Solary do wytwarzania energii elektrycznej i przepisy

Dyskusje o źródłach wytwarzających energię elektryczną poprzez przetwarzanie energii wiatru, promieniowania słonecznego, geotermalnej, fal, prądów i pływów morskich, spadku rzek oraz energię pozyskiwaną z biomasy, biogazu itp.
Regulamin forum
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem.
"Grupa Elektrycy" Forum "Nie jestem elektrykiem"
JarekKor
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 9
Rejestracja: sob gru 04, 2010 8:29

Re: Solary do wytwarzania energii elektrycznej i przepisy

0
Post autor: JarekKor »

Ale prąd zwarcia jest ograniczony impedancją pętli zwarcia i napięciem w punkcie uszkodzenia. Jeśli ta impedancja ma np 1 Ohm, to prąd zwarcia jest ograniczony do 230 A przez wartość napięcia, które nie powinno przekroczyć 230 V. Idąc tym tokiem rozumowania na prąd zwarcia składają się prądy Is (z sieci) i Ipv (z inwertera). W takiej sytuacji, przy niskiej impedancji wewnętrznej źródła PV prąd płynący przez zabezpieczenie od strony sieci może zmaleć poniżej warunku zadziałania SWZ. Z równań oczkowych (dawno tego nie robiłem, ale wygląda sensownie :) :

Is = Us/(Zs+Z) - Ipv (Z/Zs+Z), gdzie Is -prąd z sieci, RS zastępcza impedancja wewnętrzna sieci, Z impedancja pętli zwarcia, a Ipv prąd z inwertera.
jak widać drugi składnik pomniejsza prąd pobierany z sieci.

Oczywiście tak jak pisałem wcześniej problem jest czysto teoretyczny, gdyż przy małych instalacjach impedancja wewnętrzna inwertera będzie duża (rzędu setek Ohm lub pojedynczych kOhm), ale ciekawi mnie, czy w praktyce ZE żąda formalnego sprawdzenia zadziałania SWZ.

Post Reklama Szkolenia PROTON+ » dostępny teraz

Zobacz szkolenie PROTON+ Profesjonalne protokołowanie. Szkolenie jest w formie materiału wideo pokazującego praktyczną pracę z programem. Cały materiał to około 3 godziny praktycznych ćwiczeń. zobacz i zapisz się teraz...
ISE.pl/szkolenia
Ekspert
Ekspert
Rejestracja:sob kwie 03, 1999
Lokalizacja: Kraków
adzik
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 669
Rejestracja: wt wrz 09, 2003 19:50
Lokalizacja: Karwia
Kontakt:

Re: Solary do wytwarzania energii elektrycznej i przepisy

0
Post autor: adzik »

Chyba kol. dawno nie liczył tą metodą (ja przyznam się również). Proponuje narysowac obwód i wrzucić do jakiegoś symulatora. Ten inwerter z pewnością nie obniży prądu zwarciowego.
A swoją drogą jaką moc ma mieć inwerter skoro kol. pisał o setkach omów impedancji? Kilka czy kilkanaście watów ?
JarekKor
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 9
Rejestracja: sob gru 04, 2010 8:29

Re: Solary do wytwarzania energii elektrycznej i przepisy

0
Post autor: JarekKor »

adzik pisze:Chyba kol. dawno nie liczył tą metodą (ja przyznam się również). Proponuje narysowac obwód i wrzucić do jakiegoś symulatora. Ten inwerter z pewnością nie obniży prądu zwarciowego.
A swoją drogą jaką moc ma mieć inwerter skoro kol. pisał o setkach omów impedancji? Kilka czy kilkanaście watów ?
Ale ja nie twierdzę, że prąd zwarciowy spadnie. Przeciwnie, ten prąd trochę wzrośnie, bo wypadkowa impedancja wewnętrzna jego źródła zmaleje (poprzez równoległe połączenie sił elektromotorycznych sieci i inwertera). Spadnie natomiast składnik tego prądu pobierany z sieci (a więc spadnie tez prąd wyzwalający SWZ). Wydaje mi się, że przytoczony przez mnie wzór jest poprawny. Załączam schemat tego przypadku. Uważam, że po dołączeniu Epv Is spadnie. Gdzie się mylę?

Co do impedancji wewnętrznej źródła PV, to chodzi mi nie tyle o impedancję samego inwertera, ale o zasilające go panele PV. Jeśli np. moc dostarczona przez panele PV wynosi 2 kW, to przy napięciu wyjściowym 230V prąd nigdy nie przekroczy 8,69A. W sytuacji zwarciowej to źródło napięcia zachowa się więc tak, jakby miało bardzo dużą impedancję wewnętrzną. Może odwołanie do impedancji wewnętrznej źródła nie było zbyt fortunne, należałoby raczej mówić o wydajności prądowej, ale skutek jest ten sam - źródło w postaci paneli PV nie zmieni istotnie sytuacji zwarciowej. Gdybyśmy jednak np. "podparli" inwerter baterią akumulatorów, to chwilowa wydajność prądowa takiego układu bardzo by wzrosła i wobec np. dużej impedancji przyłącza od strony sieci składnik Ipv mógłby juz być istotny.
adzik
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 669
Rejestracja: wt wrz 09, 2003 19:50
Lokalizacja: Karwia
Kontakt:

