TN-S czy TN-C a może TN-C-S?

Zdjęcia oraz filmy artystyczne, ku przestrodze oraz zwykłe poglądowe, ale zawsze z branży. Aby oglądać zdjęcia w pełnym rozmiarze należy być zalogowanym
Regulamin forum
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem.
"Grupa Elektrycy" Forum "Nie jestem elektrykiem"
artur27
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 41
Rejestracja: wt wrz 16, 2003 10:26
Lokalizacja: Łomża

TN-S czy TN-C a może TN-C-S?

0
Post autor: artur27 »

Witam.
Blok w Warszawie z lat 90 i mam wymienić instalację w mieszkaniu, jak to zakwalifikować ?.
[Link jest zablokowany dla Gości. Zaloguj się!]
[Link jest zablokowany dla Gości. Zaloguj się!]
[Link jest zablokowany dla Gości. Zaloguj się!]
[Link jest zablokowany dla Gości. Zaloguj się!]
Pozdrawiam Artur.
Lepiej pracować pod napięciem wiedząc o tym, niż poza napięciem tylko tak sądząc. Live line maintenance.

Post Reklama Szkolenia PROTON+ » dostępny teraz

Zobacz szkolenie PROTON+ Profesjonalne protokołowanie. Szkolenie jest w formie materiału wideo pokazującego praktyczną pracę z programem. Cały materiał to około 3 godziny praktycznych ćwiczeń. zobacz i zapisz się teraz...
ISE.pl/szkolenia
Ekspert
Ekspert
Rejestracja:sob kwie 03, 1999
Lokalizacja: Kraków
melon
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 1830
Rejestracja: ndz lip 17, 2005 13:33
Lokalizacja: Piękna Polska Nasza

Re: tn-s czy tn-c a może tn-c-s

0
Post autor: melon »

jak to zakwalifikować ?.
Układ instalacji z zerowaniem ochronnym.
DYt z żyłami miedzianymi to już sukces, ale jeszcze dwużyłowy.
Jeżeli już kolega musi to zakwalifikować według dzisiejszej nomenklatury to będzie to TN-C mimo że jest tam wsadzona różnicówka.
artur27
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 41
Rejestracja: wt wrz 16, 2003 10:26
Lokalizacja: Łomża

Re: TN-S czy TN-C a może TN-C-S?

0
Post autor: artur27 »

Witam.
Intryguje mnie to że szachcie instalacyjnym do jednej szyny przychodzi gruby niebieski przewód a odchodzą przewody PE (żółto-zielone) i jeden przewód brązowy, a na szynie obok przychodzi przewód gruby czarny a odchodzą od niego dwa niebieskie. Nie wiem o co chodzi a też nie chce tam wkładać rąk by miernikiem zmierzyć co to za przewody bo jest tam mało miejsca.
Pozdrawiam Artur
Lepiej pracować pod napięciem wiedząc o tym, niż poza napięciem tylko tak sądząc. Live line maintenance.
ZBYNIO
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 1140
Rejestracja: śr lut 11, 2009 22:19
Lokalizacja: Stolica i okolica

Re: TN-S czy TN-C a może TN-C-S?

0
Post autor: ZBYNIO »

Kolego, jeśli nie wiesz o co chodzi, jak sam napisałeś, to zostaw tę robotę, i wezwij elektryka, który będzie wiedział. To,że ktoś pomieszał kolory, elektrykowi nie powinno sprawić większego problemu w identyfikacji rodzaju zasilania.
"Zewnętrzne nieochędóstwo jest oznaką wewnętrznego nieładu" - Św. Augustyn
Użytkownik został zablokowany za niestosowanie się do regulaminu.
melon
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 1830
Rejestracja: ndz lip 17, 2005 13:33
Lokalizacja: Piękna Polska Nasza

Re: TN-S czy TN-C a może TN-C-S?

