Norma PN-HD 60364-7-701 (2007) - jak to jest

Regulacje prawne w odróżnieniu od wiedzy technicznej nie zawsze są logiczne. Dyskusja wątpliwości pozwala na poprawną ich interpretację
Regulamin forum
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem.
"Grupa Elektrycy" Forum "Nie jestem elektrykiem"
oleks
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 200
Rejestracja: śr paź 01, 2003 14:42

Norma PN-HD 60364-7-701 (2007) - jak to jest

0
Post autor: oleks »

Witam,

Wiem, że norma ta nie jest obowiązująca ale chciałbym poznać opinie na jej temat, bo jak by nie było jest ona najnowsza czyli powinna odzwierciedlać najnowszy stan wiedzy technicznej na dany temat.

Chodzi mi o to, że norma ta jakby łagodzi wymagania dla łazienek co nie bardzo zgadza się z panującym trendem (można sprawdzić w dyskusjach o wentylatorze w kabinie, czy oświetleniu, gdzie osoby chcące umieszczać te urządzenia powyżej 2,25 posądzano o zamiar narażania innych na śmierć).

Głównie to te zmiany:
- zmniejszenie wymagania dla osprzętu w strefie 1 z IPX5 na IPX4
- dopuszczenie do montowania w strefie 1 urządzeń wentylacyjnych, suszarki na ręczniki, oświetlenia, pomp prysznicowych o ile urządzenia te będą do tego przystosowane przez producenta.

Przy okazji jak dobrze zrozumiałem zlikwidowano strefę 3 i wprowadzono obowiązek zabezpieczenia wszystkich obwodów w łazience RCD 30mA.

Post Reklama Szkolenia PROTON+ » dostępny teraz

Zobacz szkolenie PROTON+ Profesjonalne protokołowanie. Szkolenie jest w formie materiału wideo pokazującego praktyczną pracę z programem. Cały materiał to około 3 godziny praktycznych ćwiczeń. zobacz i zapisz się teraz...
ISE.pl/szkolenia
Ekspert
Ekspert
Rejestracja:sob kwie 03, 1999
Lokalizacja: Kraków
busob
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 13
Rejestracja: wt lis 13, 2007 17:56
Lokalizacja: Gdynia

Re: Norma PN-HD 60364-7-701 (2007)-jak to jest

0
Post autor: busob »

Witam,
Może chodzi o to aby dopasować normę do najnowszych urządzeń? Np. pompy w wannach z hydromasażem, czy też w prysznicach.

pozdrawiam
Awatar użytkownika
STANCA
Ekspert
Ekspert
Posty: 5810
Rejestracja: ndz lut 20, 2005 20:44
Lokalizacja: gmina Kobierzyce

Re: Norma PN-HD 60364-7-701 (2007)-jak to jest

0
Post autor: STANCA »

Witam
i zapraszam do już kiedyś wskazanego art.

Musiał E.: Forum ise, forum SEP, forum hebes. Biul. SEP INPE „Informacje o normach i przepisach elektrycznych”, 2007, nr 96, s. 46-51.

CYTAT:
Arkusz ten w kwietniu 2007 r. został wprowadzony do zbioru Polskich Norm jako PN-HD 60364-7-701:2007 (U) Instalacje elektryczne w obiektach budowlanych – Część 7-701: Wymagania dotyczące specjalnych instalacji lub lokalizacji

[Link jest zablokowany dla Gości. Zaloguj się!]

STANCA
"Gdyby ludzie wiedzieli jak rzadko zostają zrozumieni woleli by milczeć"

J. W. von Goethe
Yeti55
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 1482
Rejestracja: wt mar 09, 2004 23:12
Lokalizacja: Gdynia

Re: Norma PN-HD 60364-7-701 (2007)-jak to jest

0
Post autor: Yeti55 »

Zwykli ludzie zawsze mieli różne zwariowane pomysły, nie wiem dlaczego pralka ma być w łazience, dlaczego wentylator ma być w kabinie a nie na dachu. To, że ktos produkuje różne urządzenia jeszcze nie znaczy, że można je wstawiać tam gdzie nam wygodnie. Po prostu brak wyobraźni o skutkach zwariowanych pomysłów. Zawsze tłumaczę innym, że wsiadając do samochodu jesteśmy potencjalnymi ofiarami lub sprawcami nieszczęścia, najczęściej dojedziemy szczęśliwie do celu, ale ile osób rocznie traci zdrowie i życie nie chcemy wiedzieć. Tak samo jest z elektryką, po co ludziska zadaja głupie pytania i maja zwariowane pomysły, liczą że im się nic nie przytrafi, a nieszczęścia dotkną innych.
Kilka dni temu znależli w Gdyni dziewczynę w wannie z suszarka do włosów niestety juz nie żyła
pozdrawiam Paweł
oleks
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 200
Rejestracja: śr paź 01, 2003 14:42

Re: Norma PN-HD 60364-7-701 (2007)-jak to jest

0
Post autor: oleks »

Witam
Nie bardzo rozumiem, przecież nikt nie mówi o zawieszeniu gołej żarówki nad prysznicem tylko montażem urządzeń do tego przystosowanych i uważam, że to dobrze, że się próbuje ułatwiać życie a nie utrudniać, taka suszarka na ręczniki jest bardzo wygodna jak jest blisko a nie w drugim końcu łazienki, to samo z oświetleniem. Jakoś nie słyszałem, żeby ktoś nawoływał do zakazania przepływowych podgrzewaczy wody gdzie woda płynie przez spirale grzejne, może dlatego że prawidłowo skonstruowany jest bezpiecznym urządzeniem.
kkas12
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 3871
Rejestracja: pn lis 17, 2003 10:23
Lokalizacja: Oborniki Śl

Re: Norma PN-HD 60364-7-701 (2007) - jak to jest

0
Post autor: kkas12 »

Witam!

