Ochrona przed porażeniem pomp typu UPE oraz Magna

Prostowniki, zasilacze, przetwornice, falowniki, stabilizatory oraz pozostałe urządzenia elektroniczno-energetyczne
Regulamin forum
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem.
"Grupa Elektrycy" Forum "Nie jestem elektrykiem"
Wieslaw-Radom
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 331
Rejestracja: ndz mar 11, 2007 18:04
Lokalizacja: Radom

Ochrona przed porażeniem pomp typu UPE oraz Magna

0
Post autor: Wieslaw-Radom »

Producent pompy pisze w DTR, że pompa 1-fazowa winna być chroniona wyłącznikiem RCD 30mA klasy A a pompa 3-fazowa - wyłącznikiem RCD 30mA klasy B. Inwestor miga się przed takim zapisem i chce dawać jedynie wyłącznik RCD klasy AC. Jakie jest zdanie forum w powyższym temacie ???

PS. Powyższe pompy są pompami z przetwornicami częstotliwości

Post Reklama Szkolenia PROTON+ » dostępny teraz

Zobacz szkolenie PROTON+ Profesjonalne protokołowanie. Szkolenie jest w formie materiału wideo pokazującego praktyczną pracę z programem. Cały materiał to około 3 godziny praktycznych ćwiczeń. zobacz i zapisz się teraz...
ISE.pl/szkolenia
Ekspert
Ekspert
Rejestracja:sob kwie 03, 1999
Lokalizacja: Kraków
Awatar użytkownika
STANCA
Ekspert
Ekspert
Posty: 5810
Rejestracja: ndz lut 20, 2005 20:44
Lokalizacja: gmina Kobierzyce

Re: Ochrona przed porażeniem pomp typu UPE oraz Magna

0
Post autor: STANCA »

Witam
Niestety AC tu nie nadaje się . Wiem jest tańszy.
Trzeba zrobić jak producent napisał.

ale, zapraszam do tematu:

Ochrona przeciwporażeniowa instalacji z przemiennikami

CYTAT:
Żadna DTR producenta przemienników produkowanych w UE i oznaczonych znakiem CE nie sugeruje stosowania w ochronie przeciwporażeniowej wyłączników różnicowoprądowych. W Polsce obowiązuje ta sama norma w zakresie ochrony przeciwporażeniowej jak krajach UE, tj. PN-IEC60364.
http://ise.pl/forum/viewtopic.php?f=25& ... wo%C5%9Bci


STANCA
"Gdyby ludzie wiedzieli jak rzadko zostają zrozumieni woleli by milczeć"

J. W. von Goethe
Wieslaw-Radom
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 331
Rejestracja: ndz mar 11, 2007 18:04
Lokalizacja: Radom

Re: Ochrona przed porażeniem pomp typu UPE oraz Magna

0
Post autor: Wieslaw-Radom »

Pompy z przetwornicami częstotliwości są m.in. pokazane na najnowszej reklamówce firmy SONEL. dot. Mierników instalacji elektrycznych WME-1 /w zestawie mierniki MIE-500 oraz MIC-3./ Więcej informacji można znaleźć na stronie [Link jest zablokowany dla Gości. Zaloguj się!].
W DTR tych pomp czytamy: "Pompy MAGNA/ UPE to pompy z mokrym wirnikiem silnika t.zn. pompa i silnik tworzą integralną jednostkę bez uszczelniania wału, tylko
z dwoma uszczelkami spoczynkowymi. Łożyska są smarowane tłoczoną cieczą. Prędkość obrotowa jest regulowana przetwornicą częstotliwości.
W części dot. Montażu, czytamy: Zabezpieczenie dodatkowe. Jeśli pompa jest podłączona do instalacji elektrycznej,gdzie jako zabezpieczenie dodatkowe użyto wyłączników różnicowych /ELCB/ to powinny być one oznaczone następującymi symbolami: Pompy 1-fazowe /w tym miejscu jest narysowany symbol wyłącznika różnicowoprądowego klasy A/ Wyłącznik różnicowy musi wyzwalać przy upływie prądów przemiennych /pulsujących/
Pompy 3-fazowe /w tym miejscu narysowano symbole wyłącznika klasy B/
Wyłącznik różnicowy musi wyzwalać przy upływie prądów przemiennych /pulsujących/ oraz stałych prądów usterkowych.
************* Moim zdaniem tłumaczenie nie jest zbyt udane- tytuł rozdzialu
brzmi "Zabezpieczenie dodatkowe" i sugeruje ciepłownikom że coś może być dodatkowo ale wcale nie musi.
ELCB - Earth Leakage Circuit Breaker - wyłącznik różnicowy.

