Pomiary 5-letnie w budunku Wspólnoty mieszkaniowej

Badania i pomiary urządzeń elektroenergetycznych.
Regulamin forum
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem.
"Grupa Elektrycy" Forum Nie jestem elektrykiem
trodon
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 4
Rejestracja: pn paź 06, 2008 20:19
Lokalizacja: lubsz

Pomiary 5-letnie w budunku Wspólnoty mieszkaniowej

Post autor: trodon »

Witam.
Proszę o poradę jak właściwie powinnien wyglądać co 5-letnie badania ochronne w budynku Wspólnoty mieszkaniowej. Dlaczego takie wydawaloby się banalne pytanie? Ponieważ pojawił sie elektryk z uprawnieniami i rzekomo (wg protokołu) wykonał: 1. badanie ochrony przed porazeniem przez samoczynne wyłączenie (TN) 2. badanie rezystancji izolacji obwodów (TN-C). Czy można takie badanie wykonać
nie otwierając wcale skrzynek elektrycznych gdyż były albo zamalowane albo zamknięte na zamek i nawet nie wchodząc do zadnego mieszkania twierdząc, że Jego interesują do pomiarów tylko obudowy skrzynek licznikowych i bezpiecznikowych.

Post Reklama Sklep dla Elektryków » teraz

Niezależnie, czy prowadzisz własną działalność czy pracujesz na etacie, ciągła edukacja branżowa to podstawa. Bycie specjalistą w danym temacie pozwala osiągnąć satysfakcję, uznanie środowiska oraz lepsze wynagrodzenie. Zacznij od czytania książek...
ISE.pl
Ekspert
Ekspert
Rejestracja:sob kwie 03, 1999
Lokalizacja: Kraków
Awatar użytkownika
STANCA
Ekspert
Ekspert
Posty: 5795
Rejestracja: ndz lut 20, 2005 20:44
Lokalizacja: gmina Kobierzyce

Re: Pomiary 5-letnie w budunku Wspólnoty mieszkaniowej

Post autor: STANCA »

Witam

Dla mnie szok!!
Badania instalacji nic nie są warte. Czytaj Art. 62.2 Prawa Budowlanego.
STANCA pisze: .............
Potwierdzam słowa opornika.
Źle wykonane pomiary to potwierdzenie nieprawdy.

Uzytkownik zapraszając pomiarowca liczy się z tym, że ma fachowca, który wie co ma zrobić, bo bierze na siebie odpowiedzialność.

Żle wykonana robota-pomiary to poświadczenie nieprawdy.
W kk znalazłem:

Art. 271. inna osoba uprawniona do wystawienia dokumentu, która poświadcza w nim nieprawdę, co do okoliczności mającej znaczenie prawne,

podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
STANCA
"Gdyby ludzie wiedzieli jak rzadko zostają zrozumieni woleli by milczeć"

J. W. von Goethe
kkas12
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 3847
Rejestracja: pn lis 17, 2003 10:23
Lokalizacja: Oborniki Śl

Re: Pomiary 5-letnie w budunku Wspólnoty mieszkaniowej

Post autor: kkas12 »

Witam!

Pewnie przepisał poprzednie protokoły, albo jakiś jasnowidz.
By zbadać warunek SWZ należy pomiar wykonać w gnieździe.
Rezystancję izolacji powinno badać się od strony zasilania więc od rozdzielni. Na upartego można to wykonać od strony odbiornika, ale najpierw należy wyłączyć napięcie. Więc do tablicy i tak musi być dostęp.
pozdrawiam
Krzysiek
Awatar użytkownika
elpapiotr
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 2712
Rejestracja: pt sie 26, 2005 20:44
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Pomiary 5-letnie w budunku Wspólnoty mieszkaniowej

Post autor: elpapiotr »

Witam Kolegów.
Kolega trodon pisze:nie wchodząc do zadnego mieszkania twierdząc, że Jego interesują do pomiarów tylko obudowy skrzynek licznikowych i bezpiecznikowych.
Co są warte pomiary bez oględzin ?

Ciekawe, jakby napisał tutaj :

[Link jest zablokowany dla Gości. Zaloguj się!]
[Link jest zablokowany dla Gości. Zaloguj się!]

[Link jest zablokowany dla Gości. Zaloguj się!]
[Link jest zablokowany dla Gości. Zaloguj się!]

Fotka 2 :ten WLZ ma przewód "zerowy" o połowę mniejszy przekrój od fazowych.
Żeby nie było uwag - WLZ wyłączony spod napięcia w momencie robienia zdjęcia (rozpięty)

Przytoczę również rozmowę z najemcą/właścicielem mieszkania zasilanego z WLZ fotka 1 : "u mnie wszystko w porzadku, instalację 10 lat temu robili fachowcy"
Sprawdziłem - obwody 2-żyłowe, bolce <w powietrzu>.

