Może tu znajdę pomoc? Drgający monitor LCD w kompie

Prostowniki, zasilacze, przetwornice, falowniki, stabilizatory oraz pozostałe urządzenia elektroniczno-energetyczne
Regulamin forum
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem.
"Grupa Elektrycy" Forum "Nie jestem elektrykiem"
Tom544
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 3
Rejestracja: śr maja 07, 2008 0:57
Lokalizacja: Warszawa

Może tu znajdę pomoc? Drgający monitor LCD w kompie

0
Post autor: Tom544 »

Na forum koputerowym nikt nie ma dla mnie rozwiązania;
Problem jest taki, że drga mi obraz na monitorze LCD po podłaczeniu do karty TV przewodu antenowego (kabel od Aster)
Jak przewód jest odłaczony ekran jest jak skała.
Drgania nasilają się po włączeniu w kuchni np. czajnika elektrycznego lub uruchomieniu lodówki. Ale tak naprawdę są cały czas. Męczą mi się oczy a pracuję przy kompie dużo. Nieustanne odłączanie kabla z sygnałem TV też nie jest za wygodne.
Komp jest podłączony przez listwy filtrujące i UPS.
Przewód antenowy nie jest położony b. blisko przewodu zasilajacego.
Czy jest na to jakaś rada?

Post Reklama Szkolenia PROTON+ » dostępny teraz

Zobacz szkolenie PROTON+ Profesjonalne protokołowanie. Szkolenie jest w formie materiału wideo pokazującego praktyczną pracę z programem. Cały materiał to około 3 godziny praktycznych ćwiczeń. zobacz i zapisz się teraz...
ISE.pl/szkolenia
Ekspert
Ekspert
Rejestracja:sob kwie 03, 1999
Lokalizacja: Kraków
P_Jelinski
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 3
Rejestracja: wt maja 06, 2008 19:58
Lokalizacja: Toruń

Re: Może tu znajdę pomoc? Drgający monitor LCD w kompie

0
Post autor: P_Jelinski »

Witam,
jeśli opisane drgania "nasilają się po włączeniu w kuchni np. czajnika elektrycznego lub uruchomieniu lodówki", to być może w sieci zasilającej mieszkanie/dom nie ma napięcia 230V, tylko znacznie mniej od tej wartości. To jest tylko uprawdopodobniona hipoteza, ale proponuję sprawdzić miernikiem wartość napięcia w gniazdku. Potrzeba więcej informacji, czy kolega mieszka na osiedlu mieszkaniowym (tam raczej nie ma mowy o dużym spadku napięcia), czy raczej gdzieś na peryferiach miasta, w dużej odległości od stacji transformatorowej, z której jest zasilany ten budynek. Pozdrawiam, Paweł.
alfaam
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 226
Rejestracja: ndz lip 27, 2003 20:51
Lokalizacja: Lubliniec

Re: Może tu znajdę pomoc? Drgający monitor LCD w kompie

0
Post autor: alfaam »

Witam
1.
Przewód antenowy nie jest położony b. blisko przewodu zasilajacego.
chyba masz odpowiedz
2. Czy na biurku lub w jego pobliżu (np za ścianą) znajduje się oprawa oświetleniowa z rodziny energooszczędnych. Może być przyczyna stałych i nasilających się zakłóceń.
3. Jeśli masz możliwość zmień fazę zasilającą komputer, lub podłącz kompa bezpośrednim obwodem do skrzynki bezpiecznikowej.
4. Najważniejsze co z instalacją uziemiającą budynku ,mieszkania?
Pozdrawiam A.M.
Awatar użytkownika
STANCA
Ekspert
Ekspert
Posty: 5810
Rejestracja: ndz lut 20, 2005 20:44
Lokalizacja: gmina Kobierzyce

Re: Może tu znajdę pomoc? Drgający monitor LCD w kompie

0
Post autor: STANCA »

Witam

Być może jest to instalacja w systemie TN-C. Przy większych obiążeniach sieci przez przewód antenowy (ekran) mogą płynąć prądy wyrównawcze i 50 Hz moduluje sygnał antenowy. W przypadku jak antena jest dobrze uziemiona.

Sprawdzić należy jaki prąd płynie przez ekran antenowy. Prąd ten zmienia się od obciążenia sieci. Prąd szuka sobie krótszej drogi.

Przerobiłem lekcję z monitorem i kamerą. Sieć TN-C. Kamera przy rozdzielni, monitor w pomieszczeniu za ścianą. Trzeba było doprowadzić trzy żyłową sieć do pomieszczenia z monitorem i wszystko było OK. PENem było mu daleko, więc prąd wybrał drogę powrotną przez mój ekran.

