Pomiary 5-letnie w budunku Wspólnoty mieszkaniowej

Badania i pomiary urządzeń elektroenergetycznych
Regulamin forum
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem.
"Grupa Elektrycy" Forum "Nie jestem elektrykiem"
Awatar użytkownika
STANCA
Ekspert
Ekspert
Posty: 5810
Rejestracja: ndz lut 20, 2005 20:44
Lokalizacja: gmina Kobierzyce

Re: Pomiary 5-letnie w budunku Wspólnoty mieszkaniowej

0
Post autor: STANCA »

Witam

Gratuluję zdecydowanej postawy!

Myslę że "fachowcowi" i tak sie udało. Sprawa dla sądu była czyściutka. Wszystko na dłoni podane. Cytowane przepisy KC i KK były dla "pomiarowca" zgubne.
Zastanówny się w ilu wspólnotach patrzą by mieć "jakiś papier". Nie ważne co w nim zostało zapisane, byle tanio. Wielu posiadających uprawnienia ( nie mylić z fachowcami) pomaga zarządzającym budynkami w tym niecnym procederze wystawiając papiery nie znajdujące odzwierciedlenia w stanie instalacji.

Panowie!!!
To my bierzemy odpowiedzialność za mienie, ludzi i zwierzęta w tym domu!!!


Takich przykładów mamy w każdej miejscowości wiele.
Koledzy! NIE TYLKO KASA, ALE TEŻ KLASA obowiązuje.

Tym razem trafił na dociekliwego i zdecydowanego przeciwnika i musiał uciekać. Dobrze że nasze rady na coś się przydały.
W Australii taki "fachowiec" pozbawiony zostanie licencji na kilka lat.

Fakturę też czytałem, tyle samo warta jak pomiary.

Pozdrawiam uczciwych pomiarowców

STANCA
"Gdyby ludzie wiedzieli jak rzadko zostają zrozumieni woleli by milczeć"

J. W. von Goethe

Post Reklama Szkolenia PROTON+ » dostępny teraz

Zobacz szkolenie PROTON+ Profesjonalne protokołowanie. Szkolenie jest w formie materiału wideo pokazującego praktyczną pracę z programem. Cały materiał to około 3 godziny praktycznych ćwiczeń. zobacz i zapisz się teraz...
ISE.pl/szkolenia
Ekspert
Ekspert
Rejestracja:sob kwie 03, 1999
Lokalizacja: Kraków
trodon
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 4
Rejestracja: pn paź 06, 2008 20:19
Lokalizacja: lubsz

Re: Pomiary 5-letnie w budunku Wspólnoty mieszkaniowej

0
Post autor: trodon »

na początku właśnie myślałem, że to jakieś sf ale okazało się, że to żądza pieniądza. ciekawe gdzie ten "ogrodnik" robił jeszcze jakieś pomiary we wspólnotach mieszkaniowych?

ps. czy to prawda, żeby móc wykonywać takie pomiary wymagane są uprawnienia E-pomiary ???
Awatar użytkownika
STANCA
Ekspert
Ekspert
Posty: 5810
Rejestracja: ndz lut 20, 2005 20:44
Lokalizacja: gmina Kobierzyce

Re: Pomiary 5-letnie w budunku Wspólnoty mieszkaniowej

0
Post autor: STANCA »

Stanowisko URE (Urząd Regulacji Energetyki)

[Link jest zablokowany dla Gości. Zaloguj się!]

Stanowisko SEP
Stanowisko CKUZ SEP " w sprawie prac kontrolno-pomiarowych"

W numerze 57 INPE[1] na str. 97-100 ukazało się opracowanie dr inż. Edwarda
Musiała

"W sprawie prac kontrolno-pomiarowych", będące rzekomo odpowiedzią na
przytoczone cztery pytania zawarte w listach Czytelników do Redakcji lecz de facto nie zawierające pełnej odpowiedzi, a co gorsza zawierające błędną interpretację uprawnień osób z kwalifikacjami "D" i "E". Ponieważ stanowisko to zostało zamieszczone w wydawnictwie SEP bez żadnego komentarza Redakcji można by sadzić, że taka jest oficjalna interpretacja obowiązujących przepisów, w odniesieniu do osób posiadających uprawnienia do wykonywania prac kontrolno-pomiarowych.
Jako przewodniczący Centralnej Komisji Uprawnień Zawodowych SEP, która zajmuje się problematyką uprawnień kwalifikacyjnych chciałbym wprowadzić sprostowanie do niektórych błędnych stwierdzeń zawartych w wymienionej wyżej publikacji dr inż. E.Musiała:

1) W publikacji [1] zawarte jest stwierdzenie, że "osoba z kwalifikacjami
"D" wymaganymi na stanowisku dozoru może wykonywać prace, dla których są wymagane kwalifikacje potrzebne na stanowisku eksploatacji "E", a zwłaszcza może wykonywać pomiary".
Stwierdzenie to zawiera dwie błędne interpretacje, gdyż:
?? świadectwo "D" nie zastępuje świadectwa "E",
?? świadectwo "D" nie upoważnia do bezpośredniego wykonywania czynności
eksploatacyjnych wymienionych w Rozporządzeniu [2], a do kierowania czynnościami osób wykonujących te prace oraz sprawowania nadzoru nad eksploatacją urządzeń, instalacji i sieci.

