Chłodzenie falownika

Prostowniki, zasilacze, przetwornice, falowniki, stabilizatory oraz pozostałe urządzenia elektroniczno-energetyczne
Regulamin forum
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem.
"Grupa Elektrycy" Forum "Nie jestem elektrykiem"
xepher
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 3
Rejestracja: śr maja 18, 2005 19:58
Lokalizacja: Nowa deba

Re: Chłodzenie falownika

0
Post autor: xepher »

Witam kolegów!
Wielkie dzięki za zainteresowanie tematem. Oczywiście mam mam DTR do tego falownika jednak ten błąd jest opisany co najmniej lakonicznie czyli obecność ciał obcych wewnątrz wentylatora lub przekroczony czas jego pracy. Falownik zamontowany jest w centrali klimatyzacyjnej wewnątrz nie izolowanej termicznie szafy na dachu hali prod więc chyba można by wykluczyć przekroczenie temperatury zwłaszcza w zimie jako przyczynę powstania błędu. Po drugie sam wiatrak nie ma w sobie czujnika ani obrotów ani temperatury (2 przewody zasilające). Zastanawiam się nad pomiarem czasu pracy wentylatora przez falownik dlatego że kilkakrotnie wypinałem ww wiatrak więc chyba czas musiałby się resetować chyba że robi się to ręcznie z poziomu programu (są też zworki opisane jako reset błędu czy jakoś tak ale tego nie sprawdzałem). Pozostaje więc pomiar prądu pobieranego przez wiatrak a to znaczy że nie mogę zastosować podobnego tylko zamawiać identyczny. Czy moja dedukcja szanownym kolegom odpowiada?
Gorąco wszystkich pozdrawiam!
PS. Jednak mimo wszystko nie dają mi spokoju pozostałe dwie przyczyny.

Post Reklama Szkolenia PROTON+ » dostępny teraz

Zobacz szkolenie PROTON+ Profesjonalne protokołowanie. Szkolenie jest w formie materiału wideo pokazującego praktyczną pracę z programem. Cały materiał to około 3 godziny praktycznych ćwiczeń. zobacz i zapisz się teraz...
ISE.pl/szkolenia
Ekspert
Ekspert
Rejestracja:sob kwie 03, 1999
Lokalizacja: Kraków
eltech3
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 186
Rejestracja: pn gru 08, 2008 23:21

Re: Chłodzenie falownika

0
Post autor: eltech3 »

xepher pisze:Pozostaje więc pomiar prądu pobieranego przez wiatrak a to znaczy że nie mogę zastosować podobnego tylko zamawiać identyczny.
Niekoniecznie. Falownik powinien poprawnie pracować z prądem wyjściowym na poziomie nawet 150%. Trzeba jedynie poczytać w DTR-ce czy producent na to pozawala. W aplikacjach pompowych i wentylatorowych najczęściej - tak. Wtedy można zastosować wiatrak z silnikiem o mocy o stopień wyżej.
Alpak
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 24
Rejestracja: sob sie 12, 2006 12:53
Lokalizacja: Gdynia

Re: Chłodzenie falownika

0
Post autor: Alpak »

eltech3 pisze:
xepher pisze:Pozostaje więc pomiar prądu pobieranego przez wiatrak a to znaczy że nie mogę zastosować podobnego tylko zamawiać identyczny.
Niekoniecznie. Falownik powinien poprawnie pracować z prądem wyjściowym na poziomie nawet 150%. Trzeba jedynie poczytać w DTR-ce czy producent na to pozawala. W aplikacjach pompowych i wentylatorowych najczęściej - tak. Wtedy można zastosować wiatrak z silnikiem o mocy o stopień wyżej.
Chyba ktos czegos nie rozumie ;) Autorowi chodzi o wentylator znajdujacy sie w srodku falownika ! Taki malutki, plastikowy. ;)
melon
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 1830
Rejestracja: ndz lip 17, 2005 13:33
Lokalizacja: Piękna Polska Nasza

Re: Chłodzenie falownika

0
Post autor: melon »

Witam
Autorowi chodzi o wentylator znajdujacy sie w srodku falownika ! Taki malutki, plastikowy. ;)
Chodzi o przemiennik częstotliwości ( zwany popularnie falownikiem ) do regulacji prędkości obrotowej silnika.
Autorzy powinni bardziej jasno się okreśłać. Cały czas myślałem o falowniku UPS-a.
Yeti55
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 1482
Rejestracja: wt mar 09, 2004 23:12
Lokalizacja: Gdynia