Ręce opadają, nie tylko Stasiowi ... do kolan.
Pozdrawiam.
Paweł Piotr.
Awatar użytkownika
STANCA
Ekspert
Ekspert
Posty: 5795
Rejestracja: ndz lut 20, 2005 20:44
Lokalizacja: gmina Kobierzyce

Re: Pomiary 5-letnie w budunku Wspólnoty mieszkaniowej

Post autor: STANCA »

norma PN-IEC 60364-6-61 podaje co sprawdzić przy oględzinach w p. 611.3.

Tak to wygląda, jeden sprawdzi wszystko na i za tablicą, jak każe P B Art. 62.2 a inny przez telefon "zrobi" pomiary i internetem pośle protokoły.

Czy ja dożyję tej chwili że za takie "pomiary" i takie instalacje "wykonawca " zostanie pozbawiony uprawnień?

do autora tematu:
odezwij się do mnie, pokieruję dalej sprawą po uzupełnieniu informacji.


STANCA
"Gdyby ludzie wiedzieli jak rzadko zostają zrozumieni woleli by milczeć"

J. W. von Goethe
Awatar użytkownika
STANCA
Ekspert
Ekspert
Posty: 5795
Rejestracja: ndz lut 20, 2005 20:44
Lokalizacja: gmina Kobierzyce

Re: Pomiary 5-letnie w budunku Wspólnoty mieszkaniowej

Post autor: STANCA »

Witam

Sprawa jest rozwojowa i śmiedząca. Posłałem autorowi na priva wszelkie przepisy dotyczące tematu. Po uzyskaniu skanu wystawionych papierów opiszę co i jak ma się dalej.

Wspólnoty chcą mieć tanio i byle jaki papier do odfajkowania problemu. Nikt nie myśli, że w starym domu (50 mieszkań) przy braku uczciwej kontroli wystarczy jak upali się PEN by wszyscy mieszkańcy zostali pozbawieni wszelkich odbiorników i ochrony przeciwporażeniowej.
Nawet iskrzenie przy słabym styku może wnieść przepięcia do sieci i wyrąbać elektronikę.

Zapraszam do działu jakość energii elektrycznej gdzie w wielu temach jest o harmonicznych.
http://ise.pl/forum/viewforum.php?f=25

A gdzie harmoniczne? Stara sieć z PENem, który przy obecnie zainstalowanej elektronice musi ciężko pracować. Ten prąd w PENie też trzeba pomierzyć by zobaczyć, że strach się bać. No wiadomo trzeba odpowiedni miernik. Tam jest spora składowa stała prądu zmiennego.

Temat ten pasuje do Jak podnieść świadomość społeczną, jest taki na forum.

Dobrze że znajdują się światli użytkownicy i mają wątpliwości, co do takich pomiarów.

Pozdrawiam chłodno "specjalistów pomiarowców"

STANCA
"Gdyby ludzie wiedzieli jak rzadko zostają zrozumieni woleli by milczeć"

J. W. von Goethe
Awatar użytkownika
STANCA
Ekspert
Ekspert
Posty: 5795
Rejestracja: ndz lut 20, 2005 20:44
Lokalizacja: gmina Kobierzyce

Re: Pomiary 5-letnie w budunku Wspólnoty mieszkaniowej

Post autor: STANCA »

Witam
Przeczytałem ten protokół kilka razy (dane osobowe i nazwa firmy zamazane).

Na pierwszy rzut oka dla laika sporo napisane, dużo odwołań do przepisów (nie zawsze właściwych). Lanie wody dla laika.

Nie znam jak wyglądało zlecenie i czego dotyczyło (było podobno ustne).
Nie jest to komplet badań okresowych budynku.
Pomiary wykonano mierząc petle zwarcia obudowy skrzynek na piętrach. O mieszkaniach nie ma tu nic.

autor tematu napisał:
Czy można takie badanie wykonać
nie otwierając wcale skrzynek elektrycznych gdyż były albo zamalowane albo zamknięte na zamek i nawet nie wchodząc do zadnego mieszkania twierdząc, że Jego interesują do pomiarów tylko obudowy skrzynek licznikowych i bezpiecznikowych.


Odwiedził jak widać klatkę schodową jedynie.
Pomiary izolacji prawie w każdej pozycji mają taką samą wartość. Ciekawe jak pomierzył nie otwierając skrzynek.

Czy zastosowane mierniki posiadały świadectwa sprawdzenia też się nie dowiedziałem.
Pisze on że zapoznał się z odbiornikami energii elektrycznej, gdzie na klatce?
Wiele szablonowych sformuowań nie pasujących do sytuacji.

"elektryk" wyznaczył za rok kolejne sprawdzenie instalacji. Nie ma takiego przepisu!!!
O instalacji odgromowej też brak informacji.

