Dobór siłowników do okien oddymiających / projekt

EIB, KNX, LAN, WAN, instalacje alarmowe oraz telefoniczne
Regulamin forum
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem.
"Grupa Elektrycy" Forum "Nie jestem elektrykiem"
Darom
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 1094
Rejestracja: sob maja 28, 2005 11:41
Lokalizacja: Łódź

Dobór siłowników do okien oddymiających / projekt

0
Post autor: Darom »

Witam kolegów

Mam pewien problem. Wykonuje w pewnej instytucji instalacje elektryczne w tym instalacje teletechniczne. Moim zadaniem jest wykonanie także instalacji sterowania klapami oddymiającymi klatek schodowych. Pozornie zadanie jest stosunkowo proste. Należy wykonać zgodnie z projektem. Tylko szkopuł w tym, że projekt ma ewidentne błędy i nie nadaje się do realizacji. Został on wykonany tak na odwal się, do przetargu. Są klapy oddymiające i są okna oddymiające. Z klapami raczej wszystko jest ok. Źle zostały określone i wykonane okna oddymiające, brak doboru siłowników, kątów otwarcia a przede wszystkim powierzchni czynnych oddymiania poszczególnych okien.
Ja przyznam się, że nigdy nie projektowałem systemów oddymiania, ale wygląda na to, że będę musiał to zrobić, bo inaczej nie ruszę z wykonawstwem. A projektant nie chce palecem ruszyć, bo ma dużo roboty.

Moja prośba - jakby któryś z kolegów znał dobre materiały dotyczące projektowania okien oddymiających i podzielił się nimi tu na forum. Byłbym wdzieczny za linki.

pzdr
-DAREK-

Post Reklama Szkolenia PROTON+ » dostępny teraz

Zobacz szkolenie PROTON+ Profesjonalne protokołowanie. Szkolenie jest w formie materiału wideo pokazującego praktyczną pracę z programem. Cały materiał to około 3 godziny praktycznych ćwiczeń. zobacz i zapisz się teraz...
ISE.pl/szkolenia
Ekspert
Ekspert
Rejestracja:sob kwie 03, 1999
Lokalizacja: Kraków
Awatar użytkownika
STANCA
Ekspert
Ekspert
Posty: 5810
Rejestracja: ndz lut 20, 2005 20:44
Lokalizacja: gmina Kobierzyce

Re: Dobór siłowników do okien oddymiających / projekt

0
Post autor: STANCA »

Witam

Prawda jest brutalna. Projekt należy poprawić, uzupełnić i pożarnik musi to zobaczyć i zaakceptować.

STANCA
"Gdyby ludzie wiedzieli jak rzadko zostają zrozumieni woleli by milczeć"

J. W. von Goethe
Pawel
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 540
Rejestracja: wt sie 12, 2003 9:55
Lokalizacja: Katowice

Re: Dobór siłowników do okien oddymiających / projekt

0
Post autor: Pawel »

Oczywiście. Na jakiej podstawie chcesz robić projekt ? Jak to później ktoś odbierze ? Piszesz, że to z przetargu publicznego - ktoś poszedł po bandzie, odwalił chałę i Ty chcesz za to odpowiadać ? Ja bym tam głowy nie podkładał tylko wystapił o właściwy projekt, a to że zapoznałeś się się przedmiotem przetargu i przystepując do niego nie wnosisz uwag nie zwalnia zamawiającego od zapewnienia Ci projektu wykonanego zgodnie ze specyfikacją.

Nie żal Ci kasy ? Czy pracujesz za darmochę ?
Awatar użytkownika
STANCA
Ekspert
Ekspert
Posty: 5810
Rejestracja: ndz lut 20, 2005 20:44
Lokalizacja: gmina Kobierzyce

Re: Dobór siłowników do okien oddymiających / projekt

0
Post autor: STANCA »

Darom pisze:Witam kolegów
..................
Tylko szkopuł w tym, że projekt ma ewidentne błędy i nie nadaje się do realizacji. Został on wykonany tak na odwal się, do przetargu.
.............
A projektant nie chce palecem ruszyć, bo ma dużo roboty.

............
pzdr
-DAREK-
pozwoliłem sobie podkreslić

Kolego Darku, czy już wygrałeś ten przetarg? Czegoś tu nie kumam?

tu powinien byc projekt
[Link jest zablokowany dla Gości. Zaloguj się!]
e-projekt
projekt zasilania i sterowania klapami dymowymi
w budynkach mieszkalnych i użyteczności publicznej EI 9/2006 (47)
mgr inż. Julian Wiatr, inż. Marcin Orzechowski

Zgodnie z wymaganiami Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 roku w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie [Dz.U. Nr 75, poz. 690 z późn. zm.], w budowanych obiektach należy zapewnić drogi ewakuacyjne pozbawione dymu oraz toksycznych wydzielin pochodzących od spalanego materiału podczas pożaru. Uzyskać to można dzięki zainstalowaniu prawidłowo zaprojektowanych i wykonanych systemów odprowadzania dymu i ciepła.
więcej w papierowym wydaniu
zapewne posiadam, sprawdzam


STANCA
"Gdyby ludzie wiedzieli jak rzadko zostają zrozumieni woleli by milczeć"

J. W. von Goethe
Pawel
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 540
Rejestracja: wt sie 12, 2003 9:55
Lokalizacja: Katowice

Re: Dobór siłowników do okien oddymiających / projekt

0
Post autor: Pawel »

w/w rozporządzenie posiadam. Mogę podesłać.
Awatar użytkownika
STANCA
Ekspert
Ekspert
Posty: 5810
Rejestracja: ndz lut 20, 2005 20:44
Lokalizacja: gmina Kobierzyce