Re: Chłodzenie falownika

0
Post autor: Yeti55 »

Wszystkie urządzenia maja swoja trwałość, to stara prawda. Producent falownika zabezpiecza się przed spodziewaną awarią i zaleca wymianę wentylatora po ustalonym czasie pracy. W takiej sytuacji mozna dalej pracować na wentylatorze, ale wypada zakupić nowy na wypadek awarii i w najbliższym możliwym terminie wymienić go. Czasami czas dostawy moze wynosić kilka tygodni i to jest problem trudny do rozwiązania. Przerwy w pracy bywają kosztowne, a "mało istotny" wiatraczek nie powinien być powodem znacznych strat. To jest problem niezawodności pracy urządzenia.
Trwałość 10-15 czy nawet 25 tys godzin to często 2-5 lat pracy, a czas leci szybko (1 rok to 8760 godzin). Małych drobiazgów nie naprawia się, po prostu trzeba wymienić.
pozdrawiam Paweł
Yeti55
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 1482
Rejestracja: wt mar 09, 2004 23:12
Lokalizacja: Gdynia

Re: Chłodzenie falownika

0
Post autor: Yeti55 »

Podstawowy współczynnik niezawodności MTBF = 1000 000 godzin (bardzo wysoka niezawodność) nie oznacza że urządzenie wytrzyma bezzwaryjnie 1000 000 godzin pracy, ale oznacza, że na 1000 000 urządzeń co najmniej jedno ma prawo popsuć się po pierwszej godzinie pracy. Dla falownika taki współczynnik bywa na poziomie 10-100 tys godzin.
pozdrawiam Paweł
xepher
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 3
Rejestracja: śr maja 18, 2005 19:58
Lokalizacja: Nowa deba

Re: Chłodzenie falownika

0
Post autor: xepher »

Witam!
Żeby ostatecznie uściślić, chodzi mi cały czas o wiatraczek zamontowany we wnętrzu falownika czy też przemiennika i służący do chłodzenia tegoż falownika.
Następna kwestia to skąd falownik będzie wiedział że wymieniłem tenże wiatraczek. Czy zmierzy sobie prąd nowego i po porównaniu z zapisanym w pamięci poprzednim pomiarem stwierdzi że to nowy wiatrak czy też po podłączeniu należy zresetować czas pracy z poziomu programu lub przy użyciu zworek. Chciałbym dodać że po rozłączeniu i ponownej instalacji falownika w centrali klimatyzacyjnej przez jakiś czas (kilkanaście godzin) urządzenie pracowało bezbłędnie. Mam wrażenie że ten fakt obala jednak teorię o mierzeniu czasu pracy wiatraka (falownik od razu wyrzuciłby błąd) a raczej skłania w kierunku mierzenia temperatury lub prądu. Czyż nie?
Pozdrawiam!
Darom
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 1094
Rejestracja: sob maja 28, 2005 11:41
Lokalizacja: Łódź

Re: Chłodzenie falownika

0
Post autor: Darom »

Yeti55 pisze:Podstawowy współczynnik niezawodności MTBF = 1000 000 godzin (bardzo wysoka niezawodność) nie oznacza że urządzenie wytrzyma bezzwaryjnie 1000 000 godzin pracy, ale oznacza, że na 1000 000 urządzeń co najmniej jedno ma prawo popsuć się po pierwszej godzinie pracy. Dla falownika taki współczynnik bywa na poziomie 10-100 tys godzin.
No własnie. MTBF jest pewnym wyliczeniem matematycznym, nie mającym nic wspólnego z tym ile dane urządzenie popracuje. Jest natomiast wykorzystywany do manipulacji klientem, któremu na ogół się zdaje, że to jakiś czas życia urządzenia, czy czas do pierwszej awarii (jak by sugerowała nazwa).

MTBF pokazuje poziom awaryjności urządzenia, a jego sens jest taki jak opisał go kolega Paweł (Yeti55). Chociaż nie wiem czy jest to dokładne określenie. Kiedyś (dawno) to liczyłem i jak pamietam musiałem mieć jeszcze inne dane.

pzdr
-DAREK-
Macek78
Czytelnik
Czytelnik
Posty: 1
Rejestracja: pn kwie 20, 2009 8:41
Lokalizacja: Szczecin

Re: Chłodzenie falownika

0
Post autor: Macek78 »

Witam Kolegow

Na wstepie napisze, ze jestem tu nowy i jest to moj pierwszy post.

Ale do rzeczy.

Najprawdopodobniej zaczol zacierac sie wiatraczek chlodzacy. Jesli jest dostepny z zewnatrz, a najprawdopodobniej jest morzesz to sprawdzic. Najprostrza metoda i stosowana przezemnie osobiscie to zakup zamiennika za okolo 15 pln ( oczywiscie wszystko zalezy od gabarytow i mocy) oraz przelutowanie wlasnie tych dwoch kabelkow do istniejacej wtyczki. Caly problem rozwiazany. Takie rozwiazanie stosowalem w przypadku przetwornic Schneidera i HITACHI. Proste, tanie, szybkie. Oczywiscie pod warunkiem, ze przetwornica nie jest na gwarancji, ale jak wnioskuje nie jest.

Pozdrawiam
ODPOWIEDZ