Oświetlenie awaryjne - skąd zasilić?

Na tym forum poruszamy tematy związane z projektowaniem, eksploatacją oraz sprawdzaniem oświetlenia
Regulamin forum
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem.
"Grupa Elektrycy" Forum "Nie jestem elektrykiem"
ZBYNIO
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 1140
Rejestracja: śr lut 11, 2009 22:19
Lokalizacja: Stolica i okolica

Re: Oświetlenie awaryjne - skąd zasilić?

0
Post autor: ZBYNIO »

Drogi Kolego mati_mat,z ,,przed"-napewno znaczy z ,,przed",a nie z ,,za". Wiem co pisze.
Pozdrawiam
"Zewnętrzne nieochędóstwo jest oznaką wewnętrznego nieładu" - Św. Augustyn
Użytkownik został zablokowany za niestosowanie się do regulaminu.

Post Reklama Szkolenia PROTON+ » dostępny teraz

Zobacz szkolenie PROTON+ Profesjonalne protokołowanie. Szkolenie jest w formie materiału wideo pokazującego praktyczną pracę z programem. Cały materiał to około 3 godziny praktycznych ćwiczeń. zobacz i zapisz się teraz...
ISE.pl/szkolenia
Ekspert
Ekspert
Rejestracja:sob kwie 03, 1999
Lokalizacja: Kraków
mati_mat
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 36
Rejestracja: czw sty 11, 2007 19:03
Lokalizacja: małopolska

Re: Oświetlenie awaryjne - skąd zasilić?

0
Post autor: mati_mat »

Więc kolego ZBYNIO wg ciebie to z przed ma postać taką?
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
ZBYNIO
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 1140
Rejestracja: śr lut 11, 2009 22:19
Lokalizacja: Stolica i okolica

Re: Oświetlenie awaryjne - skąd zasilić?

0
Post autor: ZBYNIO »

Nie,nie taką. To co pokazałes,jest bez sensu.Nie mozna stosowac oddzielnego zabezpieczenia modułu,poniewaz moze sie zdarzyc ze wyłączy zabezpieczenie obwodu roboczego,a oswietlenie awaryjne nie włączy sie,poniewaz moduł bedzie nadal zasilany z drugiego zabezpieczenia Poza tym nie ma wyłącznika oswietlenia. Faza zasilająca moduł awaryjny powinna byc wzięta z tego samego zabezpieczenia z którego jest zasilony dany obwód,oraz z przed wyłącznika tego oświetlenia. Wówczas po zaniku zasilania na tym obwodzie załącza sie oswietlenie awaryjne.
Pozdrawiam Zbyszek
"Zewnętrzne nieochędóstwo jest oznaką wewnętrznego nieładu" - Św. Augustyn
Użytkownik został zablokowany za niestosowanie się do regulaminu.
kkas12
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 3871
Rejestracja: pn lis 17, 2003 10:23
Lokalizacja: Oborniki Śl

Re: Oświetlenie awaryjne - skąd zasilić?

0
Post autor: kkas12 »

Witam!

Dziś oświetlenie awaryjne powinno być zasilane z rozdzielni. Powinny również stosowane być urządzenia umożliwiające testowanie opraw awaryjnych.
pozdrawiam
Krzysiek
ZBYNIO
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 1140
Rejestracja: śr lut 11, 2009 22:19
Lokalizacja: Stolica i okolica

Re: Oświetlenie awaryjne - skąd zasilić?

0
Post autor: ZBYNIO »

Tez,ale to inna bajka.
"Zewnętrzne nieochędóstwo jest oznaką wewnętrznego nieładu" - Św. Augustyn
Użytkownik został zablokowany za niestosowanie się do regulaminu.
mati_mat
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 36
Rejestracja: czw sty 11, 2007 19:03
Lokalizacja: małopolska

Re: Oświetlenie awaryjne - skąd zasilić?

0
Post autor: mati_mat »

Witam Kolegów.

