Metryka urzadzenia piorunochronnego

Instalacje odgromowe, przeciwprzepięciowe, uziomy, połączenia wyrównawcze
Regulamin forum
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem.
"Grupa Elektrycy" Forum "Nie jestem elektrykiem"
kkas12
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 3871
Rejestracja: pn lis 17, 2003 10:23
Lokalizacja: Oborniki Śl

Re: Metryka urzadzenia piorunochronnego

0
Post autor: kkas12 »

Witam!

Zawsze może kolega domagać się podniesienia poprzeczki na egzaminie. Można również na znak protestu w stosunku do zasad na jakich świadectwa obecnie są wydawane zwrócić te które kolega obecnie posiada.

Można również założyć swoją własną organizację pod nazwą np: SEW (Stowarzyszenie Elektryków Walczących) i po wystapieniu do właściwego organu wydawać swoje własne świadectwa w oparciu o swoje własne kryteria i wymogi.

A nade wszystko wskazane jest trzymanie sie tematu.
pozdrawiam
Krzysiek

Post Reklama Szkolenia PROTON+ » dostępny teraz

Zobacz szkolenie PROTON+ Profesjonalne protokołowanie. Szkolenie jest w formie materiału wideo pokazującego praktyczną pracę z programem. Cały materiał to około 3 godziny praktycznych ćwiczeń. zobacz i zapisz się teraz...
ISE.pl/szkolenia
Ekspert
Ekspert
Rejestracja:sob kwie 03, 1999
Lokalizacja: Kraków
Awatar użytkownika
gruhaa
Ekspert
Ekspert
Posty: 2150
Rejestracja: ndz lip 27, 2003 12:34

Re: Metryka urzadzenia piorunochronnego

0
Post autor: gruhaa »

cezar100 pisze: Ależ w tym wątku nikt nie ubolewa nad wyższością jednych uprawnień nad innymi a nad tym na jakich zasadach są wydawane
Ale to nie zmieni podejścia inspektora. A o to chyba chodzi?
RCD w TN-C
I tak narodził się nowy system sieci TN + RURA: :lol:
Awatar użytkownika
STANCA
Ekspert
Ekspert
Posty: 5810
Rejestracja: ndz lut 20, 2005 20:44
Lokalizacja: gmina Kobierzyce

Re: Metryka urzadzenia piorunochronnego

0
Post autor: STANCA »

BASTA!
Wracajmy do tematu METRYKA!
MaxiMaxi pisze:Witam,
....
Ale co z ochroną przepieciową, wewnetrznej instalacji, pewnie o tym nawet nie slyszeli, i problem bedzie jak "pierun" trafi w linie i popali wszystko co napotka, bo "DEKARZE" nie wspomnieli inwestorowi o takiej mozliwosci, a inwestor spi spokojnie bo ma odgromowke :)

Do tego jest niezbedne nieszczescie, wtedy ludzie ockna sie i zawolaja elektryka, a dekarz pojdzie siedziec, albo ktorys z kolego elektrykow, ktory podbil papiery znajomemu za kilka zlotych bez sprawdzenia, co w trawie piszczy.

Pozdrawiam,
maximaxi
Właśnie;
Ale co z ochrona przepięciową?

O tym jak związana jest ochrona przeciwprzepięciowa z odgromową nie muszę nikogo uświadamiać.

W książce poradnik projektanta elektryka autorzy wskazują nowy układ Metryki urządzenia piorunochronnego. Do znanego wzoru z norm dokładają p. B

Ochrona wewnętrzna
1. opis zastosowanych środków ochrony wewnętrznej;
-zastosowanie środków ochrony przeciwprzepięciowej (ograniczniki przepięć oraz ilość stopni ochrony
- zastosowane połaczenia wyrównawcze
- zastosowane odstępy izolacyjne


tu jest właśnie odpowiedź nie tylko dla kolegi MaxiMaxi

Trzeba niestety takie dane wprowadzić do metryki
STANCA
"Gdyby ludzie wiedzieli jak rzadko zostają zrozumieni woleli by milczeć"

J. W. von Goethe
elektrykchorzow.com
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 21
Rejestracja: śr gru 28, 2016 21:01
Lokalizacja: Chorzów
Kontakt:

Re: Metryka urzadzenia piorunochronnego

0
Post autor: elektrykchorzow.com »

MaxiMaxi pisze: ndz sty 31, 2010 8:03 Witam wszystkich,

Na moje szczescie w tym wypadku, jest to nowy budynek i wszelkie dane sa mi znane.
Ale najciekawsze co mnie spotkalo, to zlecono mi przeglad i wykonanie metryki instalacji piorunochronnej kamienicy po generalnych remoncie w Poznaniu, okolice starego miasta. Zwarta zabudowa, nie ma jak robot ziemnych wykonac bo masa kabli i jeden diabel wie co jeszcze. Instalacja ogdgromowa nowa, na nowym tynku, super pieknie. Wlasciciel posiadal pomiary uziemienia, wykonane jakis miesiac przed moim przyjazdem i upieral sie ze nie mam robic swoich pomiarow, itp. ale tak mu na tym zalezalo, ze az wydawal mi sie jakis podpadziocha. Zlacze kontrolne ok. 1m nad zienia, a od zlacza w dol wszystko znika pod tynkiem. Powiedzialem sobie, ok, ma pomiary nie wnikam. Ale pod jego nieobecnosc wykonalem jeden pomiar, ktory oczywiscie nie mial prawa wyjsc, bo jak podkopalem pod plytka chodnikowa okazalo sie ze bednarka biegnaca od zlacza kontrolnego do ziemi, konczy sie tuz pod ziemia, bez jakiegokolwiek uziemienia !!!.
Po wejsciu na dach okazalo sie ze projekt Instalacji odgromowej, po dokladnym sprawdzeniu okazal sie projektem sasiedniego budynku, na dachu ktorego byla wieksza ilocs kominow :), myslalem ze padne trupem na tym dachu.
Powiedzie do czego sa zdolni wlasciciele kamienic, czy tez administracja, budynek po kapitalnym remoncie, czeka na papiery ( takze metryke) a tu takie JAJA !!!
Domyslam sie ze pomiary rezystancji uziemienia sfalszowane, projekt instalacji odgromowej takze skopiowany na beszczelnego. NIGDY WIECEJ ! Uwazajcie drodzy koledzy na takie sytuacje.

Ps. Wojewodzki Inspektor Nadzoru Budowlanego zawiadomiony :) jak sie finalnie skonczylo, nie wiem, omijam ten budynek szerokim lukiem.


Pozdrawiam,
maximaxi
Dołączam się do braw pana Stanca.
Niestety w Chorzowie przy ul. Powstańców 65 jest budynek, gdzie NOWE instalacje w mieszkaniach mają tylko zabezpieczenie B25 przy liczniku i potem 2,5 oraz 1,5mm2 przewody i jakiś niby elektryk mu to robi. Zgłosiłem fakt do PINB w Chorzowie, ale jedyny efekt tego zgłoszenia to chamski telefon właściciela budynku z pogróżkami. Trochę odchedzę od tematu, ale chodzi o to że nieliczni chyba tylko walczą o to by było bezpiecznie. Reszta to tylko kasa kasa kasa...
ODPOWIEDZ