STANCA
"Gdyby ludzie wiedzieli jak rzadko zostają zrozumieni woleli by milczeć"

J. W. von Goethe
mar_cik
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 694
Rejestracja: ndz kwie 13, 2008 10:53

Re: Może tu znajdę pomoc? Drgający monitor LCD w kompie

0
Post autor: mar_cik »

Kolega STANCA dobrze opisał przyczynę. Dwuprzewodowa instalacja elektryczna (według starej nomenklatury "zerowanie") sprzyja przenoszeniu wszelkich zakłóceń. Zresztą nawet w instalacji TN-S mogą się pojawić problemy z zakłóceniami w instalacji antenowej. Czy jest jakieś proste lekarstwo, nie wymagające aż takich środków jak przeróbki instalacji? Jest. Na przewodzie antenowym trzeba zamontować separator galwaniczny. Koszt separatora + dwóch wtyków "F" do 30zł. Trudno kupić, można pytać w firmach zajmujących się satelitkami i kablówkami.
Przykładowy:
[Link jest zablokowany dla Gości. Zaloguj się!]
Awatar użytkownika
STANCA
Ekspert
Ekspert
Posty: 5810
Rejestracja: ndz lut 20, 2005 20:44
Lokalizacja: gmina Kobierzyce

Re: Może tu znajdę pomoc? Drgający monitor LCD w kompie

0
Post autor: STANCA »

Witam

Teraz pomyślcie sobie że jest to zespół urządzeń medycznych w sieci z zerowaniem i jak wyglada ich praca.
Zawsze i wszędzie namawiajcie uzytkownika urządzeń elektronicznych w starej sieci do przejścia na TN S lub nawet TN CS.

Opisałem problem
Zapraszam
http://ise.pl/forum/viewtopic.php?f=16& ... RTG#p93528

Należy sprawdzić instalacje elektryczną!!!

Separator załatwia sprawę, ale czy nie odłoży się na nim przy większym obciążeniu jakieś napięcie?

STANCA
"Gdyby ludzie wiedzieli jak rzadko zostają zrozumieni woleli by milczeć"

J. W. von Goethe
mar_cik
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 694
Rejestracja: ndz kwie 13, 2008 10:53

Re: Może tu znajdę pomoc? Drgający monitor LCD w kompie

0
Post autor: mar_cik »

STANCA pisze:Należy sprawdzić instalacje elektryczną!!!

Separator załatwia sprawę, ale czy nie odłoży się na nim przy większym obciążeniu jakieś napięcie?

STANCA
Witam.
Instalację oczywiście należy sprawdzić. Zresztą skoro z antenką przy komputerze jest problem, to pewnie i z telewizorem, trzaskami i przydźwiękiem w głośnikach itd.
Co do napięcia między końcówkami separatora, jakieś będzie, może nawet kilka woltów. Może się nawet okazać że będzie pomimo wymiany instalacji w mieszkaniu (blok mieszkalny, antena uziemiona i WLZ czteroprzewodowy).

I tak dochodzimy do kolejnego "odwiecznego" problemu, wymiany instalacji w budynku z WLZ w układzie TN-C i konfliktem z zapisem normy mówiącym o uziemieniu punktu rozdziału przewodu PEN na N i PE. Po jaką cholerę nasi wybitni normalizatorzy dodali w normie taki zapis w formie wymagania (przypomnę że w oryginale wogóle takiego zapisu nie ma)? A forma zalecenia (jeśli już) by nie wystarczyła?
Darom
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 1094
Rejestracja: sob maja 28, 2005 11:41
Lokalizacja: Łódź

Re: Może tu znajdę pomoc? Drgający monitor LCD w kompie

0
Post autor: Darom »

Kolega Tom544 założył ten sam wątek w kilku działach tematycznych. Dlatego niektórzy koledzy (w tym i ja) pisali tutaj

http://www.ise.pl/forum/viewtopic.php?f=23&t=11946

Ja też tam podobnie jak kolega mar_cik doradzałem użycie separatora galwanicznego (post z dnia 7 maja). Później się zastanawiałem, czy na pewno separator galwaniczny jest elementem bezpiecznym (w znaczeniu ochrony p.porażeniowej) - o tym już na forum nie pisałem. Ale na pewno skutecznym na w/w problem.
STANCA pisze: Być może jest to instalacja w systemie TN-C. Przy większych obiążeniach sieci przez przewód antenowy (ekran) mogą płynąć prądy wyrównawcze i 50 Hz moduluje sygnał antenowy. W przypadku jak antena jest dobrze uziemiona.

Sprawdzić należy jaki prąd płynie przez ekran antenowy. Prąd ten zmienia się od obciążenia sieci. Prąd szuka sobie krótszej drogi.
mar_cik pisze:Kolega STANCA dobrze opisał przyczynę. Dwuprzewodowa instalacja elektryczna (według starej nomenklatury "zerowanie") sprzyja przenoszeniu wszelkich zakłóceń.
A ja mam wątpliwości czy kolega Stanisław (Stanca) dobrze opisał przyczynę bo:

1. Problem ten niekiedy wystepuje też w sieciach TN-S, ale rzadziej i ma mniej podły charakter (i też separator galwaniczny skutkuje).
2. Nie ma możliwości modulowania sygnału antenowego sygnałem 50Hz. Aby taka modulacja nastąpiła, musiałby po drodze występować jakiś element nieliniowy.

pzdr
-DAREK-
ODPOWIEDZ