W końcu zrozumiałem wypowiedź ZBYNIO odnośnie słowa "z przed wyłącznika". Ja specjalnie narysowałem źle aby przedstawić to tak jak ja rozumowałem z Twojej wypowiedzi. Teraz to co napisałeś jest ok i o to mi chodziło aby jednoznacznie potwierdzić moje przypuszczenia co do zasilania obwodów awaryjnych (faza stała). Co do stosowania testerów to moim zdaniem warto stosować przy większej liczbie opraw. Jak wiele? To należałoby wyliczyć :)

Pozdrawiam!
berger1
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 194
Rejestracja: czw paź 02, 2003 0:09
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Oświetlenie awaryjne - skąd zasilić?

0
Post autor: berger1 »

Witam.
Myślę, że całe zamieszanie z tym "wyłącznikiem" spowodowało niepoprawne nazwanie aparatów. Wyłącznik to ten aparat w rozdzielnicy np. nadmiarowo-prądowy B10, natomiast ten nieszczęsny "pstryczek na ścianie" to łącznik zamontowany w obwodzie oświetleniowym między wyłącznikiem a oprawą oświetleniową, ale to już chyba każdy tu wie.
mati_mat pisze: Wracając na chwilę do mojego, może zbyt trochę drastycznego przykładu, jakbym wykonał instalację w całości wg projektu i zaszła taka sytuacja jak opisałem to kto tu poniesie odpowiedzialność karną? Projektant czy wykonawca? Ja chyba znam odpowiedź i wykonam to tak jak ma być a w projekcie powykonawczym naniosę zmiany.
Wydaje mi się, ze taką zmianę w projekcie nie możesz traktować jako drobną czy mało znaczącą, niewymagającą akceptacji projektanta. Pamiętaj, że zawsze musisz postępować zgodnie z prawem, a w takim przypadku można ci zarzucić pełnienie samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie bez odpowiednich uprawnień. W tym przypadku błąd projektanta jest ewidentny, więc tylko samobójca nie poprawiłby błędu. Każdy jest omylny, więc nie ma co się ekscytować, tylko poprzez inspektora nadzoru wejść w kontakt z projektantem i porozmawiać z nim, nie sądzę, że się usztywni. W ten sposób, uzyskasz poprawiony projekt (może to być nawet notatka) oraz uzasadnioną satysfakcję z dobrze wykonanej roboty.
Pozdrawiam.
Michał K.
Nie ma tak przeciętnego człowieka, od którego mędrzec nie mółby się jeszcze czegoś nauczyć.
Johan Wolfgang Goethe
mati_mat
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 36
Rejestracja: czw sty 11, 2007 19:03
Lokalizacja: małopolska

Re: Oświetlenie awaryjne - skąd zasilić?

0
Post autor: mati_mat »

Posiadam uprawnienia bez ograniczeń ale do kierowania i masz rację, zmiany istotne należą do projektanta. Przez ten czas naszczęście jest oraganizowane spotkanie intwestora i projektantów to nadmienię mu tę kwestię.
Dzięki i pozdrawiam!
Awatar użytkownika
dresio
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 86
Rejestracja: pt sie 05, 2005 8:39
Lokalizacja: Zabrze
Kontakt:

Re: Oświetlenie awaryjne - skąd zasilić?

0
Post autor: dresio »

Troszkę odgrzewam kotleta, ale chciałbym się dowiedzieć, czy zasilanie opraw oświetlenia ewakuacyjnego z autonomicznym zasilaniem musi odbywać się z rozdzielni oświetleniowej czy może być zrealizowane z puszki przyłączeniowej oprawy oświetlenia podstawowego?
Jak to przepisy regulują?
Do or do not. There is no try.
berger1
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 194
Rejestracja: czw paź 02, 2003 0:09
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Oświetlenie awaryjne - skąd zasilić?

0
Post autor: berger1 »

Myślę, że sam sobie kolego odpowiesz gdy dojdziesz skąd zasilana jest ta puszka przyłączeniowa oprawy oświetlenia podstawowego.
Nie ma tak przeciętnego człowieka, od którego mędrzec nie mółby się jeszcze czegoś nauczyć.
Johan Wolfgang Goethe
ODPOWIEDZ