Metryka urzadzenia piorunochronnego

Instalacje odgromowe, przeciwprzepięciowe, uziomy, połączenia wyrównawcze
Regulamin forum
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem.
"Grupa Elektrycy" Forum "Nie jestem elektrykiem"
MaxiMaxi
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 143
Rejestracja: ndz lis 15, 2009 7:20
Lokalizacja: Zbaszynek

Metryka urzadzenia piorunochronnego

0
Post autor: MaxiMaxi »

Witam wszystkich,

Moje podstawowe pytanie brzmi, czy do wystawiena metryki urzadzenia piorunochronnego w mysl obowiazujacych przpisow musi byc powolana komisja ? jesli tak,to kto musi takowa powolac i kto wchodzi w jej sklad. Czy np. jednoosobowe firmy z upr. "E" + "D" + pomiary sa uprawnione do wystawienia metryki ?
Po malym starciu z inspektorem, chcialbym sie poradzic kolegow z doswiadczeniem w tym temacie. Prosze o konkretne odpowiedzi, za ktore z gory bardzo dziekuje.

Pozdrawiam,
maximaxi

Post Reklama Szkolenia PROTON+ » dostępny teraz

Zobacz szkolenie PROTON+ Profesjonalne protokołowanie. Szkolenie jest w formie materiału wideo pokazującego praktyczną pracę z programem. Cały materiał to około 3 godziny praktycznych ćwiczeń. zobacz i zapisz się teraz...
ISE.pl/szkolenia
Ekspert
Ekspert
Rejestracja:sob kwie 03, 1999
Lokalizacja: Kraków
Awatar użytkownika
Cezar100
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 238
Rejestracja: śr sie 13, 2003 20:05
Lokalizacja: Polska

Re: Metryka urzadzenia piorunochronnego

0
Post autor: Cezar100 »

Witaj.

Metryka to nie projekt ,tylko wyszczególnienie tego co zostało kiedyś zaprojektowane i wykonane właśnie zgodnie z projektem i dlatego tu UB nie potrzebne- domyślam się,że o to chodzi. Widziałem sporo metryk wykonanych przez osoby wykonujące pomiary (tak jak napisałeś) i wszystko było ok. Do tego nie raz prosił mnie inspektor nadzoru z UB aby podczas przeglądu i pomiarów odgromówki wykonać również metrykę jak takowej nie było. Nigdzie nie znalazłem zapisu,że do wykonania metryki trzeba mieć jakieś szczególne uprawnienia oprócz tych które wyszczególniłeś.

Inspektor niech poda podstawy prawne swoich żądań - a czego właściwie chce?

Pozdrawiam
MaxiMaxi
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 143
Rejestracja: ndz lis 15, 2009 7:20
Lokalizacja: Zbaszynek

Re: Metryka urzadzenia piorunochronnego

0
Post autor: MaxiMaxi »

Witam,

Madry inspektor wymyslil sobie iz do wystawienia metryki urzadzenia piorunochronnego musi zebrac sie komisja (kier. budowy, robot elektr. i wykonawca, czyli ja) i zeby nabrala mocy musza ja wszyscy podpisac, masakra...
Odpowiedzialem mu, ze jesli pokaze mi akt prawny ktory stawia przed wykonawca takie wymagania, to spelnie te wymagania. Teraz pewnie siedzi i szuka ;) Wielokrotnie wystawialem metryke i jakos nigdy inspektor tego nie kwestionowal, podpinalem oswiadczenie, pomiary i gra muzyka.
Jesli ktos z Was koledzy zna przepis ktory mowi ze osoba z upr. "E"+"D"+ pomiary nie moze wystawiac metryki urzadzenia piorunochronnego, to prosze o linka.

Pozdrawiam,
maximaxi
Awatar użytkownika
STANCA
Ekspert
Ekspert
Posty: 5810
Rejestracja: ndz lut 20, 2005 20:44
Lokalizacja: gmina Kobierzyce

Re: Metryka urzadzenia piorunochronnego

0
Post autor: STANCA »

MaxiMaxi pisze: ..............
Jesli ktos z Was koledzy zna przepis ktory mowi ze osoba z upr. "E"+"D"+ pomiary nie moze wystawiac metryki urzadzenia piorunochronnego, to prosze o linka.

