Projekt instalacji RTV i komputerowej - kilka pytań.

EIB, KNX, LAN, WAN, instalacje alarmowe oraz telefoniczne
Regulamin forum
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem.
"Grupa Elektrycy" Forum "Nie jestem elektrykiem"
merneith
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 3
Rejestracja: ndz lip 06, 2008 16:42
Lokalizacja: Rogów

Projekt instalacji RTV i komputerowej - kilka pytań.

0
Post autor: merneith »

Witam,
Chciałbym dobrze wykonać instalację RTV oraz Komputerową w domku jednorodzinnym. Nie jestem orłem w tych sieciach ale po przeczytaniu wielu tematów na forach oraz artykułów z różnych stron chciałbym upewnić się czy tak wykonane instalację będą służyć przez wiele lat i zadać kilka pytań. Oto opis sieci:

Sieć RTV:
1) instalację wykonuje przewodem np. treset 113 taki polecano w wielu tematach na forach.
2) Prowadzę do każdego pomieszczenia gdzie będzie tv 2 przewody do jednego gniazdka a do salonu 3.
3) Wszystkie przewody schodzą się do wspólnego punktu na poddaszu
4) Do anteny prowadzę 4 przewody ( powinny wystarczyć ) żelowane w powłoce PE
5) Jeszcze 2 kable łączące piwnicę ze strychem na wypadek pojawienia się kablówki.

Sygnał będę rozdzielał prawdopodobnie Multiswitchem albo spliterem nie wiem co lepiej zastosować? Proszę o radę.
Mam jeszcze pytanie odnośnie: czy do pokojów dodatkowo poprowadzić skrętkę dla splitterów (jeśli będzie rozdzielana Cyfra+ lub TNK) ?? czy lepiej wykorzystać multiswitch bez dodatkowych kabli ?

Telewizji naziemnej raczej nie przewiduje ale jeszcze nie podjąłem decyzji.
Co do radia to trzeba prowadzić dodatkowy przewód czy wykorzystać położone już kabli ?

Czy taka instalacja jest poprawna ? Proszę o sugestię co można jeszcze poprawić aby było lepiej.

Sieć komputerowa:
Jeden przewód z każdego gniazda do skrzynki gdzie będzie przychodzić lina telefoniczna lub kabel od internetu radiowego.
Tu mam dwa pytania:
1) Jakiej kategorii zastosować kabel ? 5e czy 6 ? warto inwestować w kategorię 6 ?
2) Czy instalację wykonać kablem UTP czy FTP ? tutaj z tego co zauważyłem na forach zdania są podzielone dlatego nie mogę się zdecydować. Co lepsze?

Czekam na wszelkie sugestie:)
Pozdrawiam,

Post Reklama Szkolenia PROTON+ » dostępny teraz

Zobacz szkolenie PROTON+ Profesjonalne protokołowanie. Szkolenie jest w formie materiału wideo pokazującego praktyczną pracę z programem. Cały materiał to około 3 godziny praktycznych ćwiczeń. zobacz i zapisz się teraz...
ISE.pl/szkolenia
Ekspert
Ekspert
Rejestracja:sob kwie 03, 1999
Lokalizacja: Kraków
Kicek
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 4
Rejestracja: pt sie 19, 2011 18:54

Re: Projekt instalacji RTV i komputerowej - kilka pytań.

0
Post autor: Kicek »

Mogę jedynie pomóc w sprawie domowej sieci komputerowej. Nie ma sensu inwestować ani w kable z ekranem(FTP), ani w kat. 6. FTP stosuje się głównie ze względu na zakłócenia spowodowane pole elektromagnetycznym, czyli np. kabel ethernet położony równolegle z instalacją elektryczną przez którą w normalnych warunkach płynie znaczny prąd(np. piony w blokach).
Jeżeli zaś chodzi o kat. 6, to 5e spokojnie sobie radzi nawet z 1Gbps.

Gdyby przyszło koledze prowadzić wszystkie przewody na poddasze, szczerze odradzam. Elektronika nie znosi wahań temperatury(zima -30; lato +70), efekt: wieszanie urządzeń sieciowych, a w późniejszym terminie kondensatory do wymiany - to jest optymistyczny wariant.
bodzioch
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 103
Rejestracja: wt wrz 16, 2003 10:23
Lokalizacja: Małopolska

Re: Projekt instalacji RTV i komputerowej - kilka pytań.

0
Post autor: bodzioch »

Co instalacji RTV to założenia są dobre. Ja położyłbym skrętki do splitera które w razie czego można wykożystać również do telefonu stacjonarnego. Zdecydowanie polecam wykonanie instalacji na multiswitschu. Mimo że jest trochę droższa ale nie sprawia podczas eksploatacji problemów. Osobiście doradziłbym jeszcze montaż anteny naziemnej ze względu na to że jak zrobisz tylko instalację pod satelitę to przy każdym telewizorze musisz mieć tuner. Jak dołożysz jedną antenę na UHF to będziesz miał dostęp do naziemnej telewizji cyfrowej która dość szybko w ostatnim czasie wchodzi. Na etapie budowy pamiętaj o ułożeniu kabli koncentrycznych dobrej jakości bo to 70% sukcesu. Podany triset 113 jest dobrym wyborem jeśli nie triset to kabel o podobnych parametrach.
Adamoo
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 4
Rejestracja: pt wrz 13, 2013 13:09

Re: Projekt instalacji RTV i komputerowej - kilka pytań.

0
Post autor: Adamoo »

Skrętka kat. 6 w standardowych domach to raczej zbędny wydatek. Ponadto coraz częściej transmisja bezprzewodowa sprawia, że w ogóle rezygnuje się z kabla. Dlatego 5e w zupełności wystarczy.
ODPOWIEDZ