W internecie można znaleźć wiele projektów instalacji elektrycznej węzła cieplnego
i projektanci projektują wyłączniki różnicowe klasy A. /większość stosowanych pomp to pompy 1-fazowe. Jak ta sprawa jest realizowana przez wykonawcę, tego nie wiem. Projektanci projektują tak instalację aby jeden wyłącznik różnicowy klasy A chronił np. 4 pompy UPE oraz resztę instalacji / patrz projekt Pani mgr inż. Anny Bramson/. Ochrona obwodów oświetleniowych - osobny wyłącznik czy jeden wspólny jest zależna od wytycznych danego przedsiębiorstwa energetyki cieplnej.

Węzłów cieplnych w mieście Warszawa jest około 2000. Ile możemy zaoszczędzić na ochronie przeciwporażeniowej ?
grzeko1
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 73
Rejestracja: ndz gru 09, 2007 10:30
Lokalizacja: woj. mazowieckie

Re: Ochrona przed porażeniem pomp typu UPE oraz Magna

0
Post autor: grzeko1 »

Witam
Zgadzam się z kolegą Stańca
Niestety AC tu nie nadaje się . Wiem jest tańszy
Przetwornice częstotliwości przy uszkodzeniu mogą generować
prądy nie tylko AC.
I z tego co wiem to przy pomiarach ochronnych w obwodzie z falownikiem
najważniejsze jest sprawdzenie ciągłości przewodu PE, ponieważ impedancji za falownikiem nie zmierzymy.
Obwody wyjściowe są galwanicznie oddzielone od obwodów wejściowych.

Pozdrawiam.
Pozdrawiam
Grzesiek
Wieslaw-Radom
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 331
Rejestracja: ndz mar 11, 2007 18:04
Lokalizacja: Radom

Re: Ochrona przed porażeniem pomp typu UPE oraz Magna

0
Post autor: Wieslaw-Radom »

Witam !!!! No dobra. W pewnym mieście jest kilka urzędów skarbowych. W jednym z nich zmodernizowano parter i obok wejścia do sali obsługi podatnika jest duża rozdzielnica naścienna. Pokrywa przednia rozdzielnicy jest przezroczysta. Rozdzielnica zasila salę z dużą ilością komputerów. Wszystkie wyłączniki RCD są 30 mA i klasy AC. Na zasilaniu jest wyłącznik 300 mA klasy AC i nie jest to wyłącznik selektywny. W pewnych warunkach ochrona przed dotykiem pośrednim pełni funkcję "zadymową".

W innej części miasta jest siedziba lokalnego sądu. Bardzo poważna placówka.
Wchodzimy do gmachu sądu, mijamy ochroniarza i na końcu sali- poczekalni widzimy rozdzielnicę. Pokrywa przednia rozdzielnicy jest z tworzywa przezroczystego. Rozdzielnica zasila salę komputerową. Wszystkie wyłączniki RCD są 30 mA i klasy A.
W obu przypadkach ktoś wygrał przetarg bo byl tani i w obu wypadkach robota została odebrana i kasa zapłacona. W skład komisji wszedl fachowiec, członek OIIB.
I wyszło że dobrze będzie gdy damy A lub AC :))))))
grzeko1
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 73
Rejestracja: ndz gru 09, 2007 10:30
Lokalizacja: woj. mazowieckie

Re: Ochrona przed porażeniem pomp typu UPE oraz Magna

0
Post autor: grzeko1 »

Witam.
Być może dobrze jeśli mamy odpowiednich znajomych, ale do czasu.
Podam przykład z zakładu przemysłowego.
Zaczęły pojawiać się zadziałania wyłącznika różnicowoprądowego
typu A. Chciałem znależć powód, ale urządzeń za różnicówką było kilkanaście.
Po wytypowaniu grupy podejrzanych podłączyłem różnicówkę AC 30mA i nie zadziałała tylko typu A 300mA. A były to wagi, które posiadają rozbudowaną elektronikę.Podobny przykład z UPS-ami do serwerowni nie sprawdzają się.

To tyle moje trzy grosze.
Pozdrawiam.
Pozdrawiam
Grzesiek
ODPOWIEDZ