Uprawnienia kwalifikacyjne "E" i "D" są to dwa różne rodzaje uprawnień,
których zakres szczegółowo precyzuje http://www.ise.pl/forum/viewtopic.php?t ... w=previous
Witam Kolegę Krystyna i Kolegów na Forum

Wydaje mi się iż wyjaśnienia wymaga nastepująca sprawa:

Zgodnie z prawem, do interpretacji zapisów zawartych w ustawach uprawniony jest Sąd a do interpretacji zapisów zawartych w rozporządzeniach uprawniony jest organ wydający rozporządzenie.

W związku z tym CKUZ SEP - z CAŁYM SZACUNKIEM - nie jest uprawnione do interpretacji postanowień rozporządzenia.

W świetle pisma departamentu energetycznego - cytowanego w artykule dra Musiała - gdzie stwierdza się iż E zawiera się w D - moim zdaniem CKUZ SEP powinno się spotkać z tym departamentem i ustalić poglądy na tę sprawę. Kto kogo przekona do swojego stanowiska - oto jest pytanie ?
bo sytuacja CKUZ SEP jest moim zdaniem niezręczna.
To, że URE wymaga od członków komisji egzaminacyjnych posiadania zarówno E jak i D - moim zdaniem o niczym nie świadczy, gdyż URE nie jest organem uprawnionym do interpretacji.

Dla mnie jest obojętne czy będzie to tak, czy owak. Nie mniej - jak wiadomo - w przyrodzie musi istnieć jakaś równowaga - to jak dotąd objawiła się tym, że zainteresowani posiadają już zarówno E jak i D - więc jak przypuszczam dla nich też jest to już obojętne.

W związku z tym, jężeli miałaby wyjść jakakolwiek korespondencja w imieniu Forum, to moim zdaniem powinna być skierowana do CKUZ SEP z prośbą o zajęcie jednoznacznego i wspólnego stanowiska z departamentem energetycznym ministerstwa przemysłu.

Pozdrawiam
Teodor



przepisał
STANCA
"Gdyby ludzie wiedzieli jak rzadko zostają zrozumieni woleli by milczeć"

J. W. von Goethe
piotrr
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 3
Rejestracja: czw paź 16, 2008 20:42
Lokalizacja: świętokrzyskie

Re: Pomiary 5-letnie w budunku Wspólnoty mieszkaniowej

0
Post autor: piotrr »

trodon pisze: ....Tym samym nie zdążyłem Panu „Elektrykowi” przedstawić zarzutów próby oszustwa i chęci wyłudzenia pieniędzy od Wspólnoty, w czym pomagał mu nasz Pan Przewodniczący Zarządu, ponieważ po wyjściu „Elektryka” dość podniesionym tonem zarzucił mi, że uprawiam farsę i zamieszanie. Po tej wypowiedzi zostałem utwierdzony, że do tej próby oszustwa były jednak dwie osoby. W związku z tym postawiłem wniosek o natychmiastową rezygnację Przewodniczącego z zajmowanej funkcji na co przystał składając ją na piśmie.

dziękuję wszystkim, którzy okazali mi pomoc
pozdrawiam
bo najważniejsze działanie matematyczne to dzielenie, trzeba wiedzieć z kim się podzielić :-?
Awatar użytkownika
STANCA
Ekspert
Ekspert
Posty: 5810
Rejestracja: ndz lut 20, 2005 20:44
Lokalizacja: gmina Kobierzyce

Re: Pomiary 5-letnie w budunku Wspólnoty mieszkaniowej

0
Post autor: STANCA »

Przypomnę:

Więcej tu:
O b o w i ą z k i
właściciela lub zarządcy nieruchomości
wynikające z przepisów prawa budowlanego

[Link jest zablokowany dla Gości. Zaloguj się!]

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA INFRASTRUKTURY1)
z dnia 3 lipca 2003 r.

w sprawie książki obiektu budowlanego
(Dz. U. Nr 120 poz. 1134 z dnia 10 lipca 2003 r.)

STANCA
"Gdyby ludzie wiedzieli jak rzadko zostają zrozumieni woleli by milczeć"

J. W. von Goethe
Awatar użytkownika
piotrg1967
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 276
Rejestracja: ndz lut 12, 2006 20:26
Lokalizacja: Węgorzewo

Re: Pomiary 5-letnie w budunku Wspólnoty mieszkaniowej

0
Post autor: piotrg1967 »

Witam kolegów.
Ostatnio przeglądałem protokoły badań we wspólnotach mieszkaniowych.
Jakimś dziwnym trafem wartości były takie same w kilkuset pomiarach.
Doszedłem do wniosku że gość nie widząc instalacji wpisal dane z sufitu.
Ja wyceniłem prace na około 10 - 13 tys.
Rzetelne badania czterech bloków. Pewnie wygra "fachowiec" za 2 tys. przepisujacy protokóły.
Jak mówi kol. Stanca : rodzina zastępcza ogrodników jest górą.
kkas12
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 3871
Rejestracja: pn lis 17, 2003 10:23
Lokalizacja: Oborniki Śl

Re: Pomiary 5-letnie w budunku Wspólnoty mieszkaniowej

0
Post autor: kkas12 »

Witam!

