Uprawnienia pomiarowe i zapis - prace kontrolno-pomiarowe

Badania i pomiary urządzeń elektroenergetycznych
Regulamin forum
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem.
"Grupa Elektrycy" Forum "Nie jestem elektrykiem"
VOLTT
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 75
Rejestracja: czw cze 16, 2005 19:47
Lokalizacja: Pabianice

Uprawnienia pomiarowe i zapis - prace kontrolno-pomiarowe

0
Post autor: VOLTT »

Witam

Kolega zdał egzaminy na upr. E + pomiary ochronne w ZDZ ale brak wpisu ze może wykonywać pomiary ochronne tak jak miał poprzednio na tylnej stronie uprawnień. W ZDZ powiedzieli ze zdał na takie uprawnienia , gdyż są nowe książeczki i nie ma juz wpisów ani wymogów na taką adnotacje w Zakładzie Energetycznym nie uznali tej adnotacji .Prace kontrolno-pomiarowe.
Kto ma racje

Pozdrawiam
Załączniki
UPR  ZDZ
UPR ZDZ
uprawnienia.JPG (34.55 KiB) Przejrzano 21519 razy

Post Reklama Szkolenia PROTON+ » dostępny teraz

Zobacz szkolenie PROTON+ Profesjonalne protokołowanie. Szkolenie jest w formie materiału wideo pokazującego praktyczną pracę z programem. Cały materiał to około 3 godziny praktycznych ćwiczeń. zobacz i zapisz się teraz...
ISE.pl/szkolenia
Ekspert
Ekspert
Rejestracja:sob kwie 03, 1999
Lokalizacja: Kraków
Awatar użytkownika
gruhaa
Ekspert
Ekspert
Posty: 2150
Rejestracja: ndz lip 27, 2003 12:34

Re: Upr pomiarowe

0
Post autor: gruhaa »

ZE nie jest wykładnią prawa. To co oni sobie wymyślają, jest ich wewnętrznym problemem. Wzór świadectwa jest dokładnie opisany w:

Dz.U. 2003 nr 89 poz. 828 2005.08.02


Rozporządzenie Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 28 kwietnia 2003 r. w sprawie szczegółowych zasad stwierdzania posiadania kwalifikacji przez osoby zajmujące się eksploatacją urządzeń, instalacji i sieci.

wraz z zmianą w:

Dz.U. 2005 nr 141 poz. 1189

Rozporządzenie Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 20 lipca 2005 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowych zasad stwierdzania posiadania kwalifikacji przez osoby zajmujące się eksploatacją urządzeń, instalacji i sieci

I tyle wystarczy.

Odesłać ich do Prawa Energetycznego i się niczym nie przejmować. :)
RCD w TN-C
I tak narodził się nowy system sieci TN + RURA: :lol:
rysiu71
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 993
Rejestracja: ndz maja 29, 2005 15:52
Lokalizacja: Wroclaw

Re: Upr pomiarowe

0
Post autor: rysiu71 »

Kilka lat temu wykonywałem pomiary u klienta i pech chciał, że sąsiadem mojego klienta był były wykładowca i egzaminator i zażądał odemnie uprawnień.
Nie mogłem pokazać mu uprawnień bo nie miałem przy sobie, zrobił mi taką awanturę, że pradopodobnie gdybym nie był spokojnym czlowiekiem odzwzajemniłbym mu tym samym.
Chcąc załagodzić sytuację obiecałem mu, że jak bedę jechał do domu na obiad to przywioze mu uprawnienia.
Jak przyjechałem z uprawnieniami zabrał je w celu ich sprawdzenia, po 15 minutach przyszedł i oznajmił, że moje uprawnienia pomiarowe są nieważne i sąsiad nie powinien mi zapłacić,pracy dalszej mi juz nie utrudniał,powiedział tylko że jest zly zapis niezgodny z prawem i w Sepie powinni poprawić.