Pozdrawiam,
maximaxi
Zapewne nikt takiego przepisu nie znajdzie. Pozostali panowie z szanownej komisji są już wolni.
Problem zaczyna się dla elektryka przy wykonywaniu metryki w pozycji projektant. Często jeden diabeł wie kto projektował.

STANCA
"Gdyby ludzie wiedzieli jak rzadko zostają zrozumieni woleli by milczeć"

J. W. von Goethe
Awatar użytkownika
Cezar100
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 238
Rejestracja: śr sie 13, 2003 20:05
Lokalizacja: Polska

Re: Metryka urzadzenia piorunochronnego

0
Post autor: Cezar100 »

STANCA pisze: Pozostali panowie z szanownej komisji są już wolni.
Problem zaczyna się dla elektryka przy wykonywaniu metryki w pozycji projektant. Często jeden diabeł wie kto projektował.

STANCA
Witam Kolegów

No właśnie - przeważnie jak nie ma metryki to i projektu się nie znajdzie ( inwestor nie znajdzie). Ja wypełniam wtedy wszystko co jestem w stanie wypełnić a w miejscu na nazwisko projektanta wpisuję "brak danych" - inne pomysły nie przychodzą mi do głowy.


Pozdrawiam
MaxiMaxi
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 143
Rejestracja: ndz lis 15, 2009 7:20
Lokalizacja: Zbaszynek

Re: Metryka urzadzenia piorunochronnego

0
Post autor: MaxiMaxi »

Witam wszystkich,

Na moje szczescie w tym wypadku, jest to nowy budynek i wszelkie dane sa mi znane.
Ale najciekawsze co mnie spotkalo, to zlecono mi przeglad i wykonanie metryki instalacji piorunochronnej kamienicy po generalnych remoncie w Poznaniu, okolice starego miasta. Zwarta zabudowa, nie ma jak robot ziemnych wykonac bo masa kabli i jeden diabel wie co jeszcze. Instalacja ogdgromowa nowa, na nowym tynku, super pieknie. Wlasciciel posiadal pomiary uziemienia, wykonane jakis miesiac przed moim przyjazdem i upieral sie ze nie mam robic swoich pomiarow, itp. ale tak mu na tym zalezalo, ze az wydawal mi sie jakis podpadziocha. Zlacze kontrolne ok. 1m nad zienia, a od zlacza w dol wszystko znika pod tynkiem. Powiedzialem sobie, ok, ma pomiary nie wnikam. Ale pod jego nieobecnosc wykonalem jeden pomiar, ktory oczywiscie nie mial prawa wyjsc, bo jak podkopalem pod plytka chodnikowa okazalo sie ze bednarka biegnaca od zlacza kontrolnego do ziemi, konczy sie tuz pod ziemia, bez jakiegokolwiek uziemienia !!!.
Po wejsciu na dach okazalo sie ze projekt Instalacji odgromowej, po dokladnym sprawdzeniu okazal sie projektem sasiedniego budynku, na dachu ktorego byla wieksza ilocs kominow :), myslalem ze padne trupem na tym dachu.
Powiedzie do czego sa zdolni wlasciciele kamienic, czy tez administracja, budynek po kapitalnym remoncie, czeka na papiery ( takze metryke) a tu takie JAJA !!!
Domyslam sie ze pomiary rezystancji uziemienia sfalszowane, projekt instalacji odgromowej takze skopiowany na beszczelnego. NIGDY WIECEJ ! Uwazajcie drodzy koledzy na takie sytuacje.

Ps. Wojewodzki Inspektor Nadzoru Budowlanego zawiadomiony :) jak sie finalnie skonczylo, nie wiem, omijam ten budynek szerokim lukiem.


Pozdrawiam,
maximaxi
Awatar użytkownika
STANCA
Ekspert
Ekspert
Posty: 5810
Rejestracja: ndz lut 20, 2005 20:44
Lokalizacja: gmina Kobierzyce

Re: Metryka urzadzenia piorunochronnego

0
Post autor: STANCA »

MaxiMaxi pisze: .........
a tu takie JAJA !!!
Domyslam sie ze pomiary rezystancji uziemienia sfalszowane, projekt instalacji odgromowej takze skopiowany na beszczelnego. NIGDY WIECEJ ! Uwazajcie drodzy koledzy na takie sytuacje.

