Migotanie światła - winda

Forum porusza kwestie związane z zachowaniem jakości oraz problemy eksploatacyjne przy złej jakości energii elektrycznej
Regulamin forum
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem.
"Grupa Elektrycy" Forum "Nie jestem elektrykiem"
Awatar użytkownika
Poczta
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 26
Rejestracja: śr wrz 03, 2003 13:01
Lokalizacja: Rumia

Migotanie światła - winda

0
Post autor: Poczta »

Witam

Mam problem. Pewien mieszkaniec w bloku z windą zgłasza problem migotania światła (oświetlenie żarowe oraz halogenowe) podczas jazdy windy na klatce (jazda, stop itp). Spowodowane jest to oczywiście spadkami napięcia podczas rozruchu silnika windy. Wszystkie elementy instalacji zostały sprawdzone i wykonane zgodnie z projektem.
W związku z powyższym mam pytanie do forum czy istnieją jakieś sposoby, urządzenia aby poprawić (wyeliminować) dokuczliwe zjawisko migotania światła podczas pracy windy na klatce ?.

Zakłopotany elektryk

Post Reklama Szkolenia PROTON+ » dostępny teraz

Zobacz szkolenie PROTON+ Profesjonalne protokołowanie. Szkolenie jest w formie materiału wideo pokazującego praktyczną pracę z programem. Cały materiał to około 3 godziny praktycznych ćwiczeń. zobacz i zapisz się teraz...
ISE.pl/szkolenia
Ekspert
Ekspert
Rejestracja:sob kwie 03, 1999
Lokalizacja: Kraków
ZBYNIO
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 1140
Rejestracja: śr lut 11, 2009 22:19
Lokalizacja: Stolica i okolica

Re: Migotanie światła - winda

0
Post autor: ZBYNIO »

Witam
Moze stabilizator napiecia załatwi sprawe,albo spróbuj zastosowac zarówki energooszczedne.
Pozdrawiam.
"Zewnętrzne nieochędóstwo jest oznaką wewnętrznego nieładu" - Św. Augustyn
Użytkownik został zablokowany za niestosowanie się do regulaminu.
Awatar użytkownika
STANCA
Ekspert
Ekspert
Posty: 5810
Rejestracja: ndz lut 20, 2005 20:44
Lokalizacja: gmina Kobierzyce

Re: Migotanie światła - winda

0
Post autor: STANCA »

Poczta pisze:Witam

Mam problem. Pewien mieszkaniec w bloku z windą zgłasza problem migotania światła (oświetlenie żarowe oraz halogenowe) podczas jazdy windy na klatce (jazda, stop itp). Spowodowane jest to oczywiście spadkami napięcia podczas rozruchu silnika windy. Wszystkie elementy instalacji zostały sprawdzone i wykonane zgodnie z projektem.
..........
Zakłopotany elektryk
Zastanawiam się czy projekt wykonany jest zgodnie ze sztuką. Jeżeli jest tam falownik to harmoniczne mogą robić wiele złego.

Patrz dział jakość energii elektrycznej
Migotanie światła, zniekształcenie napięcia
http://ise.pl/forum/viewtopic.php?f=25& ... &sk=t&sd=a

STANCA
"Gdyby ludzie wiedzieli jak rzadko zostają zrozumieni woleli by milczeć"

J. W. von Goethe
Awatar użytkownika
Poczta
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 26
Rejestracja: śr wrz 03, 2003 13:01
Lokalizacja: Rumia

Re: Migotanie światła - winda

0
Post autor: Poczta »

Witam

Dziękuję za głosy w dyskusji, ale problem pozostał. Może jest ktoś, kto tego typu sparwy doświdczył i rozwiązał. Oczekuję na dyskusję praktyczną.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
STANCA
Ekspert
Ekspert
Posty: 5810
Rejestracja: ndz lut 20, 2005 20:44
Lokalizacja: gmina Kobierzyce

Re: Migotanie światła - winda

0
Post autor: STANCA »

Witam
Może to nie będzie głos w dyskusji praktycznej. Widzisz, że w tym temacie coś cicho. Brakło praktyków, trzeba zaczynać od teorii. Wskazałem poprzednio ciekawe linki. Problem jest bardziej złożony jak myślisz.
Podpowiem jest taka norma z kolejnymi edycjami:

Nr Normy
PN-EN 61000-3-3:1997
Tytuł
Kompatybilność elektromagnetyczna -- Dopuszczalne poziomy -- Ograniczanie wahań napięcia i migotania światła powodowanych przez odbiorniki o prądzie znamionowym < lub = 16 A w sieciach zasilających niskiego napięcia
Streszczenie
Ustalono dopuszczalne poziomy zmian napięcia, które mogą być powodowane przez badane urządzenia w określonych warunkach i podano wskazówki dotyczące metod ich wyznaczania (postanowienia normy stosuje się do urządzeń elektrycznych i elektronicznych o fazowym prądzie zasilającym do 16 A włącznie, przeznaczonych do przyłączenia do publicznych sieci rozdzielczych niskiego napięcia o napięciu fazowym zawartym pomiędzy 220 i 250 V oraz częstotliwości 50 Hz; badania zgodne z normą są badaniami typu). Podano w załączniku A szczegółowe warunki badań, a na rysunku 1 przedstawiono obwód pomiarowy

ze strony: [Link jest zablokowany dla Gości. Zaloguj się!]

Z opisu sytuacji wynika że poblem może być złożony i trzeba zrozumieć co dzieje się w sieci by podjąć odpowiednie środki. Bez analizatora sieci też nie wiele da się zrobić.

STANCA
"Gdyby ludzie wiedzieli jak rzadko zostają zrozumieni woleli by milczeć"

J. W. von Goethe
ODPOWIEDZ