są jednak na 220 V a Ty masz 240 i to już za dużo?
Jeśli wykluczyłeś ponad wszelką wątpliwość problemy z przegrzaniem (choć ja mimo wszystko na to stawiam), z iskrzeniem w oprawach etc. to zrobiłbym próbę i dał połowę żarówek tych co zwykle a połowę jakiś markowych.
Jeszce tak mi się przypomniało że spotykałem żarówki, które kompletnie sobie nie radziły z pozycją pionową - trzonkiem do góry. Dotyczy to również np. świetlówek kompaktowych.
BTW - takie żarówki to kiepski pomysł na oświetlenie apteki.
pzdr., PB
TDK74
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 29
Rejestracja: śr maja 17, 2006 19:45

Problem z instalacją - co dwa dni palą się żarówki

0
Post autor: TDK74 »

Jeśli jest tam instalacja 3f - zmierz 'N' jeszcze raz.
Upewnij się, że jakiś "elektryk" nie zrobił wyłącznika w przewodzie N.
ODPOWIEDZ