Poradnik projektanta elektryka - opinie i uwagi

Regulacje prawne w odróżnieniu od wiedzy technicznej nie zawsze są logiczne. Dyskusja wątpliwości pozwala na poprawną ich interpretację
Regulamin forum
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem.
"Grupa Elektrycy" Forum "Nie jestem elektrykiem"
Wieslaw-Radom
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 331
Rejestracja: ndz mar 11, 2007 18:04
Lokalizacja: Radom

Poradnik projektanta elektryka - opinie i uwagi

0
Post autor: Wieslaw-Radom »

W roku 2008 ukazał się na rynku wydawniczym Poradnik projektanta elektryka - Wydanie III. Autorzy Panowie mgr inż. Julian Wiatr oraz mgr inż. Marcin Orzechowski. Autorzy we wstępie publikacji zwracają się z prośbą do Czytelników o nadsyłanie wszelkich uwag dotyczących treści tego wydania

Post Reklama Szkolenia PROTON+ » dostępny teraz

Zobacz szkolenie PROTON+ Profesjonalne protokołowanie. Szkolenie jest w formie materiału wideo pokazującego praktyczną pracę z programem. Cały materiał to około 3 godziny praktycznych ćwiczeń. zobacz i zapisz się teraz...
ISE.pl/szkolenia
Ekspert
Ekspert
Rejestracja:sob kwie 03, 1999
Lokalizacja: Kraków
Awatar użytkownika
STANCA
Ekspert
Ekspert
Posty: 5810
Rejestracja: ndz lut 20, 2005 20:44
Lokalizacja: gmina Kobierzyce

Re: Poradnik projektanta elektryka - opinie i uwagi

0
Post autor: STANCA »

Witam
Posiadam II i III wydanie, które otrzymałem od autora z dedykacjami, np:
Cytat:
...za dotychczasową współpracę, oraz wkład pracy w zwalczanie zagrożeń stwarzanych przez nieodpowiedzialnych wykonawców elektryków....

Na bieżąco dzielę się uwagami z autorami, z którymi spotkałem się ostatnio w Bielsku na targach na II Konferencji Naukowo Technicznej. Z książki tej korzystam na co dzień. To III wydanie jest sporo zmienione i uzupełnione. Mnie się przydaje.
Paweł też ma egzemplarz z dedykacją autora, a jego i moje fotki zamieszczane są w miesięczniku elektro info.

STANCA
"Gdyby ludzie wiedzieli jak rzadko zostają zrozumieni woleli by milczeć"

J. W. von Goethe
jozef_koczor
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 16
Rejestracja: śr lis 19, 2008 13:57
Lokalizacja: Kraków

Re: Poradnik projektanta elektryka - opinie i uwagi

0
Post autor: jozef_koczor »

Mam ten poradnik.
Jest pomocny dla projektantów NN.

Z drugiej strony (o ile się orientuję), dla projektantów SN i AKP właściwie nie ma na rynku żadnego poradnika.

Jeśli ktoś ma inne informacje, bardzo o nie proszę.
Awatar użytkownika
marcin714
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 1650
Rejestracja: sob lip 09, 2005 19:16
Lokalizacja: Kraków-Lublin_wawa

Re: Poradnik projektanta elektryka - opinie i uwagi

0
Post autor: marcin714 »

A to już wiem kolego Stanisławie czemu zapisałeś siędo klubu elektryki wiatrowej.
Mam sporo ksiażek z dedykacjami ale na taj akurat mi nie zalezało by. Jest to nędzna ksiązka może w III wydaniu trochę lepsza ale nadal strach z niej korzystać. Nie znajdziesz w niej nic czego już nie napisano. Taka ciekawostka- Ta książka ma spis literatury w środku książki. Jak nie zrobisz sobie zakładki to szlag cię trafi jak będziesz musiał sięgnąć do spisu bo jak zawsze zaczniesz od końca i przelecisz połowe książki. Kolego Stanisławie napisz im niech w czwartym wydaniu zrobią to po Bożemu i niech to będzie ostatnie wydanie bo ile można razy sprzedawać to samo- Oni robią to co roku.