Kolego piotrg1967 przecież to jest efekt "wolnego" podobno rynku.

Wykonać pomiary, opracować i opisać materiały za 10-13 tysięcy to jest w zasadzie czysta "strata" czasu.
Nie prościej i ekonomiczniej jest wystawić stosowne dokumenty i skasować jak piszesz 2 tysiące?
Przecież i tak więcej kasy zostanie jak po rzetelnie przeprowadzonych pomiarach.
A i protokoły "czyste" tak jak zlecający oczekuje.

I przecież już dokumentacja przetargowa między wierszami informuje jak do zagadnienia podchodzić.
pozdrawiam
Krzysiek
Awatar użytkownika
STANCA
Ekspert
Ekspert
Posty: 5810
Rejestracja: ndz lut 20, 2005 20:44
Lokalizacja: gmina Kobierzyce

Re: Pomiary 5-letnie w budunku Wspólnoty mieszkaniowej

0
Post autor: STANCA »

kkas12 pisze:Witam!

Kolego piotrg1967 przecież to jest efekt "wolnego" podobno rynku.

Wykonać pomiary, opracować i opisać materiały za 10-13 tysięcy to jest w zasadzie czysta "strata" czasu.
Nie prościej i ekonomiczniej jest wystawić stosowne dokumenty i skasować jak piszesz 2 tysiące?
Przecież i tak więcej kasy zostanie jak po rzetelnie przeprowadzonych pomiarach.
A i protokoły "czyste" tak jak zlecający oczekuje.

I przecież już dokumentacja przetargowa między wierszami informuje jak do zagadnienia podchodzić.
z innego tematu wybrałem:
STANCA pisze: .......
Pomiary w mieszkaniówce w blokach są niewdzięczne, szczególnie jak chce się zrobić uczciwie.
...........
Temat jak bumerang wraca.

Ja w blokach nie robię. Raz stawałem do przetargu o pomiary (była zima mało roboty) i jak się potem dowiedziałem były wyceny 62 tys, 54, ja 24 tys, 14, oraz 4 (było jeszcze kilka posrednich ofert ale już nie pamietam). Wygrał jak się domyslacie ten co przepisał stare za 4 tysiące. Wyleczyłem się z bloków.

Mnie powiedziano miał pan dobrze opracowany temat, ale liczą się pieniądze. Stare bloki, napisałem też o odgromówce, sprawdzeniu co na dachach i w ziemi. O rozdzielnicach, złączach, licznikach. Taka oferta nikogo nie interesuje. Właściciela lub zarządcę interesuje byle jaki papier na którym się ktoś podpisze, że instalacja cacy.

Osioł podpisze a kłopoty spadają wtedy już nie na zarządcę czy właściciela.
Pamietaj to Ty bierzesz odpowiedzialnośc za mienie, życie mieszkańców i ich psa czy kota oraz królika.
.............
STANCA
"Gdyby ludzie wiedzieli jak rzadko zostają zrozumieni woleli by milczeć"

J. W. von Goethe
Bogdankiz
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 574
Rejestracja: śr lut 18, 2004 22:42
Lokalizacja: Pomorze

Re: Pomiary 5-letnie w budunku Wspólnoty mieszkaniowej

0
Post autor: Bogdankiz »

A czy słyszał ktoś aby ukarano jakiegoś "elektryka" za źle wykonane pomiary ?

Co jakiś czas słyszę/czytam o jakimś pożarze który nastąpił po zwarciu instalacji elektrycznej, i co dalej ? kto jest winny, administrator? elektryk? na tym relacje się kończą. A szkoda :|
Pozdrawiam Bogdan :)
Awatar użytkownika
STANCA
Ekspert
Ekspert
Posty: 5810
Rejestracja: ndz lut 20, 2005 20:44
Lokalizacja: gmina Kobierzyce

Re: Pomiary 5-letnie w budunku Wspólnoty mieszkaniowej

0
Post autor: STANCA »

Bogdankiz pisze:A czy słyszał ktoś aby ukarano jakiegoś "elektryka" za źle wykonane pomiary ?

Co jakiś czas słyszę/czytam o jakimś pożarze który nastąpił po zwarciu instalacji elektrycznej, i co dalej ? kto jest winny, administrator? elektryk? na tym relacje się kończą. A szkoda :|
dokładnie z innego tematu Ogrodzenie pod napieciem
STANCA pisze:Wrocław: b. dyrektorka gimnazjum, policjant i dyspozytor pogotowia energ. winni śmierci 14-latka

Elektryka sąd nie tyka!!!
.........
STANCA
"Gdyby ludzie wiedzieli jak rzadko zostają zrozumieni woleli by milczeć"

J. W. von Goethe
Zablokowany