Jakie badanie lekarskie po porażeniu?

Elektryk myli się dwa razy, po raz pierwszy pomylił się podczas wyboru zawodu :) W tym miejscu prezentujemy przykłady, z którymi warto się zapoznać ale zdecydowanie nie polecamy naśladować.
Regulamin forum
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem.
"Grupa Elektrycy" Forum Nie jestem elektrykiem
ODPOWIEDZ
krystian
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 49
Rejestracja: czw paź 30, 2003 13:55
Lokalizacja: Lublin

Jakie badanie lekarskie po porażeniu?

Post autor: krystian »

Pytanie może bardziej do lekarzy niż do elektryków. Jeśli mamy podejrzenie porażenia prądem elektrycznym - to jakie badanie może to potwierdzić? Słyszałem, że jest to badanie krwi. Czy może ktoś z kolegów wie jakie to badanie i co się sprawdza?

Post Reklama Sklep dla Elektryków » teraz

Niezależnie, czy prowadzisz własną działalność czy pracujesz na etacie, ciągła edukacja branżowa to podstawa. Bycie specjalistą w danym temacie pozwala osiągnąć satysfakcję, uznanie środowiska oraz lepsze wynagrodzenie. Zacznij od czytania książek...
ISE.pl
Ekspert
Ekspert
Rejestracja:sob kwie 03, 1999
Lokalizacja: Kraków
Awatar użytkownika
STANCA
Ekspert
Ekspert
Posty: 5795
Rejestracja: ndz lut 20, 2005 20:44
Lokalizacja: gmina Kobierzyce

Re: badanie po porażeniu

Post autor: STANCA »

Witam
No niestety tylko medyk może zlecić stosowne badania. Po każdym poważnym porażeniu nawet jak nam się wydaje że jest OK, może być wiele kłopotów po czasie. Nawet układ kostny może być narażony. Tego nie widac na oko.

Nam BHP zawsze mówił że po porażeniu zawsze szukaj dobrego medyka (tu pocierał dwa palce pokazując, że za kasę)

STANCA
"Gdyby ludzie wiedzieli jak rzadko zostają zrozumieni woleli by milczeć"

J. W. von Goethe
kanaka
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 22
Rejestracja: sob sty 26, 2008 18:49
Lokalizacja: Lublin

Re: badanie po porażeniu

Post autor: kanaka »

Kolega Stanca ma rację, tylko lekarz. Czy za pieniądze to nie koniecznie. Mało który lekarz prywatnie będzie miał możliwość wykonania takich badań we własnym zakresie. Na pewno EKG, badanie krwi na poziom elektrolitów, badanie moczu zdaje się że poziom sodu i potasu. Oczywiście chodzi o przypadek gdzie nie ma wyraźnych zewnętrznych obrażeń, typu poparzenia i urazy mechaniczne, bo chyba o to chodziło. No i obserwcja 24 godziny. Najlepiej od razu do szpitala, tam na pewno zrobią takie badania. A tak w ogóle to lekarze mają mało doświadczenia w takich przypadkach. Widziałem to na własne oczy :(
Awatar użytkownika
paul0
Elektryk zadeklarowany
Elektryk zadeklarowany
Posty: 409
Rejestracja: ndz kwie 15, 2007 0:02
Lokalizacja: TYCHY

Jakie badanie lekarskie po porażeniu?

Post autor: paul0 »

Po porazeniu może nastapic uszkodzenie miesni i uwolnienia mioglobiny do krwi. Mioglobina blokuje nerki co może po kilku dniach spowodować zgon.
Konieczne jest kontrolowanie czynności nerek, o czym wielu lekarzy nie pamieta (pewnie dlatego, że stosunkowo rzadko trafiają na SOR pacjenci po porażeniu prądem o napięciu większym od 1kV).
Jeśli się zawozi poszkodowanego do szpitala to warto o tym lekarzowi przypomnieć. Podobne efekt może wystąpić po dużym uszkodzeniu mięśni spowodowanych innymi czynnikami jak uraz mechaniczny, oparzenie.
ODPOWIEDZ