Ps. Wojewodzki Inspektor Nadzoru Budowlanego zawiadomiony :) jak sie finalnie skonczylo, nie wiem, omijam ten budynek szerokim lukiem.

Pozdrawiam,
maximaxi
BRAWO!
Może swoją decyzją uratowałeś życie ludzi, ich mienie i nawet czyjegoś psa.

Panowie nasze uprawnienia sa po to, byśmy świadomie podchodzili do wyznaczonej pracy.
Mamy moralny i zawodowy obowiązek zawiadomić stosowne organy o zagrożeniu.

Tylko świadomy swojego postępowania i przewidujący możliwe zagrożenia elektryk powinien sprawdzać i badać instalacje.
Jak jest wiemy. Zawód zdominowany przez rodzinę zastępczą zeszedł w wielu przypadkach na psy. Instalacje odgromowe robią tanio dekarze bez projektu. My mamy obowiązek przy kontroli okresowej sprawdzać nawet zgodność z projektem.

Nasze uprawnienia nie są tylko do robienia szybkiej kasy. My mamy zapobiegać i walczyć o poprawę stanu instalacji.
Jak eliminować nieuczciwych to inny temat? W naszym kraju nikt do czasu wypadku nie przejmuje się tym.

Jeżeli zawiadomiłeś oficjalnie Inspekcje Budowlaną to powinna być odpowiedź w ustawowym terminie. Chyba jednak powiatowego należało zawiadomić.

Myślę, że tak powinien być zakończony ten temat
STANCA
"Gdyby ludzie wiedzieli jak rzadko zostają zrozumieni woleli by milczeć"

J. W. von Goethe
Awatar użytkownika
Cezar100
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 238
Rejestracja: śr sie 13, 2003 20:05
Lokalizacja: Polska

Re: Metryka urzadzenia piorunochronnego

0
Post autor: Cezar100 »

Witam

No a co z projektantem którego danych nie mamy a trzeba metrykę napisać ? Piszę o instalacjach istniejących gdzie wykonujemy przegląd i pomiary czy remontowanych w budynkach z przed lat.
Wiadomo, nowy obiekt, nowa instalacja jest robiona według projektu - (pomijam jakieś samowolki) i wtedy problemu nie ma bo wszystko jest w jednej teczce.



Pozdrawiam

P.s. Mam dwóch kolegów pracujących w firmach dekarskich bo są dekarzami.Poszli sobie na egzamin i zdali. Robią teraz remonty instalacji odgromowych przy okazji remontu dachu bo nasze prawo im na to pozwala.
Ciekawe ilu "nie elektryków"przedstawicieli innych zawodów ma uprawnienia - może jest ich już więcej niż elektryków z wykształceniem kierunkowym :)
Awatar użytkownika
elpapiotr
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 2717
Rejestracja: pt sie 26, 2005 20:44
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Metryka urzadzenia piorunochronnego

0
Post autor: elpapiotr »

Witam.
cezar100 pisze:Piszę o instalacjach istniejących gdzie wykonujemy przegląd i pomiary czy remontowanych w budynkach z przed lat.
Metryka urządzenia piorunochronnego to jak świadectwo urodzenia - powinna powstać w momencie budowy odgromówki.
Protokoły pomiarowe/okresowe są/powinny być załącznikiem do metryki.
Jak jest ? - wiemy dobrze.
Pozdrawiam.
Paweł Piotr.
Awatar użytkownika
Cezar100
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 238
Rejestracja: śr sie 13, 2003 20:05
Lokalizacja: Polska

Re: Metryka urzadzenia piorunochronnego

0
Post autor: Cezar100 »

elpapiotr pisze:Witam.
Metryka urządzenia piorunochronnego to jak świadectwo urodzenia - powinna powstać w momencie budowy odgromówki.
Protokoły pomiarowe/okresowe są/powinny być załącznikiem do metryki.
Jak jest ? - wiemy dobrze.
Dokładnie tak, jednak są budynki gdzie zmienił się właściciel np. i nic po sobie nie pozostawił z dokumentacji a instalacje istnieją. Robiłem przegląd w budynku gdzie o pomiarach dowiedzieli się w ubiegłym roku a chałupa stoi lat 60.
ODPOWIEDZ