Facet tak mnie zdołował ,że na drugi dzień pierwszy telefon jaki wykonałem to do SEP-u , w którym zdawałem egzamin a dziwny sąsiad był niegdyś egzaminatorem.
Dodzwoniłem się do Wrocławskiego SEP-u i z pretensjami wyskoczyłem do sekretarki, że wydali nieważne uprawnienia.Pani sekretarka wysłuchała mnie ze spokojem , poprosiła żebym uzbroił się w cierpliwość za godzinę będzie przewodniczacy komisji i do mnie oddzwoni.
Za godzinę oddzwonił Pan przewodniczący,któremu opowiedziałem dziwną historię, której wysłuchał z uwagą i powiedział, że ten Pan co zwrócił mi uwagę to był byłym egzaminatorem ,którego zna doskonale i on obecnie nie pracuje w ich komisjach i nie zna aktualnych zapisów rozporządzeń i nie ma racji.
Pan przewodniczacy zdradził mi tajemnicę, że ten człowiek jest chory i prosił mnie żebym mu wybaczył.
Człowiek ten narobił mi takiej" siary "na cały blok i bardzo mnie zdenerwował lecz po wyjaśnieniach wybaczyłem mu, lecz poprosiłem Pana przewodniczacego aby pouczył go jak go będzie widział,że nie miał racji.

Może drogi kolego zadzwonić do komisji i powiedzieć co stwierdzili w energetyce, niech oni sami sobie łby urywają.
Awatar użytkownika
e-sparks
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 481
Rejestracja: pn mar 03, 2008 22:24
Lokalizacja: Suwałki

Re: Uprawnienia pomiarowe i zapis - prace kontrolno-pomiarowe

0
Post autor: e-sparks »

Jeśli mnie wzrok nie myli, to na załączonym zdjęciu "uprawnień" jest napisane:
spełnia wymagania kwalifikacyjne do wykonywania pracy na stanowisku eksploatacji w zakresie obsługi, konserwacji, remontów, kontrolno-pomiarowym i montażowym ...
czyli wpis jest, w czym więc problem?
Wiesław
"Zawiść, zazdrość, zamiast starać się mieć więcej" - śpiewał kiedyś o Was Sokół.
Pozdrawiam, Wiesław
rysiu71
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 993
Rejestracja: ndz maja 29, 2005 15:52
Lokalizacja: Wroclaw

Re: Uprawnienia pomiarowe i zapis - prace kontrolno-pomiarowe

0
Post autor: rysiu71 »

e-sparks pisze:Jeśli mnie wzrok nie myli, to na załączonym zdjęciu "uprawnień" jest napisane:
spełnia wymagania kwalifikacyjne do wykonywania pracy na stanowisku eksploatacji w zakresie obsługi, konserwacji, remontów, kontrolno-pomiarowym i montażowym ...
czyli wpis jest, w czym więc problem?
Wiesław
W mojej opisanej historii też chodziło o formę zapisu.
Wtedy miałem wszystko tylko do 1 kV a mimo wszystko miałem problemy z nawiedzonym egzaminatorem.
W moich nowych uprawnieniach ważnych do 2012 r oprócz zapisu takim jak ma kolega w zapisie cytuję:
Dla następujących urządzeń,instalacji i sieci:
istnieje na samym końcu zapis:

Uwaga:
-prace kontrolno-pomiarowe urządzeń i instalacji o napięciu do 1KV


Taki zapis powinien mieć miejsce, jak elektryk ma uprawnienia na niektóre urządzenia powyżej 1 KV, a pomiary ma tylko do 1KV.
Kolega,kolegi Voltt, ma wszystko do 1 KV i nie wiem jaki maja problem w energetyce?,może trafił też na nawiedzonego,a może chcą czegoś w naturze?.
Najrozsądniej byłoby zadzwonić do komisji i przedstawić problem,podać im numer telefonu tego co te uprawnienia kwestionuje,niech się przekonują.

Problem jednak może być w tym, że Kolega,kolegi Voltt nie ma "E" i "D" być może to im nie pasuje,w tym przypadku mieliby rację.
VOLTT
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 75
Rejestracja: czw cze 16, 2005 19:47
Lokalizacja: Pabianice

Re: Uprawnienia pomiarowe i zapis - prace kontrolno-pomiarowe

0
Post autor: VOLTT »

Witam wszystkich w nowym roku 2010 i życzę kolegom oraz osobą którzy za pomocą tego fora ,szukają porad i pomocy w rozwiązaniu problemów wszystkiego najlepszego.

