Prowadzenie odgromu pod styropianem -jak?

Instalacje odgromowe, przeciwprzepięciowe, uziomy, połączenia wyrównawcze
Regulamin forum
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem.
"Grupa Elektrycy" Forum "Nie jestem elektrykiem"
Awatar użytkownika
elmontjs
Ekspert
Ekspert
Posty: 2905
Rejestracja: pn maja 31, 2010 15:36
Lokalizacja: Trzebinia

Re: Prowadzenie odgromu pod styropianem -jak?

0
Post autor: elmontjs »

Kravi82 pisze:Czy możesz jeszcze wymienić jakieś argumenty za ułożeniem na zewnątrz?
1. ocena stanu instalacji, podczas badania - w tej części - niemożliwa
2. ocena przewodów odprowadzających po wyładowaniu w obiekt - niemożliwa
3. wymiana w razie potrzeby - niemożliwa bez zniszczenia elewacji
4. cieplne efekty przepływu prądu piorunowego przez taki drut - widoczne efekty
5. możliwe "efekty elektrodynamiczne" z wyrwaniem drutu z elewacji włącznie w przypadku wyładowania w obiekt
6. " z obserwacji" - trudne do zrealizowania złącza kontrolne - przeważnie powodują defekty tynku (naprężenia drutu i bednarki są silniejsze od styropianu, często powodują pęknięcia tynku wokół puszki), a ich otwieranie po kilku latach eksploatacji , powoduje czasem kolejne zniszczenia.
7. choć nie mówimy teraz o budynkach wysokościowych, to nawet w niskim budownictwie pozostaje ochrona ścian bocznych (owszem niewymagana, ale za cenę kilu metrów drutu, który może nie zdobi budynku, moim zdaniem warto ją zostawić)

Tyle , tak na szybko :)
Człowiek uczy się całe życie i ...

Post Reklama Szkolenia PROTON+ » dostępny teraz

Zobacz szkolenie PROTON+ Profesjonalne protokołowanie. Szkolenie jest w formie materiału wideo pokazującego praktyczną pracę z programem. Cały materiał to około 3 godziny praktycznych ćwiczeń. zobacz i zapisz się teraz...
ISE.pl/szkolenia
Ekspert
Ekspert
Rejestracja:sob kwie 03, 1999
Lokalizacja: Kraków
Kravi82
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 3
Rejestracja: pt wrz 06, 2013 12:51

Re: Prowadzenie odgromu pod styropianem -jak?

0
Post autor: Kravi82 »

OK, dziękuje.
Z jednym się nie mogę zgodzić. W przypadku umieszczenia drutu w rurce wymiana jest możliwa bez niszczenia elewacji. Chyba że pod wpływem temperatury rurka się stopiła.
Awatar użytkownika
STANCA
Ekspert
Ekspert
Posty: 5810
Rejestracja: ndz lut 20, 2005 20:44
Lokalizacja: gmina Kobierzyce

Re: Prowadzenie odgromu pod styropianem -jak?

0
Post autor: STANCA »

:D :lol: Rura ma znaczenie jedynie psychologiczne, temat na forum wałkowany przez lata. Wiele o tym pisałem.
Badania w ośrodkach naukowych pokazują jak zachowuje się rura przy wyładowaniach ślizgowych. Nie wyglądało to dobrze.
Jeżeli jesteś instalatorem to poproś projektanta o wyliczenia, by kiedyś ubezpieczyciel obiektu nie ciągał ciebie w razie kłopotów. Chodzi o przyrost temperatury w czasie przepływu prądu udarowego.

STANCA
"Gdyby ludzie wiedzieli jak rzadko zostają zrozumieni woleli by milczeć"

J. W. von Goethe
marcin225
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 281
Rejestracja: śr lip 15, 2009 19:01
Lokalizacja: ...

Re: Prowadzenie odgromu pod styropianem -jak?

0
Post autor: marcin225 »

Doprawdy nie wiem co miałoby się stać ze styropianem w którym jest rura z drutem w środku. Przypominam że styropian nie jest materiałem łatwopalnym w dodatku samogasnącym.
Od pewnego czasu zauważyłem, że jedynym sposobem na poprowadzenie przewodu odprowadzającego jest zastosowanie przewodu w izolacji wysokonapięciowej (tak przynajmniej sugerują środowiska związane z pewną firmą która takowy produkuje).
Jak żyję tak nie słyszałem żeby coś się stało od poprowadzenia przewodu odprowadzającego w rurze w styropianie. Jeśli ktoś coś kiedyś na ten temat czytał to proszę o podanie źródła bo bardzo jestem ciekawy :)
GNH
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 5
Rejestracja: pn sie 18, 2014 10:13

Re: Prowadzenie odgromu pod styropianem -jak?