Nikt nikogo nie posądza o celowe uśmiercanie ludzi. Jednak dobrze jest znać rozwiązania stosowane w celu poprawy bezpieczeństwa przez inne nacje. Dobrze jest również znać współczynniki przedstawiające ilość zgonów w innych krajach spowodowanych kontaktem z prądem.
A wtedy porównanie ich oraz umiejętność wyciągania wniosków być może spowoduje zanik zwariowanych ludzkich (a może tylko polskich?) pomysłów jak pisze kolega Yeti55.
Moim zdaniem każde gniazdko zamontowane w łazience prędzej czy później może być przyczyną tragedii. Niezależnie od tego czy miejsce jego montażu spełnia dzisiejsze wymagania norm.
pozdrawiam
Krzysiek
Awatar użytkownika
STANCA
Ekspert
Ekspert
Posty: 5810
Rejestracja: ndz lut 20, 2005 20:44
Lokalizacja: gmina Kobierzyce

Re: Norma PN-HD 60364-7-701 (2007) - jak to jest

0
Post autor: STANCA »

kkas12 pisze:Witam!

Nikt nikogo nie posądza o celowe uśmiercanie ludzi. Jednak dobrze jest znać rozwiązania stosowane w celu poprawy bezpieczeństwa przez inne nacje.
...........
Witaj Krzysiu
napisz nam o instalacjach w łazienkach na świecie. Jak dają sobie radę bez gniazdek, suszarek i pralek w łazienkach?

STANCA
"Gdyby ludzie wiedzieli jak rzadko zostają zrozumieni woleli by milczeć"

J. W. von Goethe
kkas12
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 3871
Rejestracja: pn lis 17, 2003 10:23
Lokalizacja: Oborniki Śl

Re: Norma PN-HD 60364-7-701 (2007) - jak to jest

0
Post autor: kkas12 »

Witam!

Radzą sobie całkiem dobrze.
Może dlatego, że nigdy w tym pomieszczeniu gniazdek ni pralek nie było, więc i umysłów nie mają spaczonych.
Oświetlenie przeważnie halogenowe zasilane napięciem 12 V. Transformatory czy zasilacze w suficie, wyłącznik zaś na zewnątrz pomieszczenia.
Odbiorniki takie jak przepływowy podgrzewacz wody czy wentylator obowiązkowo poprzedzone są rozłącznikiem zamontowanym na zewnątrz łazienki. Rozłącznik oczywiście przerywa oba tory robocze i posiada sygnalizację położenia styków.
Jedynym gniazdem jest socket shaver. Gniazdo do maszynki do golenia. Wyposażone jest ono w transformator 230/230/115V.
Połączenia wyrównawcze według najlepszych wzorców. Więc nie wprowadzają potencjału ziemi tam, gdzie go nie ma.
pozdrawiam
Krzysiek
Awatar użytkownika
elpapiotr
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 2717
Rejestracja: pt sie 26, 2005 20:44
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Norma PN-HD 60364-7-701 (2007) - jak to jest

0
Post autor: elpapiotr »

Witam Kolegów.

A u nas radzą sobie tak : (domek w Gliwicach)

Łazienka parter -

[Link jest zablokowany dla Gości. Zaloguj się!] [Link jest zablokowany dla Gości. Zaloguj się!]

Łazienka piętro -

[Link jest zablokowany dla Gości. Zaloguj się!] [Link jest zablokowany dla Gości. Zaloguj się!]

I nasze "forumowanie" nic nie pomaga.
Ale za to od razu włosy suszy - załączane razem z oświetleniem.
Te akurat na 12 V. :D

Dopisek po poście Kolegi STANCA :
Wiem od Pawła że oświetlenie tam "chodzi" na 230V. I co można zrobić instalatorowi?
Ktoś to musi przerobić!
Tak, dzwoniłem do Stanisława - i sorry dla wszystkich za wprowadzenie w błąd - tam "chodzi" instalacja na 230V, nawet w
strefie 0
Ostatnio zmieniony wt sie 05, 2008 16:48 przez elpapiotr, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam.
Paweł Piotr.
Awatar użytkownika
STANCA
Ekspert
Ekspert
Posty: 5810
Rejestracja: ndz lut 20, 2005 20:44
Lokalizacja: gmina Kobierzyce

Re: Norma PN-HD 60364-7-701 (2007) - jak to jest

0
Post autor: STANCA »

Witam
Wiem od Pawła że oświetlenie tam "chodzi" na 230V. I co można zrobić instalatorowi?
Ktoś to musi przerobić!

W Australii traci licencje na 5 lat. Nie może wykonywać samodzielnie prac.

Normy drożeją-kto kupi?

Zaprosił mnie znajomy bym popatrzył na wykonaną tanio instalację. Popatrzyłem-na drugi dzień dostał dwie strony na NIE z przytoczonymi przepisami.

Zapytałem instalatora czemu zrobił gniazdo przy wannie-bo klient tak chciał. Tłumaczę gościowi że klient może sobie chcieć, ale elektryk nie może robić pod "NORMY" klienta bo bierze odpowiedzialność.

STANCA
"Gdyby ludzie wiedzieli jak rzadko zostają zrozumieni woleli by milczeć"

J. W. von Goethe
ODPOWIEDZ