Re: Solary do wytwarzania energii elektrycznej i przepisy

0
Post autor: adzik »

1. Nie wiemy jak zachowa się inwerter (pewnie każdy może inaczej). Przy takich aktywnych urządzeniach impedacja nie jest stała lecz zależy od wewnętrznych zabezpieczeń.
2. Prąd od sieci faktycznie zmniejszy się ale to ten zwiększony prąd zwarciowy powoduje zadziałanie zabepieczeń.
3. W tym układzie masz 3 gałęzie. Gdziekolwiek powstanie zwarcie to jego prąd będzie nie mniejszy niż w przypadku braku inwertera. Sytuacja nie ulegnie pogorszeniu. To tak jakby w sieci włączono równolegle następny trafo.
JarekKor
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 9
Rejestracja: sob gru 04, 2010 8:29

Re: Solary do wytwarzania energii elektrycznej i przepisy

0
Post autor: JarekKor »

adzik pisze:1. Nie wiemy jak zachowa się inwerter (pewnie każdy może inaczej). Przy takich aktywnych urządzeniach impedacja nie jest stała lecz zależy od wewnętrznych zabezpieczeń.
2. Prąd od sieci faktycznie zmniejszy się ale to ten zwiększony prąd zwarciowy powoduje zadziałanie zabepieczeń.
3. W tym układzie masz 3 gałęzie. Gdziekolwiek powstanie zwarcie to jego prąd będzie nie mniejszy niż w przypadku braku inwertera. Sytuacja nie ulegnie pogorszeniu. To tak jakby w sieci włączono równolegle następny trafo.
Ad 2. Ale zabezpieczenia są właśnie od strony sieci i pobudzający je prąd spadnie. Nie ma znaczenia, że prąd w gałęzi "zwarciowej" czyli Iz wzrośnie.

Ad3. Znaczenie ma tylko gałąź "na prawo", gdyż to jest właśnie chroniona instalacja. Dołączenie równoległego trafo to inny przypadek, gdyż jest on dołączany przed zabezpieczeniem głównym danej instalacji. Inwerter jest dołączany za tym zabezpieczeniem co moim zdaniem zmienia warunki jego pracy (z czym jak rozumiem zgadzasz się w pkt 2).
adzik
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 669
Rejestracja: wt wrz 09, 2003 19:50
Lokalizacja: Karwia
Kontakt:

Re: Solary do wytwarzania energii elektrycznej i przepisy

0
Post autor: adzik »

pkt.2
Czy gałąź "zwarciowa" z Iz nie ma własnego zabezpieczenia??? Przy badaniu instalacji mierzy się impedancje w obwodzie (gałęzi) i sprawdza czy Iz pozwoli na zadzialanie zabezpieczeń w tym obwodzie a nie zabezpieczeń głównych.

Jeśli inwerter będzie wpięty za zabezpieczeniem obwodu (wg mnie niepoprawnie) to faktycznie Is będzie mniejszy, ale do czasu gdy zadziała zabezpieczenie w inwerterze.
Teoretycznie układ się zmienia i należałoby zrobić pomiary ponownie. ZE więc może nakazać wykonanie pomiarów.

ps
W tym schemacie można wrysować zabezpieczenia - łatwiej będzie zrozumieć wątpliwości kol.
Darom
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 1094
Rejestracja: sob maja 28, 2005 11:41
Lokalizacja: Łódź

Re: Solary do wytwarzania energii elektrycznej i przepisy

0
Post autor: Darom »

Witam kolegów

Aspekty prawne a przede wszystkim bariery - są dobrze poruszone w :
[Link jest zablokowany dla Gości. Zaloguj się!]



pzdr
-DAREK-
谦虚 使 人 进步
woser
Czytelnik
Czytelnik
Posty: 1
Rejestracja: ndz paź 07, 2012 17:45

Re: Solary do wytwarzania energii elektrycznej i przepisy

0
Post autor: woser »

witam serdecznie
w tym roku ma wejść w życie ustawa o OZE która ułatwi życie obywatelom,każdy będzie mógł mieć swoja instalacje fotowoltaiczna wpiętą w sieć i produkować prąd a nadwyżki sprzedawać. Jeśli ktoś chce się dowiedzieć jak można teraz podłączyć instalacje PV do sieci chętnie pomogę zaprojektowałem i uruchomiłem już kilka takich instalacji .
Pozdrawiam :)
Awatar użytkownika
STANCA
Ekspert
Ekspert
Posty: 5810
Rejestracja: ndz lut 20, 2005 20:44
Lokalizacja: gmina Kobierzyce

Re: Solary do wytwarzania energii elektrycznej i przepisy

0
Post autor: STANCA »

KAKUSGH pisze:Wie ktoś jak wyglądają uregulowania prawne dotyczące montażu solarów do wytwarzania energii elektrycznej.
Czy są jakiekolwiek uregulowania w tej sprawie.
(...)
[Link jest zablokowany dla Gości. Zaloguj się!]

Dz.U. 2012 nr 0 poz. 1229

Rozporządzenie Ministra Gospodarki z dnia 18 października 2012 r. w sprawie szczegółowego zakresu obowiązków uzyskania i przedstawienia do umorzenia świadectw pochodzenia, uiszczenia opłaty zastępczej, zakupu energii elektrycznej i ciepła wytworzonych w odnawialnych źródłach energii oraz obowiązku potwierdzania danych dotyczących ilości energii elektrycznej wytworzonej w odnawialnym źródle energii

Tekst ogłoszony: pdf D20121229.pdf
Status aktu prawnego: obowiązujący
Data ogłoszenia: 2012-11-09
Data wydania: 2012-10-18
Data wejścia w życie: 2012-12-31
Data obowiązywania: 2012-12-31
Organ wydający: MIN. GOSPODARKI
"Gdyby ludzie wiedzieli jak rzadko zostają zrozumieni woleli by milczeć"

J. W. von Goethe
ODPOWIEDZ