Jak obniżyć napięcie po trafo 400/230V?

Prostowniki, zasilacze, przetwornice, falowniki, stabilizatory oraz pozostałe urządzenia elektroniczno-energetyczne
Regulamin forum
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem.
"Grupa Elektrycy" Forum "Nie jestem elektrykiem"
czarek04.02
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 35
Rejestracja: ndz wrz 05, 2010 21:15

Jak obniżyć napięcie po trafo 400/230V?

0
Post autor: czarek04.02 »

Witam,
mam oryginalny obwód oświetlenia w starej szlifierce, 3 sztuki 36W jarzeniówek w oprawach IP67 L, N i PE, nie powiem praca i starość odcisnęły już piętno, chłodziwo leje się po nich w czasie pracy, zabezpieczenie Moeller FAZN-S4, zasilanie z trafo 1000VA 400/230V, załączane i rozłączane zgodnie ze schematem z DTR. Pomiar napięcia wykazał 255V po stronie wtórnej na lampach,nie mogę zmierzyć SWZ, po pierwotnej 435V,nastawa trafo jest już na -5%,oprócz tego jest 0% i +5%.Przewód to Olflex 3x0,75mm2.Jakie są sposoby obniżenia napięcia? Interesują mnie sposoby do włącznika głównego maszyny...od szynoprzewódu po trafo zostawmy w spokoju.

Post Reklama Szkolenia PROTON+ » dostępny teraz

Zobacz szkolenie PROTON+ Profesjonalne protokołowanie. Szkolenie jest w formie materiału wideo pokazującego praktyczną pracę z programem. Cały materiał to około 3 godziny praktycznych ćwiczeń. zobacz i zapisz się teraz...
ISE.pl/szkolenia
Ekspert
Ekspert
Rejestracja:sob kwie 03, 1999
Lokalizacja: Kraków
ZBYNIO
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 1140
Rejestracja: śr lut 11, 2009 22:19
Lokalizacja: Stolica i okolica

Re: Jak obniżyć napięcie po trafo 400/230V?

0
Post autor: ZBYNIO »

Wymienić trafo.
"Zewnętrzne nieochędóstwo jest oznaką wewnętrznego nieładu" - Św. Augustyn
Użytkownik został zablokowany za niestosowanie się do regulaminu.
Awatar użytkownika
gruhaa
Ekspert
Ekspert
Posty: 2150
Rejestracja: ndz lip 27, 2003 12:34

Re: Jak obniżyć napięcie po trafo 400/230V?

0
Post autor: gruhaa »

czarek04.02 pisze:nastawa trafo jest już na -5%,oprócz tego jest 0% i +5%.
Zrób próbę na +5%
RCD w TN-C
I tak narodził się nowy system sieci TN + RURA: :lol:
czarek04.02
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 35
Rejestracja: ndz wrz 05, 2010 21:15

Re: Jak obniżyć napięcie po trafo 400/230V?

0
Post autor: czarek04.02 »

Witam,
bez próby, mierząc multimetrem T-RMS na 0% i 5% jest tylko więcej...zasilanie maszyny to 4x95mm2,zabezpieczenie 315A.Jutro popatrzę w instalacji bliżej w kierunku włącznika głównego, potem jest szynoprzewód 800A.Czy za małe obciążenie go ma wpływ na to? Czy może nie dobrze dokręcone miejsce przejścia z kabla na szyny?Nie ma raczej problemu w zakładzie czy tutaj z napięciem...wszystko pracuje,nie ma zakłóceń...oczywiście to co widzę, słyszę, czuję...analizatora sieci nie mam,nie mam wiedzy,doświadczenia w tym kierunku.
Awatar użytkownika
pm001
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 292
Rejestracja: śr mar 03, 2010 11:46
Lokalizacja: Siemianowice Śląskie
Kontakt:

Re: Jak obniżyć napięcie po trafo 400/230V?

0
Post autor: pm001 »

Witam
Co do samego pomiaru to mimo znaczka T-RMS proponuję ponowić pomiar przy tych samych warunkach czyli albo włączone obciążenie w każdy z kolejnych zaczepów -5;0;+5 albo brak obciążenia.
Nie zaszkodzi jednak też spawdzenie dlaczego na stronie pierwotnej kolega ma 435V - bo to o 8,75% więcej :(
Kolega Czarek wspomina też o małym obciążeniu (w domyśle kiedyś płynęły większe prądy) więc jeśli system zasilający nN pracuje na zwiększonym napięciu to może trafo na stacji SN trzeba będzie przełączyć na inny zaczep?
pozdrawiam
pm001

"Nauka służy jedynie temu by dać nam wyobrażenie o rozmiarach naszej niewiedzy" - Lammenais
czarek04.02
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 35
Rejestracja: ndz wrz 05, 2010 21:15

Re: Jak obniżyć napięcie po trafo 400/230V?

0
Post autor: czarek04.02 »

Witam,
jutro zrobię próby z obciążeniem. Zmieżę na zaciskach w szafie, skrzynce odpływowej z szynoprzewodu. Tak to prawda część dużych mediożernych maszyn wyjechała już...następuje powoli zmiana profilu produkcji. Jedna hala ma około 100A ciągłego, druga około 1000A. Z tymi zaczepami myślałem,ale to poczekam, inaczej mam to na uwadze, w pamięci, jakiś inżynier kiedyś zarobi... :roll:
Ostatnio zmieniony wt wrz 14, 2010 19:11 przez elpapiotr, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Kolego, zlituj się, ileż można ?
Awatar użytkownika
gruhaa
Ekspert
Ekspert
Posty: 2150
Rejestracja: ndz lip 27, 2003 12:34

Re: Jak obniżyć napięcie po trafo 400/230V?

0
Post autor: gruhaa »

czarek04.02 pisze: bez próby, mierząc multimetrem T-RMS na 0% i 5% jest tylko więcej
Nie wiem co to znaczy "bez próby". Przepnij przewód z -5% na +5% i zmierz na wtórnym. Chyba, że te procenty są na wtórnym, to ok.

Co do napięcia 435V, to faktycznie trzeba popatrzeć na przełącznik na trafie. ;)
RCD w TN-C
I tak narodził się nowy system sieci TN + RURA: :lol:
czarek04.02
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 35
Rejestracja: ndz wrz 05, 2010 21:15

Re: Jak obniżyć napięcie po trafo 400/230V?

0
Post autor: czarek04.02 »

Do Kolegi elpapiotr...napisałem zmierzę przez rz...tekst sprawdziłem przez ABC Sprawdź z paska Google...i efekt widzimy :roll:
rel
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 228
Rejestracja: czw sie 14, 2003 19:42
Lokalizacja: Łódź

Re: Jak obniżyć napięcie po trafo 400/230V?

0
Post autor: rel »

Przy tak małym obciążeniu nie możesz zastosować autotransformator po wtórnym. A jak to siędzieje, że innym użytkownikom zawyżone napięcie nie przeszkadza. Czajniki szybciej grzeją wodę? Stacje TR macie własną, czy ZE?
ODPOWIEDZ