Iżeby nie było- mam wszystkie wydania bo taki wariat zemnie ,że wszystko skupuję co na rynek trafia. Ale nie korzystam bo jeszcze nigdy nie znalazłem tam odpowiedzi na moje pytanie. A jak już coś napiszą to głupoty.
Jedyne co im tam dobrze wychodzi to liczenie obciążeń kabli i przewodów od zwarć w jakiś skąplikowany sposób. Po dwu stronach skąplikowanych wzorów wychoszi im ,że warunek spełni kabel o przekroju 1,2mm2 a zastosowany jest kabel o przekroju 120 mm2- i po co to jeśli już od dawna jest wszystko z tabelaryzowane? Gdzieś w jakiejś innej książce pokazuje przykładowy projekt sieci od SN do przyłączy. Jak przyszło do bilansu mocy to dodał moce jednostkowe i przemnżył przez 0,7 i koniec. Próżno szukać w legędzie co to jest 0,7 i skąd się wzięło. Ale każda zbędna literka i cyferka była opisana dokładnie. Jak mu kiedyś zwróciłem na to uwagę to powiedział ,że 0,7 to sobie sam przyjał ale dla domkow jednorodzinnych przyłączonych do sieci nie należy stosować żadnych współczynników jednoczesnści. Wtedy dla kilku domków przypada kabel 240 mm2- Porażka.
Podsumowując - Książka ta prezentując elektrykę wiatrową jest zagrożeniem dla elektryków.
pozdrawiam

marcin714
elservice
Ekspert
Ekspert
Posty: 1118
Rejestracja: pt mar 05, 2004 7:55
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Poradnik projektanta elektryka - opinie i uwagi

0
Post autor: elservice »

Proponuję zapoznać się z recenzją wydania I opublikowaną w IMPE.
Czy wydanie III, aż tak bardzo się różni?
Pamiętając reakcje autorów trudno zakładać, że zrozumieli ii poprawili swoje błędy.
Treść recenzji dostępna jest tu: [Link jest zablokowany dla Gości. Zaloguj się!]
Andrzej
____________________________________
EL-Service (c) Wszelkie prawa zastrzeżone
Awatar użytkownika
STANCA
Ekspert
Ekspert
Posty: 5810
Rejestracja: ndz lut 20, 2005 20:44
Lokalizacja: gmina Kobierzyce

Re: Poradnik projektanta elektryka - opinie i uwagi

0
Post autor: STANCA »

elservice pisze: ...
Czy wydanie III, aż tak bardzo się różni?
.....
]
Odpowiem:
Wydanie III zmieniono i rozszerzono. Doszło 300 stron. Jest to więc trochę inny podręcznik.
II miał 500 stron
III ma 800 i przepisy wg stanu prawnego na dzień 15. 04 2008 na płycie

Dobrze by było, gdyby wypowiadali się ci co zapoznali się z III wydaniem.

zawartość tu:
[Link jest zablokowany dla Gości. Zaloguj się!]

STANCA
"Gdyby ludzie wiedzieli jak rzadko zostają zrozumieni woleli by milczeć"

J. W. von Goethe
CezaryMiś
Czytelnik
Czytelnik
Posty: 1
Rejestracja: sob sie 06, 2016 13:12

Poradnik projektanta elektryka - opinie i uwagi

0
Post autor: CezaryMiś »

odświeżę temat w związku z nowym wydaniem 2021 w wersji 2 tomowej. Ktoś miał już możliwość zapoznania się z dziełem? Trzyma poziom poprzednich wersji?
zygimar
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 559
Rejestracja: pn sty 16, 2006 13:30

Poradnik projektanta elektryka - opinie i uwagi

0
Post autor: zygimar »

No ciekawe też czekam na opinie kolegów którzy zakupili i zapoznali się z tym poradnikiem.
ODPOWIEDZ