Re: Dobór siłowników do okien oddymiających / projekt

0
Post autor: STANCA »

mam ten projekt w EI 9/2006 (47)-pięć stron

rozporządzeniami to cały internet zawalony!!! :)

STANCA
"Gdyby ludzie wiedzieli jak rzadko zostają zrozumieni woleli by milczeć"

J. W. von Goethe
Pawel
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 540
Rejestracja: wt sie 12, 2003 9:55
Lokalizacja: Katowice

Re: Dobór siłowników do okien oddymiających / projekt

0
Post autor: Pawel »

projekt też mam :-)).
Ale dziwi mnie inna rzecz. Jeśli przetarg to na podstawie dokumentacji zrobiona wycena. Jak dokumentacja do bani to kolega dokłada do interesu ? Nie rozumiem.
Darom
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 1094
Rejestracja: sob maja 28, 2005 11:41
Lokalizacja: Łódź

Re: Dobór siłowników do okien oddymiających / projekt

0
Post autor: Darom »

Witam kolegów i dziekuję za zainteresowanie sprawą.

Ja nie wygrałem, przetargu, tylko jestem podwykonawcą. Z GW dogadałem się, że oni mi zwrócą koszty dodatkowych materiałów (dodatkowe siłowniki, wieksze centralki oddymiania). Jak oni się rozliczą z inwestorem to już mnie nie interesuje.
Tak jak pisałem, projekt ma ewidentne braki i błędy. Dodatkowo na to nałożyły się zmiany w budowlance ( uległy zmianie okna w stosunku do projektu pierwotnego i powierzchnia jednej klatki uległa zwiekszeniu)
Do zakończenia prac jest już stosunkowo mało czasu (nieco ponad miesiąc). A projektant mówi, że nie ma czasu aby się za to zabrać. Nie mogę więc czekać, aż mi on pod koniec grudnia poprawi i zaktualizuje dokumentacje.
Mam dwa wyjscia:
*- sam opracować konieczną dokumentację pod własnym szyldem
* - jak wyżej, lecz przedstawić ją projetantowi (co spaprał projekt) by ją zaakceptował jako aktualizację.

Budynek ma kilka klatek schodowych. Są klatki z klapami oddymiającymi i tam jest wszystko OK.

Problematyczne są dwie klatki schodowe z oknami oddymiającymi:
1. Pierwsza ze zbyt małym oknem - tutaj sytuacja jest prosta -cudów nie ma. Okno jest za małe. Ale może inwestor załatwi w PSP odstępstwo i będzie good.

2. Druga o stosunkowo dużej powierzchni. Jest tam kilka okien. należy dobrać które skrzydła będą otwierane/uchylane i jakimi siłownikami aby zapewnić wymaganą czynną powierzchnię oddymiania. Dla utrudnienia - zadne z tych okien nie jest wykonane jako oddymiające.
Czyli do całości brakuje mi właśnie ta klatka schodowa.

pzdr
-DAREK-
Darom
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 1094
Rejestracja: sob maja 28, 2005 11:41
Lokalizacja: Łódź

Re: Dobór siłowników do okien oddymiających / projekt

0
Post autor: Darom »

Witam

Dopiero dzisiaj dotarłem do domu (byłem na kilkudniowym wyjeździe). Dziękuję koledze Stanisławowi za informację dot. artykułu. Na szczęście okazało się, że w/w numer mam i właśnie biorę się za czytanie.

Nie wiem o którym rozporządzeniu mówi kol. Paweł. Czy mógłby kol. podać datę rozporządzenia (który Monitor)

pzdr
-DAREK-
Awatar użytkownika
marcin714
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 1650
Rejestracja: sob lip 09, 2005 19:16
Lokalizacja: Kraków-Lublin_wawa

Re: Dobór siłowników do okien oddymiających / projekt

0
Post autor: marcin714 »

Projekty Wiatra można o kant potłuc. Zapwene na 4 stronach liczył dopuszczalną temperaturę przewodów zasilajacych centralke przy zwarciu a potem resztę zawarł w 3 zdaniach. (nie znam tego tekstu ale zakładam że tak jest bo to jego styl). Co do projektów to teoretycznie może i można by się było czegoś tam domgać. Praktyka jednak jest taka ,że nic nie dostaniesz bo projekt został zrobiony do uzyskania pozwolenia na budowę obiektu. To nie jest projekt wykonawczy. A wykonawczego projektu nikt gościowi nie zlecił. Brutalna prawda kolego Stanisławie jest taka, że po wygraniu przetargu wykonawcy sami opracowują sobie projekty wykonawcze i to nie tylko w branży elektrycznej ale w każdej branży oraz projekty konstrukcyjne. Obecnie np robimy dla wykonawców projekty wykonawcze budynków wielorodzinnych na budowanym osiedlu na śląsku. Z projektu budowlanego została tylko kubatura, wysokość i architektura. Reszta jest do wyrzucenia bo zmieniło się wszystko od ław fundamentowych przez konstrukcje ścian po wszystkie instalacje. Więc co wykonawca elektryk miałby wziąść projekt budowlany i załamać ręce? Zamiast tego zlecił mi projekt wykonawczy, powstał zespół projektowy dla innych branz i jedziemy po kawałeczku a oni robi ą to co zaprojektowaliśmy. I tak będzie przez najbliższe półtorej roku.
pozdrawiam

marcin714
ODPOWIEDZ