Wymiana WLZ z całkowitym pominięciem układu pomiarowego

Elektryk myli się dwa razy, po raz pierwszy pomylił się podczas wyboru zawodu :) W tym miejscu prezentujemy przykłady, z którymi warto się zapoznać ale zdecydowanie nie polecamy naśladować.
Regulamin forum
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem.
"Grupa Elektrycy" Forum "Nie jestem elektrykiem"
Elektro-luk
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 99
Rejestracja: śr mar 05, 2008 16:21
Lokalizacja: Warszawa

Wymiana WLZ z całkowitym pominięciem układu pomiarowego

0
Post autor: Elektro-luk »

Klient kupił mieszkanie i wykonawca elektryczny wymienił instalacje elektryczną w całym mieszkaniu na nową i dał nowy przewód zasilający z całkowitym pominięciem licznika (licznik na korytarzu w szafce elektrycznej) podłączając L do bezpiecznika a N do głównego WLZ. klient był zadowolony i rozliczył się z fachowcami - wszystko ok. Klient dostał rachunek za energię elektryczną z kwotą do zapłaty tylko 30 zł - zdziwiony małą wysokością do zapłaty sprawdził licznik i zauważył że licznik stoi w miejscu, następnie zgłosił ten fakt do RWE Stoen i monterzy stwierdzili pobór energii z całkowitym pominięciem układu pomiarowego - kara 2000 zł do zapłaty przez klienta lub sprawcę tego stanu - wykonawca stwierdził telefonicznie że wszystko wykonał prawidłowo (praca bez rachunku) i klient musiał na swój koszt doprowadzić instalację zasilającą do stanu aby układ pomiarowy mógł pracować właściwie.

Post Reklama Szkolenia PROTON+ » dostępny teraz

Zobacz szkolenie PROTON+ Profesjonalne protokołowanie. Szkolenie jest w formie materiału wideo pokazującego praktyczną pracę z programem. Cały materiał to około 3 godziny praktycznych ćwiczeń. zobacz i zapisz się teraz...
ISE.pl/szkolenia
Ekspert
Ekspert
Rejestracja:sob kwie 03, 1999
Lokalizacja: Kraków
Awatar użytkownika
Elektro-Serwis
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 267
Rejestracja: pn lip 28, 2003 10:01
Lokalizacja: Łódź

Re: wymiana WLZ z całkowitym pominięciem układu pomiarowego

0
Post autor: Elektro-Serwis »

To Ja jadąc do klienta na awarie też miałem taki przypadek tylko że to nie klient zauważył taki stan tylko Ja , no co później było nie wiem ale na pewno miał trochę kasy do wydania bo taki stan trwał pół roku , po telefonie do ZE poprawiłem instalacje a dalej On sprawę załatwiał :-).

Morał z tego że są fachowcy i Fachowcy , jedni biorą kasę za remont i robią to tanio a drudzy biorą dobrą kasę za dobrze wykonaną prace.
Pozdrawiam DareckY
Awatar użytkownika
STANCA
Ekspert
Ekspert
Posty: 5810
Rejestracja: ndz lut 20, 2005 20:44
Lokalizacja: gmina Kobierzyce

Re: wymiana WLZ z całkowitym pominięciem układu pomiarowego

0
Post autor: STANCA »

Witam
Sprawa była do pozytywnego załatwienia dla klienta i "załatwienia" wykonawców tak by długo popamiętali, że zapomnieli o rzetelnej robocie, gwarancji, zapłaceniu podatku i VATu.

Klienci biorą tańszych z firmy "kogucik" bez f-ry i gwarancji, więc mają "tanio".
Elektro-Serwis pisze: (...)
Morał z tego że są fachowcy i Fachowcy , jedni biorą kasę za remont i robią to tanio a drudzy biorą dobrą kasę za dobrze wykonaną prace.
Zapytał mnie klient ile wezmę za daną robotę zaznaczając, że ma już jedną wycenę. Spojrzałem w kartkę i mówię; dwa razy więcej-nie dostałem tej roboty i dobrze. Obiecałem zrobić oględziny za frico po wykonaniu przez innych. Uwag miałem na dwie strony. Miał głupią minę.