0
Post autor: melon »

Intryguje mnie to że
Mnie także, różne kwiatki spotyka się w starych instalacjach. Otóż i jeden z nich.
Niestety, na Forum nikt nie odpowie na pytania kolegi wyłącznie na podstawie załączonych zdjęć. Niestety ale trzeba włożyć własnej inwencji z miernikiem w rękach.
To jest pion dla budynku wielopiętrowego wybudowanego pod koniec lat 80-tych albo i wcześniej. Wiadomo jak wtedy budowano, oszczędnie, tanio i tym co było akurat dostępne.
artur27
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 41
Rejestracja: wt wrz 16, 2003 10:26
Lokalizacja: Łomża

Re: TN-S czy TN-C a może TN-C-S?

0
Post autor: artur27 »

Witam.
ZBYNIO pisze:to zostaw tę robotę, i wezwij elektryka, który będzie wiedział. To,że ktoś pomieszał kolory
a skąd wie kolega ze nie jestem elektrykiem, a może mi to przeszkadza do jakiego koloru ja się podpinam przewody, widzę ze koledze to bez różnicy. A chodzi mi o to by później prokurator nie pytał się mnie na jakie podstawie prawnej podłączyłem przewód PE (żółto-zielony) do przewodu o kolorze niebieskim (neutralny)

melon pisze:
Intryguje mnie to że
pod koniec lat 80-tych albo i wcześniej. Wiadomo jak wtedy budowano, oszczędnie, tanio i tym co było akurat dostępne.
rozmawiałem z właścicielem mieszkania budynek jest z 93 roku.
W poniedziałek pójdę do zarządcy budynku niech da mi na piśmie (jeśli mi takowy dokument wypisze :) ) jaki to układ.
Pozdrawiam Artur
Lepiej pracować pod napięciem wiedząc o tym, niż poza napięciem tylko tak sądząc. Live line maintenance.
ZBYNIO
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 1140
Rejestracja: śr lut 11, 2009 22:19
Lokalizacja: Stolica i okolica

Re: TN-S czy TN-C a może TN-C-S?

0
Post autor: ZBYNIO »

Czy Ty się człowieku dobrze czujesz?
Zarządca budynku, nie ma co robić, tylko układy sieci będzie Ci ustalał, bo Tobie kolorki się nie podobają. Ty masz się podpiąć do istniejącego zasilania, chociaż by było różowe, to nie jest Twój problem, pod warunkiem, że potrafisz odróżnić przewody. WLZ jest własnością właściciela budynku, i to od niego prokurator będzie żądał w razie czego protokołów okresowej kontroli instalacji elektrycznej. Ty możesz co najwyżej zgłosić zarządcy budynku takowy fakt na piśmie, ale myślę, że Cię spuszczą na drzewo jeśli się z tym zwrócisz. Zostaje jeszcze powiadomienie Nadzoru Budowlanego... jeśli Cię to bawi.
"Zewnętrzne nieochędóstwo jest oznaką wewnętrznego nieładu" - Św. Augustyn
Użytkownik został zablokowany za niestosowanie się do regulaminu.
artur27
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 41
Rejestracja: wt wrz 16, 2003 10:26
Lokalizacja: Łomża

Re: TN-S czy TN-C a może TN-C-S?

0
Post autor: artur27 »

Witam
ZBYNIO pisze:Czy Ty się człowieku dobrze czujesz?
Zarządca budynku, nie ma co robić, tylko układy sieci będzie Ci ustalał
Zarządca budynku nie ma ustalać, on ma wiedzieć jaki układ tam posiada, a co do mojego samopoczucia to czuje się dobrze, dziękuje za troskę :)
Temat uważam za zamknięty.
Pozdrawiam Artur.
Lepiej pracować pod napięciem wiedząc o tym, niż poza napięciem tylko tak sądząc. Live line maintenance.
Awatar użytkownika
STANCA
Ekspert
Ekspert
Posty: 5810
Rejestracja: ndz lut 20, 2005 20:44
Lokalizacja: gmina Kobierzyce

Re: TN-S czy TN-C a może TN-C-S?

0
Post autor: STANCA »

artur27 pisze:Witam
(...)
Temat uważam za zamknięty.
Pozdrawiam Artur.
Temat zmierza na bocznicę, więc zgodnie z sugestią autora-zamykamy.
moderator/STANCA
"Gdyby ludzie wiedzieli jak rzadko zostają zrozumieni woleli by milczeć"

J. W. von Goethe
Zablokowany