Pomiary wykonane jednoosobowo z uprawnieniami "D", czyli nie miał uprawnień do pomiarów.
Jeżeli nie miał uprawnień do pomiarów to pomiary nie są ważne.

Jeszcze coś z kodeksu cywilnego.
Art. 14. Art. 271.
więcej wyżej

Nie jest to okresowe badanie budynku zgodne z wymaganiami wyznaczonymi przez P B i stosowne PN.

stwierda na koniec
Badana instalacja pod względem ochrony przeciwporażeniowej przez szybkie wyłączenie i dotykiem bezpośrednim nadaje się do dalszej eksploatacji.

podkreślam szybkie wyłączenie, brakuje tu słowa samoczynne.

No cóż jedni robią kasę, inni mają klasę.

Znając szybkość działania sądownictwa.
Poradziłem autorowi by poprosili "elektryka ' o wycofanie f-ry i rozstanie się polubownie. Sprawa do wygrania sądownie, ale po wielu latach.

Z wysłanego materiału znają już co należy do badań okresowych i jak należy je wykonać.
Było to tz przegięcie pały na maksa!!!

Jeszcze coś z kc.
Art. 14.
"Gdyby ludzie wiedzieli jak rzadko zostają zrozumieni woleli by milczeć"

J. W. von Goethe
Awatar użytkownika
elpapiotr
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 2712
Rejestracja: pt sie 26, 2005 20:44
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Pomiary 5-letnie w budunku Wspólnoty mieszkaniowej

Post autor: elpapiotr »

Witam Kolegów na Forum.

Czytamy w poście Kolegi trodon, ze zostały wykonane badania :

1. Badanie ochrony przed porażeniem przez samoczynne wyłączenie : skrzynek licznikowych i bezpiecznikowych.
- a jak drzwiczki "skrzynek"nie były konstrukcyjnie połączone ze skrzynkami, to co badał ?
- do czego się odniósł badając warunek SSW ? Jakie i czego zabezpieczenia ?

2. Badanie rezystancji izolacji obwodów -tutaj prosta sprawa : wszędzie napisał "0". No, prawie wszędzie.
Pozdrawiam.
Paweł Piotr.
trodon
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 4
Rejestracja: pn paź 06, 2008 20:19
Lokalizacja: lubsz

Re: Pomiary 5-letnie w budunku Wspólnoty mieszkaniowej

Post autor: trodon »

jak się zakończyła historia z panem "Elektrykiem"

W związku z wątpliwościami jakie pojawiły się w sprawie pomiarów rzekomo wykonanych przez P. „Elektryka”, poprosiłem poprzez przewodniczącego który go sprowadził do pomiarów aby do tego pseudo protokołu przedłożył kserokopie swoich uprawnień i świadectwa legalizacji przyrządu pomiarowego.
Pan „Elektryk” na umówiony dzień z Zarządem Wspólnoty nie pojawił się informując telefonicznie Przewodniczącego że jest poza terenem i nie może dotrzeć, a na następne spotkanie spóźnił się 20 min. nawet nie przepraszając 6-cio osobowego zarządu.
Zwróciłem uwagę temu Panu informując go że nasz czas jest równie drogi jak i jego badania.
Oczywiście nie przyniósł żądanych kopii jedynie pokazał uprawnienia „D” twierdząc że są ważniejsze od „E” , i że chodził do szkoły a uprawnień nie zdobył na WUMLU.
Po tych słowach zabrał leżący protokół wraz z fakturą i wyszedł bez słowa.
Tym samym nie zdążyłem Panu „Elektrykowi” przedstawić zarzutów próby oszustwa i chęci wyłudzenia pieniędzy od Wspólnoty, w czym pomagał mu nasz Pan Przewodniczący Zarządu, ponieważ po wyjściu „Elektryka” dość podniesionym tonem zarzucił mi, że uprawiam farsę i zamieszanie. Po tej wypowiedzi zostałem utwierdzony, że do tej próby oszustwa były jednak dwie osoby. W związku z tym postawiłem wniosek o natychmiastową rezygnację Przewodniczącego z zajmowanej funkcji na co przystał składając ją na piśmie.

dziękuję wszystkim, którzy okazali mi pomoc
pozdrawiam
Awatar użytkownika
opornik
Ekspert
Ekspert
Posty: 3378
Rejestracja: śr lip 23, 2003 22:01
Lokalizacja: Tarnów

Re: Pomiary 5-letnie w budunku Wspólnoty mieszkaniowej

Post autor: opornik »

witam Kolegów :)
Prawda to co napisałeś czy sf??
Jeżeli prawda to gratuluję sukcesu chociaż wątpliwa to satysfakcja.
ICE In Case of Emergency, w nagłym wypadku.
Karta Ratownicza
Zablokowany