Dobór siłowników do okien oddymiających / projekt

EIB, KNX, LAN, WAN, instalacje alarmowe oraz telefoniczne
Regulamin forum
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem.
"Grupa Elektrycy" Forum "Nie jestem elektrykiem"
Darom
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 1094
Rejestracja: sob maja 28, 2005 11:41
Lokalizacja: Łódź

Re: Dobór siłowników do okien oddymiających / projekt

0
Post autor: Darom »

Witam

Kolega Marcin ma trochę racji, ale nie do końca:

- artykuł Wiatra mi wiele pomógł. Przed przeczytaniem myślałem, że będzie się on koncentrował na sprawach tylko elektrycznych. Na szczęście temat został potraktowany szerzej i jest interesujący. Dobór przewodów i zabezpieczeń jest rzeczywiście zrobiony bardzo starannie. Ale sam Ciszewski z CNBOP mówił na jednym z seminariów, że powinno się temu w projekcje poświecać więcej uwagi.

- uwagi kol. Marcina o dokumentacji są często trafne, ale akurat nie w tym wypadku. Dokumentacja instalacji nn była wykonana bardzo starannie, podobnie z instalacjami teletechnicznymi (kontrola dostępu, komputery, telefony, SAP...). W czasie robót nie trzeba było wykonywać praktycznie żadnych aktualizacji do projektu. Wyjątkiem jest tutaj tylko instalacja oddymiania - i to zarówno po stronie budowlanej (nie dobranie własciwych okien, czy klap) i po stronie elektrycznej (do wszystkich okien i klap wpisano ten sam rodzaj siłownika - na dodatek wrzecionowego).

pzdr
-DAREK-

Post Reklama Szkolenia PROTON+ » dostępny teraz

Zobacz szkolenie PROTON+ Profesjonalne protokołowanie. Szkolenie jest w formie materiału wideo pokazującego praktyczną pracę z programem. Cały materiał to około 3 godziny praktycznych ćwiczeń. zobacz i zapisz się teraz...
ISE.pl/szkolenia
Ekspert
Ekspert
Rejestracja:sob kwie 03, 1999
Lokalizacja: Kraków
mar_cik
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 694
Rejestracja: ndz kwie 13, 2008 10:53

Re: Dobór siłowników do okien oddymiających / projekt

0
Post autor: mar_cik »

Ja myślę że jeśli chcesz zdążyć uzupełnić projekt i wykonać instalacje to odłóż wielkopomne dzieła Panów Wiatra i Orzechowskiego na półkę za to skorzystaj z pomocy dostawców. Wprawdzie nie wiem na czyich elementach są budowane klapy i okna ale ja mam dobre doświadczenia z pomocą ze strony Unima-Tech czy Mercor.
Acha, jednymi z najistotniejszych elementów w tych instalacjach są zasilacze (patrz n.p. Merawex). Chyba że siłowniki są gazowe, wtedy instalacje nieco się upraszczają.
Znowu coś dopisuję. Ważne. Pierwszy krok to określenie czy instalacje mają służyć jedynie oddymianiu czy również przewietrzaniu.
buslo
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 11
Rejestracja: pn sty 05, 2009 20:33
Lokalizacja: Turośń Kościelna

Re: Dobór siłowników do okien oddymiających / projekt

0
Post autor: buslo »

Witam.

Nie wiem czy jest sens wykonywać własne projekty i wyliczenia, gdyż i tak będziesz to musiał dać do podpisania przez biegłego ds. pożarnictwa. Bez jego podpisu wszystkie plany i wyliczenia se bezwartościowe. A jeżeli tamte stare projekty są podpisane już przez biegłego to wykonaj tak jak jest. W razie jakichś problemów masz jego podpis i to on odpowiada za dopuszczenie takiego stanu.
ZBYNIO
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 1140
Rejestracja: śr lut 11, 2009 22:19
Lokalizacja: Stolica i okolica

Re: Dobór siłowników do okien oddymiających / projekt

0
Post autor: ZBYNIO »

buslo pisze:Witam.

