Instalacja SWiN

EIB, KNX, LAN, WAN, instalacje alarmowe oraz telefoniczne
Regulamin forum
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem.
"Grupa Elektrycy" Forum "Nie jestem elektrykiem"
zygimar
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 561
Rejestracja: pn sty 16, 2006 13:30

Instalacja SWiN

0
Post autor: zygimar »

Witam

Ucze sie projektowac instalacje SWiN prosze o pomoc:
1. Jak laczy sie elementy( czujki, kontaktyrony, manipulatory) bezposrednio do centralki - jakie ilosci?
2. Jak Łaczy sie poprzez ekspandery - jakie ilosci ?

Prosze o wytlumaczenie na przykladzie np INTEGRY 64.

Post Reklama Szkolenia PROTON+ » dostępny teraz

Zobacz szkolenie PROTON+ Profesjonalne protokołowanie. Szkolenie jest w formie materiału wideo pokazującego praktyczną pracę z programem. Cały materiał to około 3 godziny praktycznych ćwiczeń. zobacz i zapisz się teraz...
ISE.pl/szkolenia
Ekspert
Ekspert
Rejestracja:sob kwie 03, 1999
Lokalizacja: Kraków
ZBYNIO
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 1140
Rejestracja: śr lut 11, 2009 22:19
Lokalizacja: Stolica i okolica

Re: Instalacja SWiN

0
Post autor: ZBYNIO »

Witam
Zarówno czujki,jak i kontaktrony łączymy równolegle do wejść centrali w ilościach takich, na które pozwala ilość wejść na płycie głównej. Do jednego wejścia jeden czujnik, aby po zadziałaniu można było jednoznacznie stwierdzić skąd był alarm. Manipulatory podłączamy do szyny manipulatorów,a expandery do szyny expanderów. Ilość manipulatorów jest przypisana do danej centrali. Integra ma zdaje się cztery.
Expanderami rozszerza się ilość wejść w centrali. W Integrze rozszerza się do tylu wejść, jaka cyfra określa typ centrali,więc Integre 64 rozszerzyć można do 64 weść. Na płycie głównej jest ich 16.
"Zewnętrzne nieochędóstwo jest oznaką wewnętrznego nieładu" - Św. Augustyn
Użytkownik został zablokowany za niestosowanie się do regulaminu.
zygimar
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 561
Rejestracja: pn sty 16, 2006 13:30

Re: Instalacja SWiN

0
Post autor: zygimar »

Potrzebuje podlaczyc az 13 expanderow - do kazdego mam po 7-8 elementow.
czy centrala Inegra 128 wystarczy?
ZBYNIO
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 1140
Rejestracja: śr lut 11, 2009 22:19
Lokalizacja: Stolica i okolica

Re: Instalacja SWiN

0
Post autor: ZBYNIO »

Expandery w Integrze mają po 8 wejść, więc łatwo policzyć ile ich potrzebujemy, jeśli znamy ilość przyłączanych czujników. Poza tym mamy jeszcze po dwa wejścia z każdego manipulatora, które centrala traktuje na równi z wejściami na płycie głównej, więc cztery manipulatory załatwiają nam 8 wejść, czyli jeden expander. Ja osobiście montowałem Integry tylko do 64-ki, więc nie wiem ile wejść ma płyta w 128, ale można to łatwo sprawdzić w opisie na stronie producenta.
Pozdrawiam Zbyszek
"Zewnętrzne nieochędóstwo jest oznaką wewnętrznego nieładu" - Św. Augustyn
Użytkownik został zablokowany za niestosowanie się do regulaminu.
cinou
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 3
Rejestracja: śr sty 12, 2011 13:27

Re: Instalacja SWiN

0
Post autor: cinou »

zygimar pisze:Potrzebuje podlaczyc az 13 expanderow - do kazdego mam po 7-8 elementow.
czy centrala Inegra 128 wystarczy?
Witaj, Powielę trochę info dostarczone przez kolegą ZBYNIA:

Integra 128 wystarczy, Satel nie ma obecnie większej centrali. Łatwo policzyć, Integra 128 (czyli 128 wejść )ma 16 wejść na płycie głównej, i możemy zatem ekspanderami rozszerzyć jeszcze o 112. Czyli jeżeli ekspander ma 8 wejść daje nam to liczbę 14 ekspanderów.
Sam na obiektach montowałem centrale na maksa rozbudowane wiec nie ma co sie martwić że nie zadziała.
Wspomnę że są 2 rodzaje magistral danych na Interze 128 - magistrala manipulatorów LCD i dwie niezależne magistrale rozszerzeń (ekspanderów wszelkiej maści)
Z wejściami na manipulatorach LCD jest inna para kaloszy, gdyż one mogą mieć przydzielone adresy z konkretnej puli w zależności od adresów manipulatorów i w przypadku stosowania dużej ilości ekspanderów wejść adresy się dublują (te z manipulatorów LCD i z modułów rozszerzeń)

Jak łączyć magistrale? przewodem UTP (ftp tez pójdzie) i topologia jest dowolna. Pójdzie zarówno w układzie gwiazdy, jak i magistralowej klasycznej a nawet mieszanej - też to testowałem.

Co do nauki projektowania niestety ale troszkę wyleję swój żal, ale proponuję byś najpierw się udał na budowę i przypatrzył sobie jak jest wykonana robota, najlepiej jakbyś zaciągnął się przy jakiejś instalacji tak by własnorecznie podłączyć za czyimś przewodnictwem system a potem dopiero projektował.
Przez projektantów teoretyków później wykonawca siedzi i kmini np czemu do Integry 128 projektant wymyślił 10 klawiatur LCD.
Taka porada na początek projektowania, zapoznaj się dokładnie z dokumentacją techniczną systemu tak byś wiedział jakich elementów, ile i z czego a dopiero później projektuj połączenia. Niestety ale każdy system ma swoje indywidualne obwarowania które trzeba uwzględnić.
Pozdrawiam i powodzenia!
ODPOWIEDZ