Przekładnik prądowy przełączalny

Prostowniki, zasilacze, przetwornice, falowniki, stabilizatory oraz pozostałe urządzenia elektroniczno-energetyczne
Regulamin forum
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem.
"Grupa Elektrycy" Forum "Nie jestem elektrykiem"
Aldonix
Czytelnik
Czytelnik
Posty: 2
Rejestracja: wt kwie 07, 2009 13:42
Lokalizacja: Wyszatyce

Przekładnik prądowy przełączalny

0
Post autor: Aldonix »

Witam serdecznie
Jestem projektantem instalacji elektrycznych, obecnie pracując nad projektem, napotkałem pewien problem.
Dostałem z góry wytyczne od klienta że mam zaprojektować instalację na przekładnikach prądowych przełączalnych - jednak nie wiem z czym mam to zjeść .
Czy ma ktoś z szanownych forumowiczów jakiekolwiek informacje nt tych przekładników, ktoś już kiedyś coś takiego używał a może ktoś z Państwa wie jak takie przekładniki są zbudowane i jak działają
Wszelkie informacje są dla mnie bardzo ważne przy czym nie szukam dostawcy tylko informacji na ich temat.
Przykładową kartę katalogową znalazłem tu [Link jest zablokowany dla Gości. Zaloguj się!]. Są to przekładniki firmy ABB.
Dokładniej mówiąc interesuje mnie zapis 2x100/5A przy przekładniku
Jak to się ma do jego budowy, do uzwojenia pierwotnego bo z tego co widziałem przy różnych konfiguracjach przekładnik może pracować na 2x100 i 200A po stronie pierwotnej.

Będę wdzięczny za jakiekolwiek informacje. Z góry serdecznie dziękuje.

Post Reklama Szkolenia PROTON+ » dostępny teraz

Zobacz szkolenie PROTON+ Profesjonalne protokołowanie. Szkolenie jest w formie materiału wideo pokazującego praktyczną pracę z programem. Cały materiał to około 3 godziny praktycznych ćwiczeń. zobacz i zapisz się teraz...
ISE.pl/szkolenia
Ekspert
Ekspert
Rejestracja:sob kwie 03, 1999
Lokalizacja: Kraków
adamjur1
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 74
Rejestracja: pt maja 05, 2006 10:26
Lokalizacja: Swarzędz
Kontakt:

Re: Przekładnik prądowy przełączalny

0
Post autor: adamjur1 »

No koledzy projektanci - trochę mi wstyd, bo przekierowałem tu autora z forum Elektroda, w nadziei że tu szybciej znajdzie informacje......
Pozdr.J.
Awatar użytkownika
Bonius
Ekspert
Ekspert
Posty: 1109
Rejestracja: sob lut 26, 2005 13:27
Lokalizacja: Lublin

Re: Przekładnik prądowy przełączalny

0
Post autor: Bonius »

Witam :)

Zbyt lakonicznie zadał Kolega pytanie, ale Ok coś spróbuję podpowiedzieć.
Aldonix pisze: Dostałem z góry wytyczne od klienta że mam zaprojektować instalację na przekładnikach prądowych przełączalnych - jednak nie wiem z czym mam to zjeść .
...
Dokładniej mówiąc interesuje mnie zapis 2x100/5A przy przekładniku
Jak to się ma do jego budowy, do uzwojenia pierwotnego bo z tego co widziałem przy różnych konfiguracjach przekładnik może pracować na 2x100 i 200A po stronie pierwotnej.
Nie wiem co Kolegi inwestor miał na myśli, ale oznaczenie na przekładniku prądowym 2x100/5 A/A oznacza, że przez odpowiednie połączenie jego uzwojenia prąd znamionowy strony pierwotnej może wynosić 100A lub 200A.
Polecam przejrzeć kartę katalogową (strona 7):
[Link jest zablokowany dla Gości. Zaloguj się!]

Jesli chodzi o dokładną budowę takiego przekładnika to niestety ale nie posiadam takich informacji.
Z punktu widzenia projektu bardziej istotne są jego parametry.
Pozdrawiam :)
Bonius
"Każde twierdzenie filozofa daje się zbić z taką samą łatwością, z jaką można go dowieść, nie wykluczając powyższego twierdzenia"
Pitagoras (ok. 572 - 497 p.n.e)
Aldonix
Czytelnik
Czytelnik
Posty: 2
Rejestracja: wt kwie 07, 2009 13:42
Lokalizacja: Wyszatyce

Re: Przekładnik prądowy przełączalny

0
Post autor: Aldonix »

Dziękuję za odpowiedź, ma Pan rację - zależnie od sposobu połączeń przekładnik może pracować przy dwóch różnych obciążeniach strony pierwotnej. O budowę pytałem tak z czystej ciekawości. Nie mniej jednak jeżeli ktoś wie jak jest zbudowany to proszę o jakieś informacje.

Pozdrawiam i dziękuję
rel
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 228
Rejestracja: czw sie 14, 2003 19:42
Lokalizacja: Łódź

Re: Przekładnik prądowy przełączalny

0
Post autor: rel »

A tak szczerze pisząc, przekładnik prądowy w enrgetyce ma uzwojenie prądowe w postaci szyny i przełączanie następuje po stronie wtórnej ... Ale jak ktoś pisze to myśli za siebie i nie widzi źródła. A źródło podaje przekładnie moc przekładnika i klasę dokładności, liczbę przetężeniową itd.
andy127
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 21
Rejestracja: pt mar 27, 2009 16:47
Lokalizacja: Koziegłowy

Re: Przekładnik prądowy przełączalny

0
Post autor: andy127 »

Witam.
Przełączanie odbywa się po stronie pierwotnej. Przekładnik ma dwa identyczne uzwojenia pierwotne wyprowadzone na zewnątrz w taki sposób aby można było łatwo zmienić konfigurację połączeń z równoległego na szeregowy. Jeśli np. będziemy mieli dwa uzwojenia po jednym zwoju i połączymy je równolegle (początek z początkiem i koniec z końcem) to nadal będziemy mieli jeden zwój tylko o podwójnym przekroju.
Przyjmijmy, że pojedyncze uzwojenie jest wykonane na 100A (wytrzymałość cieplna). Jeśli połączymy dwa uzwojenia równolegle, to wytrzymają 200A (zwiększony przekrój) a liczba zwojów się nie zmieni (nadal jest jeden zwój).
Przy 40 zwojach na uzwojeniu wtórnym mamy przekładnię zwojową 1/40 i prądową 40/1, czyli np. 200/5 A/A (przy założeniu znamionowego prądu wtórnego 5A)
Jeżeli połączymy uzwojenia pierwotne w szereg (początek drugiego z końcem pierwszego) to otrzymamy dwa zwoje o pojedynczym przekroju (wytrzymają 100A). Ale teraz mamy przekładnię zwojową 2/40 (uzwojenie wtórne ma nadal 40 zwojów) i odpowiada to przekładni prądowej 40/2, czyli 20/1. Przy założeniu, że znamionowy prąd wtórny jest nadal 5A, to przekładnia wynosi 100/5 A/A.
Jeśli mamy przekładnik przepustowy (uzwojenie pierwotne w postaci szyny), to nie ma możliwości wykonania takiego przełączenia.
Andrzej
ODPOWIEDZ