0
Post autor: GNH »

Z tabeli przyrostu temperatury z którym spotykamy się w wielu opracowaniach na ten temat wynika, że dla III i IV poziomu ochrony temperatura drutu o przekroju 50 mm2 (czyli ~ fi8) przy przepływie prądu piorunowego wzrośnie o 37 stopni.
Dlatego moim zdaniem rura PCV czy inna trudnopalna albo nie rozprzestrzeniająca płomienia nie powinna ulec uszkodzeniu i będzie odpowiednią osłoną drutu w styropianie.
Natomiast stosowanie rury w izolacji wysokonapięciowej moim zdaniem ma sens w określonych sytuacjach np. kiedy zwód odprowadzający przebiega w odległości mniejszej niż 2 m od drzwi wejściowych.
Proszę napiszcie Panowie jakie jest wasze zdanie.
Awatar użytkownika
elmontjs
Ekspert
Ekspert
Posty: 2905
Rejestracja: pn maja 31, 2010 15:36
Lokalizacja: Trzebinia

Re: Prowadzenie odgromu pod styropianem -jak?

0
Post autor: elmontjs »

GNH pisze:Z tabeli przyrostu temperatury z którym spotykamy się w wielu opracowaniach na ten temat wynika, że dla III i IV poziomu ochrony temperatura drutu o przekroju 50 mm2 (czyli ~ fi8) przy przepływie prądu piorunowego wzrośnie o 37 stopni
Mógłbym prosić kolegę o źródło tej informacji?
Człowiek uczy się całe życie i ...
GNH
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 5
Rejestracja: pn sie 18, 2014 10:13

Re: Prowadzenie odgromu pod styropianem -jak?

0
Post autor: GNH »

Źródłem tej informacji jest informator techniczny 1/2002 pt.: "ZEWNĘTRZNA OCHRONA ODGROMOWA OBIEKTÓW BUDOWLANYCH"
Autorem jest prof. Andrzej Sowa.
Na drugiej stronie w tablicy nr 4. znajdzie kolega tą informację.
GNH
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 5
Rejestracja: pn sie 18, 2014 10:13

Re: Prowadzenie odgromu pod styropianem -jak?

0
Post autor: GNH »

Widzę, że tą informację można również odnaleźć w normie 62305-1.
Tablica D.3 – Przyrost temperatury przewodów o różnych przekrojach w zależności od W/R.
Awatar użytkownika
elmontjs
Ekspert
Ekspert
Posty: 2905
Rejestracja: pn maja 31, 2010 15:36
Lokalizacja: Trzebinia

Re: Prowadzenie odgromu pod styropianem -jak?

0
Post autor: elmontjs »

Norma ...62305 w ark. 3 w pkt 5.3.4 określa sposoby ułożenia przewodów odprowadzających. Zakładając , że styropian jest materiałem "niepalnym", teoretycznie nie powinno być przeciwwskazań chowania w nim przewodów odprowadzających. Ale takie wykonanie uniemożliwia późniejsze prace konserwacyjno-pomiarowe o czym pisałem wyżej. Zatem decydując się na takie rozwiązanie, projektant powinien ściśle określić okres użytkowania, po którym przewody odprowadzające należy bezwzględnie wymienić. Wymiana byłaby też obligatoryjna po każdym wyładowaniu w obiekt. Powód : brak możliwości sprawdzenia stanu przewodów.
Człowiek uczy się całe życie i ...
Awatar użytkownika
elmontjs
Ekspert
Ekspert
Posty: 2905
Rejestracja: pn maja 31, 2010 15:36
Lokalizacja: Trzebinia

Re: Prowadzenie odgromu pod styropianem -jak?

0
Post autor: elmontjs »

Dodam jeszcze do tego wątku zobrazowany problem ze złączem kontrolnym, takich jak to ze zdjęcia jest mnóstwo. Proszę zwrócić uwagę co dzieje się, gdy budowlańcy przesuną rurę z drutem o zaledwie 2-3 cm od osi bednarki! Ponadto skieruje pytanie do zwolenników chowania drutu w styropian: jak odnieść konstrukcję złącz kontrolnych , wykonanych jak na zdjęciu, do zdania z normy PN-EN 62305-3 opisującego zaciski probiercze (5.3.6):
"Do celów pomiarowych konstrukcja zacisku powinna zapewnić możliwość jego rozłączenia za pomocą narzędzi."
Jak specjalistyczny zestaw narzędzi trzeba posiadać, żeby rozłączyć przedstawione (bardzo popularne) złącze?
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Człowiek uczy się całe życie i ...
ODPOWIEDZ