STANCA
"Gdyby ludzie wiedzieli jak rzadko zostają zrozumieni woleli by milczeć"

J. W. von Goethe
grzpuc9709
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 73
Rejestracja: sob gru 09, 2006 16:39
Lokalizacja: Goleszów

Re: wymiana WLZ z całkowitym pominięciem układu pomiarowego

0
Post autor: grzpuc9709 »

A może klijent za bardzo "dyskutował" z wykonawcą w czasie wykonywania usługi , a może nie dogadali się co do ceny i wykonawca postanowił dać nauczkę klijentowi. Miałem wezwanie na awarię gdzie po przyjeździe okazało się że na całym układzie pomiarowym i zabezpieczeniu przedlicznikowym brak plomb -także legalizacyjnych licznika- klijent stwierdził że miał fachowca do przeróbki a ten za drogo sobie chciał policzyć i nie wypłacił mu wszystkiego bo to była nieuczciwa cena-(choć wg mnie na lewo to i tak było tanio ), a fachowiec odjeżdżając z uśmiechem stwierdził że zło wraca do człowieka 2 razy. No to potwierdziłem tylko że wróci i to nie 2 a z 2000 razy i to wymiernie w złotówkach i pożegnałem klienta. Jak to górale mówią : "wysrany 2 razy traci " .
Elektro-luk
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 99
Rejestracja: śr mar 05, 2008 16:21
Lokalizacja: Warszawa

Re: wymiana WLZ z całkowitym pominięciem układu pomiarowego

0
Post autor: Elektro-luk »

Z tego co mi wiadomo to nie było kłopotów finansowych, a jeżeli by było tak, że nie dogadali się co do ceny to wykonawca powinien żeby było dobrze zrobić na samym początku i jeżeli nie ma porozumienia to ja tego nie robię a zmiana ceny w trakcie prac to nie jest eleganckie a w tym wypadku to ewentualnie można by zostawić coś w instalacji by nie działało właściwie a takie wykonanie świadczy tylko o (nie wiem) - głupia złośliwość, brak wiedzy fachowej, itp.
potus
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 109
Rejestracja: śr mar 29, 2006 17:06
Lokalizacja: Miasto to wielkie jest

Re: Wymiana WLZ z całkowitym pominięciem układu pomiarowego

0
Post autor: potus »

Znam takie przykłady z własnej pracy ale od strony kontrolującego. Właściciel mieszkania nie jest winien zaistniałej sytuacji, ale tak czy inaczej korzystał z niemierzonej energii choć nieświadomie. Kara jest dawana korzystającemu a korzystający ma prawo z powództwa cywilnego skarżyć wykonawcę. Najczęściej firma remontowa zatrudnia malarzy- murarzy, który wiedzą jak "kładzie" się instalację. I potem pan Jasiu albo Mieciu podłącza do bezpiecznika z mieszkania zasilanie. Tylko że ten bezpiecznik to ZPL i w ten sposób pomija całkowicie licznik. I jeszcze jedno Kara nie jest wyliczana z czasu tylko z wartości zabezpieczenia.
Awatar użytkownika
elektronb
Ekspert
Ekspert
Posty: 678
Rejestracja: śr sie 31, 2011 18:39
Lokalizacja: Lubuskie

Re: Wymiana WLZ z całkowitym pominięciem układu pomiarowego

0
Post autor: elektronb »

Szczerze panowie? spotkałem się podczas prac z TL która miała pod spodem wyprowadzoną lewą fazę na 1 pokój w mieszkaniu.... z tym, że właścicielka która kupiła to mieszkanie nic o tym nie wiedziała (pozostałość po poprzednim lokatorze). Wymieniając TL doprowadziłem to wszystko do normalnego stanu. Kobieta zaoszczędziła karę z ZE. Była zupełnie nieświadoma.
Awatar użytkownika
thormann
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 136
Rejestracja: czw sty 03, 2008 23:16
Lokalizacja: Wrocław

Re: Wymiana WLZ z całkowitym pominięciem układu pomiarowego

0
Post autor: thormann »

I dobrze. Mam nadzieję, że takie sprawy będą jak najbardziej nagłaśniane aby w końcu uzmysłowić zleceniodawcom, że super niska cena za usługi może mieć taki finał. Tu jest koszt finansowy, a może zakończyć się tragedią, jeżeli fuszerka pozbawi kogoś życia.
ODPOWIEDZ