Kolego RYSIU 71
Widzę ze pewno wzrok nie dopisuje gdyż na początku mojego wątku pisze ze mój kolega zdał a nie ze ja zdałem. Ja mam UPR E+D i mam zapis na tył uprawnień;

Zakres uprawnień pomiarowych
Prace kontrolno - pomiarowe
U ≤ 1kV w zakresie ochrony
przeciwporażeniowej.

Pozdrawiam
rysiu71
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 993
Rejestracja: ndz maja 29, 2005 15:52
Lokalizacja: Wroclaw

Re: Uprawnienia pomiarowe i zapis - prace kontrolno-pomiarowe

0
Post autor: rysiu71 »

VOLTT pisze:
Kolego RYSIU 71
Widzę ze pewno wzrok nie dopisuje gdyż na początku mojego wątku pisze ze mój kolega zdał a nie ze ja zdałem.

Pozdrawiam
To prawda Kolego Voltt ,wzrok mi nie dopisuje,ale w czym problem?.

Rysiu napisał:

Kolega,kolegi Voltt, ma wszystko do 1 KV i nie wiem jaki maja problem w energetyce?,może trafił też na nawiedzonego,a może chcą czegoś w naturze?.
Najrozsądniej byłoby zadzwonić do komisji i przedstawić problem,podać im numer telefonu tego co te uprawnienia kwestionuje,niech się przekonują.

Problem jednak może być w tym, że Kolega,kolegi Voltt nie ma "E" i "D" być może to im nie pasuje,w tym przypadku mieliby rację.

Myślałem, Kolego Voltt, że będziemy dalej rozpatrywać dlaczego kwestionują kolegi ,kolegi uprawnienia a nie stan mojego wzroku?.
Mam 52 lata i mam wzrok ,jaki mam.
VOLTT
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 75
Rejestracja: czw cze 16, 2005 19:47
Lokalizacja: Pabianice

Re: Uprawnienia pomiarowe i zapis - prace kontrolno-pomiarowe

0
Post autor: VOLTT »

Kolego Rysiu 71


Widzę kolego ze to na mnie pora zerknąć gdzieś po okulary bo mi się wyczytało ze to ja nie mam upr. Starosc nie radosc


Zwracam honor i pozdrawiam
rysiu71
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 993
Rejestracja: ndz maja 29, 2005 15:52
Lokalizacja: Wroclaw

Re: Uprawnienia pomiarowe i zapis - prace kontrolno-pomiarowe

0
Post autor: rysiu71 »

VOLTT pisze:Kolego Rysiu 71


Widzę kolego ze to na mnie pora zerknąć gdzieś po okulary bo mi się wyczytało ze to ja nie mam upr. Starość nie radość


Zwracam honor i pozdrawiam
Jeszcze nie jest z Kolegą tak źle, ten tekst co Kolega czytał zdążyłem poprawić.
Kolegę zbulwersowało pomniejszenie jego uprawnień a mnie wytkniecie mojej wady wzroku.
Pozdrawiam
Prorektor
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 225
Rejestracja: pn sty 15, 2007 17:21
Lokalizacja: Warszawa

Re: Uprawnienia pomiarowe i zapis - prace kontrolno-pomiarowe

0
Post autor: Prorektor »

Witam.
VOLTT pisze: Ja mam UPR E+D i mam zapis na tył uprawnień;

Zakres uprawnień pomiarowych
Prace kontrolno - pomiarowe
U ≤ 1kV w zakresie ochrony
przeciwporażeniowej.

Pozdrawiam
Każdy wpis to albo określenie zakresu napięć albo zakresu wykonywanych prac np. w przestawionym przykładzie kol. ma zawężone uprawnienia tylko do wykonywania prac kontrolno pomiarowych do 1 kV i ich zakres tylko w zakresie ochrony przeciwporażeniowej i nic po za tym np. nie wolno mu wykonać pomiarów silników elektrycznych, transformatorów itd. (poza pomiarem skuteczności ich ochrony przeciw porażeniowej), oświetlenia, itd. i wystawić oficjalny protokół.
ODPOWIEDZ