Nie wiem czy jest sens wykonywać własne projekty i wyliczenia, gdyż i tak będziesz to musiał dać do podpisania przez biegłego ds. pożarnictwa. Bez jego podpisu wszystkie plany i wyliczenia se bezwartościowe. A jeżeli tamte stare projekty są podpisane już przez biegłego to wykonaj tak jak jest. W razie jakichś problemów masz jego podpis i to on odpowiada za dopuszczenie takiego stanu.
Tak. Racja. Ale on mnusi dopuscic,a czy dopusci jak sie zorientuje,o co chodzi?
"Zewnętrzne nieochędóstwo jest oznaką wewnętrznego nieładu" - Św. Augustyn
Użytkownik został zablokowany za niestosowanie się do regulaminu.
Darom
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 1094
Rejestracja: sob maja 28, 2005 11:41
Lokalizacja: Łódź

Re: Dobór siłowników do okien oddymiających / projekt

0
Post autor: Darom »

Witam

W końcu projektu nie wykonywałem. Instalacja jest zrobiona. Kilka siłowników dołożyłem i zmiany naniosłem na projekt (dokumentacja powykonawcza). Niedługo będą odbiory (gdzie ta instalacja to drobna część instalacji elektrycznych). Zobaczymy. Ja swoje zrobiłem, a knota który powstał na etapie projektu budowlano-architektonicznego nie naprawię.

Co do opinii rzeczoznawcy na projekcie - to jest - ale nie na moim brażnowym, tylko na budowlanym (szczerze mówiąc jej nie widziałem).

Co do odbiorów - nie powinno być problemu. Co do dopuszczenia do użytkowania - tutaj sytuacja jest bardziej skomplikowana. Jeszcze nie dawno obiekt nie zostałby dopuszczony przez PSP (bo są ewidentne błedy). Po ostatnich mianach w prawie - jak to się wyraził mój kolega strażak- "pazurki PSP zostały nieco przycięte" i negatywna opinia straży może nie rzutować na decyzję nadzoru budowlanego.

pzdr
-DAREK-
谦虚 使 人 进步
grzecho1975
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 16
Rejestracja: wt maja 06, 2008 10:24
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Dobór siłowników do okien oddymiających / projekt

0
Post autor: grzecho1975 »

Witam,

"odatkowo na to nałożyły się zmiany w budowlance ( uległy zmianie okna w stosunku do projektu pierwotnego i powierzchnia jednej klatki uległa zwiekszeniu)"

Jeżeli są wprowadzone TAKIE zmiany - to sa to wg PB istotne odstępstwa od projektu budowlanego i wymagają zamiennego pozwolenia na budowę. Jeżeli zostanie to zauważone przy odiorach budynku, to go nie odbiorą.

Czytają korespondencję nie napotkałem nigdzie infomacji o sposobie doprowadzanie powietrza kompensacyjnego.

Sposób projektowania określony jest również w normie:

PN-B-02877-4:2001
Ochrona przeciwpożarowa budynków -- Instalacje grawitacyjne do odprowadzania dymu i ciepła -- Zasady projektowania

PN-B-02877-4:2001/Az1:2006
Ochrona przeciwpożarowa budynków -- Instalacje grawitacyjne do odprowadzania dymu i ciepła -- Zasady projektowania

Proponuję zlecić projekt innemu projektantowi, a po jego uzgodnieniu wykonać. A potem latami dochodzić należności od Inwestora. Lub nie robić nic na własną rękę.

Pzdr,
Grzegorz
Darom
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 1094
Rejestracja: sob maja 28, 2005 11:41
Lokalizacja: Łódź

Re: Dobór siłowników do okien oddymiających / projekt

0
Post autor: Darom »

grzecho1975 pisze: Czytają korespondencję nie napotkałem nigdzie infomacji o sposobie doprowadzanie powietrza kompensacyjnego.
Brawo za spostrzegawczość. Istotnie pierwotny projekt tego nie przewidywał. W miedzyczasie (w tym roku powstała ekspertyza która to zmieniła).
grzecho1975 pisze: Proponuję zlecić projekt innemu projektantowi, a po jego uzgodnieniu wykonać. A potem latami dochodzić należności od Inwestora. Lub nie robić nic na własną rękę.
To jest nie pierwsza moja instalacja oddymiania. Akurat tutaj były błędy projektowe. Moje uwagi zgłaszałem do GW i Projektanta już na etapie rozpoczęcia prac wykonawczych. A kasa już jest rozliczona (temat ten założyłem rok temu). :-)

pzdr
-DAREK-
谦虚 使 人 进步
etm
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 38
Rejestracja: wt lip 26, 2011 20:36

Re: Dobór siłowników do okien oddymiających / projekt

0
Post autor: etm »

Witam,

Tak poważnie pytam całość takiej instalacji projektuje ELEKTRYK????
Rozumiem kable, przewody, zasilanie centralki, połączenia centrali z czujkami ale
siłowniki, wielkosć otworu oddymiania od ilosći dymu to elektryk????
Pozdrawiam,
ODPOWIEDZ