mostek pomiedzy PE a N

Elektryk myli się dwa razy, po raz pierwszy pomylił się podczas wyboru zawodu :) W tym miejscu prezentujemy przykłady, z którymi warto się zapoznać ale zdecydowanie nie polecamy naśladować.
Regulamin forum
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem.
"Grupa Elektrycy" Forum "Nie jestem elektrykiem"
Awatar użytkownika
piotrg1967
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 276
Rejestracja: ndz lut 12, 2006 20:26
Lokalizacja: Węgorzewo

Re: mostek pomiedzy PE a N

0
Post autor: piotrg1967 »

Witam kolegów.
Ostatnio zapytałem w ZE, czemu w złączu kablowym, na wyjściu w stronę odbiorcy, jest założony mostek miedzy PE a N, choć rozdział nastąpił przed zabezpieczniem przedlicznikowym. Dwa lata temu ZE kazał mi poprowadzić WLZ od ZK do domu przewodem pięciożyłowym, przy odległości około 90m, choć przewód PE był zbędny, gdyż wykonałem GSW w domu. Dostałem odpowiedź iż ZE daje układ TNS i WYMAGA instalacji zalicznikowej w tym systemie.
Teraz dostałem odpowiedź, że zmieniły się przepisy i dają system TNC, więc mogę prowadzić WLZ czterożyłowy.
Ot takie zmieniające się przepisy. Przynajmniej w ZE.
"Ceń słowa! Każde może być twoim ostatnim."
S.J. Lec

Post Reklama Szkolenia PROTON+ » dostępny teraz

Zobacz szkolenie PROTON+ Profesjonalne protokołowanie. Szkolenie jest w formie materiału wideo pokazującego praktyczną pracę z programem. Cały materiał to około 3 godziny praktycznych ćwiczeń. zobacz i zapisz się teraz...
ISE.pl/szkolenia
Ekspert
Ekspert
Rejestracja:sob kwie 03, 1999
Lokalizacja: Kraków
Awatar użytkownika
elpapiotr
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 2717
Rejestracja: pt sie 26, 2005 20:44
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: mostek pomiedzy PE a N

0
Post autor: elpapiotr »

Witam.

Być może, Kolego piotrg1967 ktoś tam zmądrzał wreszcie lub ... dotarło do nich, po długich i ciężkich cierpieniach (bez opatrzenia) :D
Pozdrawiam.
Paweł Piotr.
Awatar użytkownika
gruhaa
Ekspert
Ekspert
Posty: 2150
Rejestracja: ndz lip 27, 2003 12:34

Re: mostek pomiedzy PE a N

0
Post autor: gruhaa »

piotrg1967 pisze: Teraz dostałem odpowiedź, że zmieniły się przepisy i dają system TNC,
Przestali stosować bednarkę jako znikający PE?
RCD w TN-C
I tak narodził się nowy system sieci TN + RURA: :lol:
Awatar użytkownika
piotrg1967
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 276
Rejestracja: ndz lut 12, 2006 20:26
Lokalizacja: Węgorzewo

Re: mostek pomiedzy PE a N

0
Post autor: piotrg1967 »

Właśnie że dają bednarkę i wszystko robią "po staremu", czyli w systemie TNS, a na końcu mostkują PE z N :D
"Ceń słowa! Każde może być twoim ostatnim."
S.J. Lec
Awatar użytkownika
thormann
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 136
Rejestracja: czw sty 03, 2008 23:16
Lokalizacja: Wrocław

Re: mostek pomiedzy PE a N

0
Post autor: thormann »

Witam kolegów.
No i znów się okazało, że co Z.E. to obyczaj. Ostatnio widziałem podział PEN w ZK dodatkowo uziemiony. Za licznikiem S303D25A oraz zugi do podpięcia N i PE WLZ-u. Oczywiście tak jak pisali poprzednicy. Należy poprawnie wykonać GSW, a podział w złączu mieć gdzieś......... bardzo głęboko.
le.mar
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 129
Rejestracja: pn sie 21, 2006 21:03
Lokalizacja: Zielona Gora, Lubuskie (Poland)

Re: mostek pomiedzy PE a N

0
Post autor: le.mar »

A powiem lepiej ! Złącze w drugiej klasie - z estroduru - ma szyne PEN !!!
poza tym z ów złącza "wystaje" BEDNARKA !!!
co do diabła ????
albo ja się zgubiłem albo powstaje nowy układ ... ( uziemiamy "podwójny kwadracik") - nazewnictwo świadome i celowe .....
ODPOWIEDZ